WĘDLINY DOMOWE
Postanowiłam zrobić zbiorczy wpis na wędliny domowe. Tyle razy prosicie o wędliny domowe, o receptury, podpowiedzi, o jakieś wyjaśnienia procesów przygotowywania mięsa, że postanowiłam przygotować łączny wpis. O tym jak zacząć, co kupić, co jest potrzebne aby wędliny domowe powstały w twojej kuchni za każdym razem idealne, smaczne, aromatyczne i piękne. Niby t proste ale jednak kilka wędlin trzeba zrobić, żeby dojść do wprawy.
WĘDLINY DOMOWE – wędzone, parzone, surowe dojrzewające
- Podstawowy podział można przygotować na podstawie przygotowania i technologii.
- Są to wędliny wędzone, wędliny parzone i wędliny surowe dojrzewające.
- Jak sama nazwa wskazuje, do wędlin wędzony potrzebna jest wędzarnia i tu nie ma przebacz. Wędliny parzone można przygotować w szynkowarze, osłonkach poliamidowych, białkowych lub słoikach. Wędliny dojrzewające robi się z surowego mięsa nabitego w jelita lub osłonki i zostaje podane procesowi dojrzewania. Typowa taka wędlina jest znane i lubiane salami albo metka.
WĘDLINY DOMOWE – co kupić? Co jest potrzebne do ich zrobienia?
- To jedno z najczęstszych pytań, co należy kupić aby samemu robić wędliny domowe. Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale taki taki żelazny zestaw do możliwości wszelakich to:
- Szynkowar (to te wędliny okrągłe prasowane), wkrótce pokażę i prostokątne ale to w następnym tygodniu. Można nabyć szynkowary mniejsze i większe. Metalowe, stalowe, plastikowe. Otwierane z jednej lub z obu stron. Zrobię oddzielny wpis o szybkowarach, to będzie jaśniejsze dla wszystkich :)
- Woreczki do szynkowara, woreczki foliowe albo worki do zgrzewarek ponieważ są wzmocnioną wersją worków szynkowarowych. Muszę napisać, że nie do wszystkich szybkowarów worki są potrzebne ale o tym w innym wpisie.
- Siatka do wędlin (taka jak rajstopy kabaretki do kupienia na metry w różnej szerokości) na szynki, balerony, polędwice. Rozmiarów jest co najmniej pięć od 22 cm do 10 cm.
- W przypadku kiełbas rozdrobnionych przydadzą się otoczki białkowe lub poliamidowe termokurczliwe.
- Termometr do mięsa i wędlin (potrzebny w przypadku szynkowarów, słoików i wędlin w siatkach)
- Sól peklowa lub peklosól. Często pytacie mnie, czy sól peklowa jest niezbędna. Cóż, utrzymuje ona czystość biologiczną mięsa i to jej główne zadanie. Parzy się wędliny w temperaturze maks 80 stopni, ich temperatura wewnątrz mięsa wynosi jakieś 68 stopni. Nie są one gotowane. Przy produkcji ze zwykła solą kamienną niejodowaną, mięso jest mniej stabilne i może być niebezpieczeństwo namnażania w czasie leżakowania, gotowości do zjedzenia pałeczek jadu kiełbasianego. Dlatego bezpieczniej jest dać sól peklową. Tu trzeba w przypadku wędlin rozważyć bezpieczeństwo unikania, bo nie ma wędzenia ani pieczenia w wysokiej temperaturze.
- no i CHĘCI! To podstawa, bez chęci ani rusz.
- oczywiście zestaw można rozszerzyć na przykład o termometr do badania zasolenia wody w trakcie peklowania, co podpowiada ile dni może mięso się peklować. Też przydatny gadżet.
- Maszynka do mielenia mięsa. Konieczna w przypadku wędlin rozdrabnianych jak mielonki, szynki i kiełbasy.
- Nadziewarka. Na początku nie jest ona niezbędna, przy małych ilościach dacie sobie spokojnie radę nadziewać ręcznie osłonki. Generalnie nadziewarka jest potrzebna w przypadku osłonek. Nie jest konieczna do szynkowara.
- Wędlina domowa jest prosta do zrobienia o TAK! Prosiliście mnie wielokrotnie o przepisy i receptury na wędliny z szynkowara, takie proste i domowe. To ja spełniam prośby i marzenia :) Skład wędlin dostępnych w sklepach jest zadziwiający! Dlatego, jak ktoś lubi i jada wędliny i ma na nie ochotę, to robienie ich w domu jest najlepszym rozwiązaniem! Najzdrowszym i gruncie rzeczy najsmaczniejszym a co fajne, wcale nie trudnym! Zapraszam na WĘDLINY DOMOWE przygotowane w szynkowarach, słoikach, siatkach lub osłonkach. W najbliższym czasie przygotuję naście różnych wędlin, więc możecie śmiało u mnie zamawiać takie przepisy na wędliny domowe – jakie chcecie zobaczyć! PROSZĘ O PROPOZYCJĘ JAKIE WĘDLINY POKAZAĆ, jakich brakuje, jakie lubisz, jakie chcesz, bo przystępuję do pracy, pełną parą.
Wędliny domowe przepisy:
WĘDLINY DOMOWE z szynkowara
Dzisiaj wędlina dla dzieci z założenia chuda, bez soli peklowej i ostrych przypraw. Z delikatnego mięsa z piersi kurczaka lub indyka. Wybierajcie mięso ekologiczne, zdrowsze. Wędlina powinna być zjedzona w ciągu kilku dni. Z podanej porcji wyjdzie około 900-1000 g wędliny, jeśli nie zjecie, zróbcie z połowy porcji.
Szynka drobiowa z suszonymi pomidorami
Szynka drobiowa z suszonymi pomidorami jest atrakcyjna wizualnie i bardzo smaczna. Można przygotować ją z udek kurczaka albo indyka, lub mięsa mieszanego! To jedna z tych wędlin domowych, która cieszyła się wielką popularnością wśród moich znajomych!
Boczek zwijany z szynkowara był pierwsza wędliną domową, która pokazałam z użyciem szynkowara. Soczysty, smaczny, pasuje do kanapek z musztarda, chrzanem lub pikantnym sosem. Znajomi wybrali do niego sos tatarski i musztardę francuską.
Domowa wędlina z kurczaka wprost z szynkowaru, prosta do zrobienia, wyrazista w smaku, o dobrej konsystencji. Świetna do zrobienia dla początkujących.
Domowa wędlina na kanapki dla wszytskich tych, którzy jedzą wieprzowiną i wybierają ją chętniej niż drób.
Szynka z kurczaka cieszy się dużym zainteresowaniem. Co najmniej kilkudziesięciu czytelników prosiło mnie o przepis na nią, co więc z przyjemnością podaję!
Często dostawałam mailowe prośby o to, abym pokazała szynkę z indyka. Bardzo proszę, specjalnie dla was klasyczna, prosta do przygotowania w warunkach domowych szynka z indyka!
Dzisiaj u mnie na stronie baleron, taki jaki pamiętam z czasów dzieciństwa, jaki kroiła mi moja mama na kanapki, gdy chodziłam do szkoły. Kształtny, czerwony wyglądający jak idealna wędlina!
Dzisiaj u mnie pojawiła się szynka mielona czyli domowa mielonka. Taka dokładnie szynka mielona jest świetną i prostą wędliną do przygotowania w warunkach domowych, gdy tylko ma się szynkowar, osłonki białkowe lub szklany słoik o szerokim wpuście.
WĘDLINY DOMOWE z siatek i osłonek
Szynka na kanapki, najprostsza jaką można zrobić i najbardziej zbliżona smakiem do wędlin, które można kupić w sklepach i marketach tylko znacznie smaczniejsza jak mówili nasi przyjaciele!
Schab na kanapki wygląda obłędnie, jest soczysty, delikatny i niskokaloryczny w porównaniu z tłustymi kiełbasami, które można kupić w klepach i niedużych masarniach.
Dzisiaj specjalnie dla moich czytelników kiełbasa na kanapki, kształtna, klasyczna w smaku, aromatyczna i prosta do przygotowania. Wystarczy szynkowar lub osłonka białkowa! U mnie osłonce białkowej, co widać na zdjęciu :)
Szynka wiejska
Absolutna klasyczka, już niedługo pojawi się u mnie szynka wiejska, taka, jaką wiedźcie na zdjęciu :)
WĘDLINY DOMOWE dojrzewające
Słonina kiszona, nazywana marynowana lub dojrzewającą to przysmak z czasów danych ale nadal na czasie! Robiłam ja kilka razy, za każdym wychodziła dokładnie taka jak na zdjęciu a w smaku taka jak pamiętałam z dzieciństwa.
WĘDLINY DOMOWE ze słoika
Mięso w słoiku należy do tych wędlin domowych, które nakładało się na chleb z wielką przyjemnością. Była to taka znacznie lepsza wersja konserwy turystycznej. mama takie robiła, ich smak pamiętam do dziś, kojarzy mi się z wakacjami na mazurach, z wolnym czasem i spokojem.
Kiełbasa ze słoika może zostać potraktowana na dwa sposoby. Słoik może służyć za szynkowar, czyli w efekcie kształtkę do wędliny domowej, lub ma być pojemnikiem do długiego przechowywania. Jeśli chcecie tylko użyć fajnego słoika jako „szynkowara” wędlinę pasteryzuje się raz. jeśli jednak macie fantazję na dłuższe przechowywanie zwłaszcza warunkach poza lodówka to konieczne jest gotowanie przez 3 dni. nie ma łatwo!
WĘDLINY DOMOWE z piekarnika – mięso pieczone
Klasyczny boczek pieczony, taki jak robiła moja mama. Był u nas w domu rodzinnym typowym mięsem na kanapki, taka wędliną domową w czasach, gdy o szynkowarach nikt nie słyszał.
Gdy wracam pamięcią do czasów dziecinnych, kanapek do szkoły z mięsem i jabłka w torebce foliowej to doskonale pamiętam taka karkówkę pieczoną na kanapki. Jakby to było wczoraj dosłownie!
Boczek pieczony na kanapki był specjalnością mojej mamy, przygotowywała go co najmniej na kilka sposobów. Pamiętam ten zapach unoszący się po naszym mieszkaniu, mięsa, czosnku, miodu, majeranku.
Taki klasyczny gotowany boczek jak kiedyś. Na kanapki klasyka!
Niby klasyczna, niby prosta do przygotowania a jednak szynka pieczona nadal potrafi przygotowujących ja przysporzyć sporo problemów. Spełniając wadze prośby, dzisiaj zapraszam na przepis: szynka pieczona!
Zapraszam wkrótce na kolejne przepisy na WĘDLINY DOMOWE!
Olga Smile napisał
Gabriela Kizoń :D
Joanna Katarzyna Janeczko napisał
Kaczka!!!! Poproszę kaczusię!
Olga Smile napisał
Daga Iql – będzie ich całkiem sporo ;) Myślę, że każdy coś dla siebie wybierze, zbieram preferencje smakowe moich czytelników :D
Olga Smile napisał
Joanna Katarzyna Janeczko faszerowaną? Mam w planach w szynkowarze :) Wychowałam się na kaczce faszerowanej, nie wiem skąd dziadek ja przywoził ale u nas w domu często bywała.
Tomasz Warowny napisał
Zyls, znasz cos takiego ?
Irena Wojs napisał
Kupie wszystko, ci nam dasz!!!
Agnieszka Parol napisał
Świetny pomysł, robiłam schab ale często suchy, chętnie poznam przepisy na coś w stylu polędwicy sopockiej:)
Anna Śnieg napisał
schaby, lub coś chorizopodobnego :)
Anna Jędrzejczak napisał
Cudownie! Ja właśnie zaczynam przygodę z szynkowarem, więc wszystkie przepisy są w cenie ;)
Katarzyna Markiewicz napisał
Cale kawalki z indyka i kurczaka ?