Przygotowałam przepisy na Wielkanoc oraz takie klasyczne, tradycyjne, domowe dania na Wielkanoc. W moim domu rodzinnym były jajka faszerowane, żurek na zakwasie, pieczeń rzymską, mazurki i babka. Czasami pojawiał się też sernik, makowiec i keks. Pamiętam, że najbardziej lubiłam klasyczne jajka faszerowane z pieczarkami lub ze szczypiorkiem, odsmażane na maśle, na nie właśnie czekałam. Żurek zazwyczaj był zabielany, raz z kiełbasą, raz w wersji bez mięsa, często z grzybami. Teraz dania na Wielkanoc wyglądają u mnie troszkę inaczej, ponieważ celiakia i alergie wiele zmieniły. Niemniej zawsze pojawia się żurek na zakwasie z tym, że nie żytni a ryżowy lub gryczany, do tego jakiś pasztet roślinny, czasami kotleciki. Obowiązkowo sałatka jarzynowa, bo bez niej chyba nikt sobie Wielkanocy nie wyobraża. Takie klasyki w nieco zmienionej wersji, jednak zawsze na czasie, pełne smaku, miłości i tradycji. Zapraszam na moje klasyczne przepisy i dania na Wielkanoc, mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie są symbolem rodzinnych tradycji. Dla mnie stanowią niezwykle ważny element kobiecego – domowego świata. Chciałabym bardzo, aby moje dziecko znało rodzinne przepisy i umiało o nich opowiedzieć swoim dzieciom. Wtedy po ugotowaniu czy upieczeniu jakiegoś dania czuć będzie tę wewnętrzną radość i spokój, że jest cząstką rodziny, która trwa już od wielu lat i trwać będzie. To są właśnie korzenie, a im silniejsze korzenie, tym okazalsze drzewo. Świąteczne śniadanie tradycyjnie zawiera jajka, wędliny i pyszne sałatki. Na wielkanocny obiad jadamy zupy, np. biały barszcz, pieczone mięsa i surówki. Na stole pojawiają się śliczne i kruche mazurki, puszyste baby i wspaniałe ciasta z owocami. Cieszą smakiem, zapachem i słodyczą nie tylko najmłodszych członków rodziny. Zapraszam zatem na moje przepisy i dania na Wielkanoc.
Przepisy na WIELKANOC: ŚNIADANIE
Gdy rano spotykam się z rodziną przy wielkanocnym stole, dzielimy się jajkiem, składając sobie ciepłe, serdeczne życzenia. Zasiadamy do śniadania i cieszymy się smakiem pojawiających się na stole smażonych jajek, wariacjami warzywnych sałatek, jajek z nadzieniami, mięsami pieczonymi na wiele sposobów i wspaniałym chrupiącym pieczywem. Uwielbiam ten czas, gdy bez pośpiechu, w gronie najbliższej rodziny, mogę spędzić kilka godzin, nie myśląc o pracy, codziennych obowiązkach i zbyt szybkim tempie dnia codziennego. Takie świętowanie jest swoistym zatrzymaniem czasu i powrotem na łono rodziny, która w dzisiejszych czasach oddalona o wiele kilometrów zbiera się tylko z okazji świąt.
Przepisy na WIELKANOC: JAJKA
Jajka faszerowane czyli nadziewane
Jajka faszerowane odsmażane z boczkiem i cebulką są świetną ciepłą przystawką na imieninowym urodzinowym lub świątecznym stole.
Jajka faszerowane na zimno. Jako jedne z jajek faszerowanych będą smakowały gościom i domownikom.
Jajka z chrzanem a dokładnie z sosem chrzanowym są moją kolejną już w tym roku propozycją na jajka wielkanocne!
Przepisy na WIELKANOC:
SAŁATKI NA WIELKANOC
Chyba nie ma domu, w którym nie pojawia się na wielkanocnym stole jakaś sałatka. Moje doświadczenie, obserwacje i rozmowy z wieloma ludźmi podpowiadają, że są to głownie sałatki jarzynowe, warzywne z jajkami, majonezem i warzywami. Czasami dodawane są do niej wędzone ryby, wędlina lub mięso z wędzonego kurczaka. Poniżej przedstawiam kilka podstawowych przepisów na sałatki na Wielkanoc.
Klasyczna, typowa sałatka jarzynowa, które z powodzenie pojawia się na stołach we wszytskich domach podczas uroczystości rodzinnych, świąt, Wielkanocy i Sylwestra
Sałatka z kurczaka wędzonego, z warzywami smakuje obłędnie. Pamiętam czasy, gdy była to jedna z moich ulubionych sałatek. Mogłam ja jeść na śniadanie, obiad i kolację!
Sałatka z ogórkami konserwowymi
WĘDLINY i PASZTET NA WIELKANOC
Spotkałam się z tym, że w wielu domach przygotowuje się wędliny i kiełbasy na Wielkanoc. O ile kiedyś trzeba było mieszkać na wsi i mieć wędzarnię o tyle w dzisiejszych czas sprawę bardzo ułatwiają szynkowary i dostępność składników. Niewielkim nakładem pracy można wyczarować domowe wędliny o lepszym smaku niż te, które kupić można w marketach i lokalnych sklepach.
OBIAD NA WIELKANOC
Najczęściej zasiadamy do wielkanocnego obiadu jeszcze najedzeni po śniadaniu. Święta kojarzą mi się z ciepłą, rodzinną atmosferą, ale też z przejedzeniem. W domu mojej babci przy długim stole zasiadało kilkanaście osób. Na obiad zawsze były pieczenie, czasami królik, innym razem cielęcina. Babcia dostosowywała menu do dostępności artykułów w sklepach, zasobności portfela i stanu zdrowotnego rodziny. Jako dziecko wybierałam dania słodkie i o małej zawartości mięsa. Dziś gustuję w rożnych smakach, a moim gościom serwuję to, co najlepsze, to co mogą, lubią i sami wspominają.
ZUPA NA WIELKANOC
Nie ma Wielkanocny bez żurku, żuru lub białego barszczu, jednak aby powstał potrzebny jest ZAKWAS NA ŻUR, więc od niego zaczniemy obiadowe polecanie! Gdy już mamy zakwas można przystąpić do przygotowania zupy. Co ciekawe, praktycznie w każdym domu powstaje żurek, żur lub biały barszcz. Tu modyfikacji jest wiele. Najważniejszą jednak ich wspólną cechą jest zakwas. Potem czy zawiera kiełbasę, gdyby, śmietanę i jakie warzywa to już domowe zmiany przepisów, polecam zatem moje zupy na Wielkanoc.
ŻUREK NA WIELKANOC
Biały barszcz czyli zabielony żurek
Biały barszcz był daniem tradycyjnym w naszym domu. Gdy byłam dzieckiem barszcz biały często gościł na naszym stole. Na zmianę z rosołem, zupą pomidorową i warzywną.
Żurek ten przepis na żurek jest jednym z najprostszych. To tradycyjny żurek, kwaśny, dość gęsty i smaczny. Bez zabielania śmietaną jak w przypadku barszczu białego.
Żurek bezglutenowy wegetariański
Żurek bezglutenowy wegetariański Przepis na żurek bezglutenowy opracowałam stosunkowo niedawno. Kilka lat temu byłam na diecie bezglutenowej przez kilkanaście miesięcy. To było moje pierwsze zderzenie z realiami ograniczonego menu. Teraz mam w domu osobę bezglutenową, więc radzę sobie z dostosowaniem przepisów bez najmniejszych problemów.
Żurek wegetariański, wegański i bezglutenowy
BIAŁA KIEŁBASA
BIAŁA KIEŁBASA PIECZONA Z JABŁKAMI
PRZEPISY CIASTA NA WIELKANOC
Ciasta wielkanocne to kolorowe mazurki, babki drożdżowe i kruche, keksy, makowce oraz serniki. Każdy ma swoje ulubione, rodzinne przepisy. W domu mojego męża były babki drożdżowe, moja babcia też takie robiła. Mama za to unikała drożdży jak ognia i wszystkie wypieki powstawały na proszku do pieczenia lub sodzie. Dzieciom Wielkanoc kojarzy się ze słodkimi deserami i ciastami, które można jeść do woli. Nie ma co się dziwić, bo w końcu dzieci wiedzą, co jest najlepsze. W domu mojej babci ze strony mamy, na wielkanocnym stole zawsze pojawiały się mazurki w rożnych smakach i kształtach. Do tego ciasta kruche, z owocami i czekoladą. Dziadek częstował nas kandyzowanymi skórkami pomarańczy i cytryn oblewanymi czekoladą i posypywanymi wiórkami. Często dostawaliśmy również blok galaretki posypanej cukrem, którą kupowało się w sklepach cukierniczych na wagę. Na moim stole w święta pojawia się mnóstwo ciast. Staram się trafić w gusta wszystkich członków rodziny, muszą więc być mazurki z kajmakiem, ciasta czekoladowe w rożnej postaci, ciasta z owocami, marcepan, kształtne czekoladki, baby drożdżowe i bita śmietana.
MAZUREK
Mazurek z kajmakiem
Mazurek czekoladowy
Mazurek jaglany
Mazurek kajmakowy
Mazurek z marcepanem
BABKA WIELKANOCNA:
Babka wielkanocna
Babka wielkanocna jaglana i bezglutenowa
Babka pomarańczowa – wielkanocna babka
Babka kokosowa – babka wielkanocna bez jajek
Babka kokosowa – babka wielkanocna bez jajek to babka bez jajek i białek mleka. Przygotowana z mleka kokosowego, drożdży i mąki pszennej. Bardzo smaczna, idealna dla alergików!
Babka marmurkowa
Wielkanocna babka drożdżowa
PASCHA
Żurek
Barszcz biały, pieczona biala kielbasa, domowe wedliny: jakas szynka, schab nadziewany i klops. Do tego zawsze jajka faszerowane pieczarkami i salatka zwana u nas wiosenną (czyli duzo zieleniny i nowalijki). Zawsze też jest sernik.
Kryszanka-potrawa, kraszanka- zdobione jajko
Trzeba zawinac jajka w kawalek rajstopy a pod spod dac rozne listeczki np.ziol(mieta,pietruszka,melisa)
Oczywiscie potem do barwnika…
Olga Smile jasne ? 3 jajka, 100 gr margaryny, 200gr mąki, 250gr mąki kukurydzianej, 300ml mleka, 225gr cukru, 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia, cukier puder.. ubic pianę z białek i odstawić. Żółtka utrzeć z margaryną i cukrem. Stopniowo dodawać obie mąki , proszek i mleko. Na końcu delikatnie połączyć z pianą z białek. Natłuszczonej formę oproszam mała i przekładam do niej delikatnie masę. 20-25 minut w temp 200 stopni. Po upieczeniu posypuję pudrem lub lukrem w zależności od oczekiwań ?
Nie jest to przepis idealny bo staram się unikać proszku do pieczenia, ale ten jest jednym z nielicznych wyjątków.
Zurek na bialej kielbasie,jajka z majonezem i rzerzucha,salatka jarzynowa,babki drozdzowe,mazurek
Karolina Gajewska Wiosenne listki, łodyżki i kwiatki delikatnie układamy na surowych, umytych jajach o jasnych (niekoniecznie białych skorupkach – można je wcześniej przetrzeć wodą z octem, aby usunąć tłuszcz. Delikatnie owijamy kawałkiem rajstopy i zawiązujemy nitką na dole i u góry (tworząc coś w rodzaju opakowania od cukierka). Gotujemy w naturalnych wywarach barwiących; żółte – kurkuma, granat – liście czerwonej kapusty lub suszone jagody, brąz – herbata, czerwony brąz – łuski cebuli, czerwony – buraczki. Rozdrobnione rośliny zalewamy wodą w ilości pozwalającej na zakrycie jajek, moczymy przez kilka godzin, następnie gotujemy wywar. Do wywaru wkładamy jajka i gotujemy je na twardo. Jajka zostawiamy w wywarze do ostygnięcia. Wyciągamy jaja z wywaru odwijamy, wycieramy papierowym ręcznikiem i nabłyszczamy tłuszczem. Im bardziej intensywny wywar i dłuższy czas gotowania jaj, tym bardziej intensywny ich kolor.
Alicja Skrzypińska Najlepiej do barwnika naturalnego, nawet jeżeli jaja będą kolorowe w środku, można je spokojnie zjeść, z tymi chemicznymi nie ryzykowałabym :)