Postanowiłam zrobić zbiorczy wpis na wędliny domowe. Tyle razy prosicie o wędliny domowe, o receptury, podpowiedzi, o jakieś wyjaśnienia procesów przygotowywania mięsa, że postanowiłam przygotować łączny wpis. O tym jak zacząć, co kupić, co jest potrzebne aby wędliny domowe powstały w twojej kuchni za każdym razem idealne, smaczne, aromatyczne i piękne. Niby t proste ale jednak kilka wędlin trzeba zrobić, żeby dojść do wprawy.
WĘDLINY DOMOWE – wędzone, parzone, surowe dojrzewające
- Podstawowy podział można przygotować na podstawie przygotowania i technologii.
- Są to wędliny wędzone, wędliny parzone i wędliny surowe dojrzewające.
- Jak sama nazwa wskazuje, do wędlin wędzony potrzebna jest wędzarnia i tu nie ma przebacz. Wędliny parzone można przygotować w szynkowarze, osłonkach poliamidowych, białkowych lub słoikach. Wędliny dojrzewające robi się z surowego mięsa nabitego w jelita lub osłonki i zostaje podane procesowi dojrzewania. Typowa taka wędlina jest znane i lubiane salami albo metka.
WĘDLINY DOMOWE – co kupić? Co jest potrzebne do ich zrobienia?
- To jedno z najczęstszych pytań, co należy kupić aby samemu robić wędliny domowe. Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale taki taki żelazny zestaw do możliwości wszelakich to:
- Szynkowar (to te wędliny okrągłe prasowane), wkrótce pokażę i prostokątne ale to w następnym tygodniu. Można nabyć szynkowary mniejsze i większe. Metalowe, stalowe, plastikowe. Otwierane z jednej lub z obu stron. Zrobię oddzielny wpis o szybkowarach, to będzie jaśniejsze dla wszystkich :)
- Woreczki do szynkowara, woreczki foliowe albo worki do zgrzewarek ponieważ są wzmocnioną wersją worków szynkowarowych. Muszę napisać, że nie do wszystkich szybkowarów worki są potrzebne ale o tym w innym wpisie.
- Siatka do wędlin (taka jak rajstopy kabaretki do kupienia na metry w różnej szerokości) na szynki, balerony, polędwice. Rozmiarów jest co najmniej pięć od 22 cm do 10 cm.
- W przypadku kiełbas rozdrobnionych przydadzą się otoczki białkowe lub poliamidowe termokurczliwe.
- Termometr do mięsa i wędlin (potrzebny w przypadku szynkowarów, słoików i wędlin w siatkach)
- Sól peklowa lub peklosól. Często pytacie mnie, czy sól peklowa jest niezbędna. Cóż, utrzymuje ona czystość biologiczną mięsa i to jej główne zadanie. Parzy się wędliny w temperaturze maks 80 stopni, ich temperatura wewnątrz mięsa wynosi jakieś 68 stopni. Nie są one gotowane. Przy produkcji ze zwykła solą kamienną niejodowaną, mięso jest mniej stabilne i może być niebezpieczeństwo namnażania w czasie leżakowania, gotowości do zjedzenia pałeczek jadu kiełbasianego. Dlatego bezpieczniej jest dać sól peklową. Tu trzeba w przypadku wędlin rozważyć bezpieczeństwo unikania, bo nie ma wędzenia ani pieczenia w wysokiej temperaturze.
- no i CHĘCI! To podstawa, bez chęci ani rusz.
- oczywiście zestaw można rozszerzyć na przykład o termometr do badania zasolenia wody w trakcie peklowania, co podpowiada ile dni może mięso się peklować. Też przydatny gadżet.
- Maszynka do mielenia mięsa. Konieczna w przypadku wędlin rozdrabnianych jak mielonki, szynki i kiełbasy.
- Nadziewarka. Na początku nie jest ona niezbędna, przy małych ilościach dacie sobie spokojnie radę nadziewać ręcznie osłonki. Generalnie nadziewarka jest potrzebna w przypadku osłonek. Nie jest konieczna do szynkowara.
- Wędlina domowa jest prosta do zrobienia o TAK! Prosiliście mnie wielokrotnie o przepisy i receptury na wędliny z szynkowara, takie proste i domowe. To ja spełniam prośby i marzenia :) Skład wędlin dostępnych w sklepach jest zadziwiający! Dlatego, jak ktoś lubi i jada wędliny i ma na nie ochotę, to robienie ich w domu jest najlepszym rozwiązaniem! Najzdrowszym i gruncie rzeczy najsmaczniejszym a co fajne, wcale nie trudnym! Zapraszam na WĘDLINY DOMOWE przygotowane w szynkowarach, słoikach, siatkach lub osłonkach. W najbliższym czasie przygotuję naście różnych wędlin, więc możecie śmiało u mnie zamawiać takie przepisy na wędliny domowe – jakie chcecie zobaczyć! PROSZĘ O PROPOZYCJĘ JAKIE WĘDLINY POKAZAĆ, jakich brakuje, jakie lubisz, jakie chcesz, bo przystępuję do pracy, pełną parą.
Wędliny domowe przepisy:
WĘDLINY DOMOWE z szynkowara
Szynka drobiowa z suszonymi pomidorami
WĘDLINY DOMOWE z siatek i osłonek
Szynka wiejska
Absolutna klasyczka, już niedługo pojawi się u mnie szynka wiejska, taka, jaką wiedźcie na zdjęciu :)
WĘDLINY DOMOWE dojrzewające
Słonina kiszona, nazywana marynowana lub dojrzewającą to przysmak z czasów danych ale nadal na czasie! Robiłam ja kilka razy, za każdym wychodziła dokładnie taka jak na zdjęciu a w smaku taka jak pamiętałam z dzieciństwa.
WĘDLINY DOMOWE ze słoika
WĘDLINY DOMOWE z piekarnika – mięso pieczone
Taki klasyczny gotowany boczek jak kiedyś. Na kanapki klasyka!
Zapraszam wkrótce na kolejne przepisy na WĘDLINY DOMOWE!
https://gotowaniezmalina.blogspot.com/2013/04/ekspresowa-domowa-wedlina-schab.html kiedys takie cudo robiłam , polecam
…ja wlasnie zamierzam sobie taki szynkowar zamowic.
Ja poproszę cos Ala sopocka i poledwice z kurczaka
Mon Es – no dobra :D
Eva Felicja Stolarska to super urządzenie, jeśli chce się wędliny w domu robić i ograniczyć ilość Ecośtam w swojej diecie
Nie jem mięsa – prawie – ale prosiłabym coś takiego, co kupuję mojej mamie jak widzę – w środku różowe, potem zielone przyprawy, taki wianek – nie wiem co to jest – pietruszka, majeranek? A potem znów różowe. Da się? Mama ma szynkowar, kupiłam jej, ale nie używa, chyba się go boi ;)
Kamila Machino a możesz następnym razem sprawdzić jak się to nazywa łatwiej bedzie wtedy coś podobnego dopasować bo teraz nie wiadomo nawet z jakiego zwierzęcia powstaje ta wędlina.
Ja ostatnio mam bzika na punkcie wekowania. Więc może taki pasztet, który dłużej wytrzyma i można by go zamknąć w słoiczku lub też mielonke/kiełbasę w słoiku?
Justyna Tru – dobrze, będzie :D
Super! Nie mogę się doczekać, dziękuję :)