Wyciskarka ZEBRA Whole Slow Juicer
Dzisiaj mam przyjemność pokazać nową na rynku polskim wyciskarkę ZEBRA Whole Slow Juicer Angielsko-Holenderskiej firmy Zoo Health Appliances LTD. A jest to naprawdę wielka radość wyciskania! Praca z wyciskarką ZEBRA by ZOO to czysta przyjemność! Wielki otwór wlotowy o średnicy 8,5 cm do tego duża moc i wyjątkowo wolna prędkość wyciskania, zaledwie 38 obrotów na minutę sprawia, że dostarczany sok jest bardzo enzymatyczny, zdrowy i aż kipi od ilości witamin! Każdy łyk to solidna porcja wspaniałych enzymów, przeciwutleniaczy, bogactwa witamin i elementów makro. Zdrowie, świetna kondycja skóry i detoksykacja organizmu gwarantowana! Od takiego soku warto rozpocząć każdy dzień! Postawi na nogi, doda energii, wigoru, obudzi, nawodni i sprawi, że organizm poradzi sobie z trudami i zadaniami dnia codziennego. Trzeba przyznać, że to idealny sok dla dorosłych, dzieci, kobiet w ciąży i rekonwalescentów.
Nie tylko sok! Co więcej, ja dodatkowo w wyciskarce ZEBRA przygotowuję mleko sojowe, serek taki ala twarożek i ser tofu. Przez wiele lat robiłam tofu w blenderze, mieliłam ziarna, odciskałam, wyżymałam i brudziłam masę naczyń. Cała kuchnia była do sprzątania. Od kilkunastu dni przygotowuję mleko w wyciskarce ZEBRA. Okazuje się to dziecinnie proste, oszczędzam czas, energię i bez wysiłku robię sobie około 1 kg tofu za jednym zamachem. To dla mnie duża zmiana i niezwykłe ułatwienie. W zestawie z wyciskarką ZEBRA znajduje się foremka do tofu i dwa sitka do soku klarownego i musów. Oba sprawdzają się fantastycznie, co pokażę wam w dalszej części testu. Dołączony jest również bardzo estetyczny szklany bidon, który pozwoli na zabranie wspaniałych soków ze sobą do pracy, szkoły, na wycieczkę, piknik, wędrówkę górską czy dłuższy spacer.
Sok cytrynowy
Wiem, że wielu moich czytelników nie wyobraża sobie dnia bez wypicia szklanki soku pomarańczowego. Przypominam, że sok świeżo wyciśnięty, zwłaszcza z ekologicznych owoców jest wiele razy lepszy niż pasteryzowane soki z kartonów. Ja wyciskam dla siebie najczęściej cytrynę i grapefruita. Sok pomarańczowy i mandarynkowy uwielbiają dzieciaki i naturalnie same wybierają to, co im bardziej odpowiada.
Opowiem wam trochę o soku cytrynowym, który widzicie na zdjęciu. Szkoda, że nie mogę przez monitor dać wam do powąchania i spróbowania owego soku. Jest świeży, orzeźwiający, kremowy, wręcz maślany w dotyku. Wyciskarka ZEBRA wycisnęła klarowny, zdrowy sok cytrynowy, o wspaniałej konsystencji. Ja dodaję go do wody z miętą co jest najprostszym sposobem na uzyskanie zdrowej lemoniady. Dolewam go również do herbaty, do innych soków, gdy chcę zmniejszyć odczuwaną słodycz lub gdy mam ochotę na zmieszanie różnych smaków i zwiększenie ich kwaskowatości.
Do przygotowania soku użyłam ekologicznych, niewoskowanych cytryn. Wystarczyło, że je obrałam ze skórki i wrzuciłam do dużego otworu wyciskarki. Sok popłynął wartkim strumieniem. W kilka chwil uzyskałam blisko 500 ml czystego i wspaniałego soku cytrynowego.
Sok jabłkowy
Na rynku dostępne są dziesiątki odmian jabłek. W maju do wyboru są jabłka miękkie, idealne na musy lub twarde przeznaczone na soki. Ja zdecydowałam się pokazać wam sok klarowny z małą ilością błonnika wyciśnięty z zielonych jabłek z odmiany Granny Smith. Jedyna ich wada to wielkość, to jabłka, które ważą zazwyczaj około 300 g więc zawsze wymagają rozdrobnienia. Mimo wszystko, gdy tylko mam okazję wybieram właśnie ten gatunek ze względu na jego soczystość, zwarty miąższ, chrupkość oraz polifenole.
Często pytacie mnie właśnie o jabłka, jakie odmiany są najlepsze do wyciskania soku oraz z jakich uzyskacie najlepszy sok. Nie ma tu jednej i niezmiennej reguły. Po pierwsze trzeba wybrać odmianę i co za tym idzie smak jabłek taki, jaki odpowiada nam najbardziej. Osobiście wolę odmiany kwaśniejsze niż słodkie, im bardziej chrupiące tym lepiej. To kwestia własnych upodobań smakowych. Im jabłko twardsze, tym sok będzie klarowniejszy. Im bardziej miękkie i mączyste tym więcej znajdzie się w soku błonnika co wpłynie na konsystencję zbliżając ją do delikatnego i kremowego musu. Lubię sok jabłkowy w obu wersjach. Do jabłek twardych używam sitka drobnego, do jabłek miękkich wybieram sitko z większymi otworami, aby powstał cudowny mus, którym zachwycają się dorośli i dzieci.
Sok jabłkowy wyciska się szybko i prosto. Doszłam do wniosku, że obowiązkowo pokażę wam również ilość odpadu, jaki oddała mi wyciskarka. Muszę przyznać, że wyciskarka ZEBRA Whole Slow Juicer generuje bardzo mało odpadu. Masa odpadowa dodatkowo jest mocno zbita i uformowana co jest dowodem tylko na to, że został wyciśnięty sok do przysłowiowej ostatniej kropelki. Lubię takie wyciskanie :)
Łatwe wyciskanie
Na stronie sklepu MocSokow.pl można przeczytać, że wyciskarka „ZEBRA to również wielki 8,5 cm otwór wsadowy na owoce i warzywa, oraz drugi mniejszy na wszelkie dłuższe i węższe składniki. Dzięki idealnie dobranej wielkości otworu wsadowego do mocy silnika, nie musimy już kroić jabłek na 8 części, buraka na 4 a pomarańczy, czy grejpfrutów na pojedyncze listki. Wyciskanie soku z wyciskarką Zebra to sama przyjemność. Docenić ją będą mogli szczególnie Ci, którzy spieszą się rano do pracy, czy Panie domu przygotowujące witaminową bombę dla całej rodziny. Wielki otwór wsadowy, to również nowy wydłużony wałek do wyciskania. Profesjonalnie zaprojektowana konstrukcja całego modułu wyciskającego zapewnia wyjątkowo dokładny proces wytłaczania soku z twardych i miękkich owoców lub warzyw jak, i wszelkiego rodzaju zielonych roślin tj. szpinak, pietruszka itp.” I dokładnie tak jest!
Duży otwór wykorzystuje do jabłek, mały do marchwi, która wpada idealnie na wałek. Wyciskarka ZEBRA jest silna i nie wymaga żadnego namaczania, rozdrabniania czy krojenia warzyw i owoców. Wyciskarka nie zatrzymuje. Bez problemu radzi sobie z grubą marchwią, całymi jabłkami czy burakami. Tu byłam bardzo pozytywnie zaskoczona!
Sok marchwiowy
To jeden z tych soków, o który najczęściej pytają czytelnicy. To również jeden z najzdrowszych soków i najsmaczniejszych. Jednak jest to sok o dużym odpadzie. Pulpa jest sucha, ale marchew zawiera masę błonnika więc trzeba jej sporo użyć, żeby wycisnąć kilka szklanek soku. Ale warto, bardzo warto!
Ja do przygotowania soku marchwiowego używam marchwi ekologicznej. Myję ją dokładnie pod kranem, i jeśli nie ma takiej konieczności to wyciskam sok bezpośrednio ot tak, bez obierania. To mój sposób na uzyskanie dużej ilości pełnowartościowego, smacznego i zdrowego soku.
Bezpieczeństwo
„Konstrukcja otworu wsadowego zapewnia nam 100% bezpieczeństwa (brak możliwości włożenia palca przez dziecko)” Co więcej, wszystkie elementy wykonane są z bezpiecznego plastiku wolnego od BPA. Wałek z super trwałego, twardego ULTEMU. Tnie, miażdży i wyciska wspaniały sok. Bez problemu radzi sobie z twardymi warzywami, łykowatymi liśćmi czy miękkimi owocami. Dwa sita do soków i musów pozwalające uzyskać soki o mniejszej i większej ilości błonnika, podobnie jak wałek wyciskarki ZEBRA zostały wykonane z materiałów BPA free, ultemu. Do tego 500 mililitrowa misa wyciskarki powstała z tworzywa tritan. Wyciskarka ZEBRA jest solidna, ciężka, stoi na blacie bez przesuwania się czy zbędnego tańczenia. Stabilnie, pewnie i spokojnie, krok po kroku wyciska cudowny sok! Aż miło się patrzy a jeszcze milej pije kolorowe i pełne zdrowia soki! Do tego korek niekapek sprawia, że sok wycieka z pojemnika tylko wtedy, gdy sobie tego życzymy, więc wprost do szklanki lub pojemnika.
Sok winogronowy
Sok winogronowy należy do ulubionych soków dzieci. Jest chyba jeszcze słodszy niż sok pomarańczowy. Kremowy, delikatny o wyjątkowo przyjemnym posmaku. Jest jak bomba energetyczna na śniadanie, w południe zamiast kawy lub na kolację, gdy za wcześnie chce nam się spać. Samo zdrowie!
Do przygotowania soku z winogron można użyć dowolnej odmiany. Zielone, czerwone, czarne, mniejsze i większe, właściwie wszystkie winogrona, bez wyjątku nadają się na sok. Wystarczy je umyć, obrać z szypułek i wycisnąć sok. Wyciskarka ZEBRA, zrobi mało odpadu, właściwie zmieści się on na dłoni! Za to pełna szklanka soku z winogron jest szybko gotowa do wypicia.
Łatwe czyszczenie
Na stronie wyciskarki czytamy: „Producent wyciskarki Zebra przeanalizował wszystkie problemy współczesnych wyciskarek i w tej wyciskarce dokonał odpowiednich zmian misy, aby tunel, którym wychodzi pulpa z urządzenia był wyjątkowo duży. Dzięki temu pulpa zdecydowanie łatwiej wychodzi z urządzenia na zewnątrz, a samo czyszczenie jest znacznie łatwiejsze – nie trzeba nawet używać wąskiej końcówki szczoteczki do jego oczyszczenia, wystarczy tylko strumień wody.” Pomiędzy sokami wystarczy wyciskarkę przepłukać wodą tak, aby kolory i smaki soków ze sobą się nie mieszały.
Taki sposób czyszczenia pomiędzy kolejnymi sokami znacznie ułatwia pracę oraz przygotowanie smacznych, zdrowych i pożywnych soków owocowych i warzywnych. W efekcie sitka można myć się raz dziennie, po skończonym dniu wyciskania.
Mus z truskawek i melona
Na sitku do musów wycisnęłam sok z truskawek i melona o większej zawartości błonnika. Kremowy, maślany, słodki i pyszny. Pachnie fantastycznie, jest niezwykle delikatny. Można go wypić duszkiem lub wymieszać z ryżem tworząc pyszne dania. Można również taki mus przelać do maszynki do lodów i zrobić zdrowy, pyszny i niepowtarzalny sorbet lodowy. Gwarantuję, że dzieciaki będą za nim przepadać! Nie da się inaczej, ten smak sam zniewala :)
Parametry techniczne
Musze przyznać, że wyciskarka ZEBRA bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie swoimi możliwościami, konstrukcją i łatwością użytkowania. To estetyczna, dobra i przyjazna dla użytkownika wyciskarka pionowa, która pozwoli wam na zachowanie zdrowia i urody!
Łatwość obsługi: | TAK |
Soki klarowne: | TAK sito z drobnymi otworami |
Gęste soki / musy: | TAK sitko z dużymi otworami |
Sorbety: | NIE |
Kruszenie lodu: | TAK (można dodać kilka kostek podczas wyciskania) |
Wyciska sok z trawy i liści: | TAK |
Ilość soku w pojemniku: | 500 ml |
Wałek z Ultemu: | TAK |
Pojemnik na sok z Tritanu: | TAK |
Cała BPA free: | TAK |
Łatwość czyszczenia: | TAK |
Bezpieczeństwo użytkowania: | TAK |
Ekstatyka wykonania: | TAK |
Trwałość elementów: | TAK |
Szybkie mycie: | TAK |
Korek niekapek: | TAK |
Rozmiar otworu wsadowego: | 8,5 cm (większy otwór), 3×2 cm (mniejszy otwór) |
Prędkość obrotowa: | 38 obr/min |
Moc: | 150 W |
Waga: | 6,5 kg |
Wymiary (dł x szer x wys): | 15 cm x 22cm x 46cm |
Gwarancja silnik: | 10 lat |
Gwarancja części: | 2 lata |
Technologia wyciskania: | pionowa jednoślimakowa |
Mleko sojowe i tofu
Ta funkcja wyciskarki ZEBRA jest dla mnie bardzo ważna. To duże ułatwienie w naszej domowej codziennej diecie. Dlatego też doszłam do wniosku, że z uwagi na to, że do tej pory pokazywałam wspaniałe soki o intensywnej barwie oraz mus, to tym razem muszę pokazać wam również pełne białka i wartościowych substancji nabiał sojowy.
Do wyciskarki ZEBRA w komplecie dołączony jest pojemnik, taka foremka do przygotowywania tofu. Był to dla mnie znak, że po latach przygotowywania mleka sojowego w Benderach czas pójść o krok dalej i zrobić mleko sojowe w wyciskarce. Muszę przyznać, że tak trochę z niedowierzaniem podeszłam do takiej produkcji. Nic bardziej mylnego. Po pierwszej szklance mleka doskonale już wiedziałam, że to była doskonała decyzja. Mleko sojowe powstaje właściwie samo, wystarczy wycisnąć z wodą w wyciskarce namoczone przez 20 godzin ziarna soi. I już, w ten sposób powstaje mleko. Następnie należy je zagotować, potem schłodzić i gotowe mleko można śmiało przelewać do szklanych butelek. Jeśli chcecie przygotować tofu to potrzebny będzie koagulat w postaci siarczanu wapnia lub chlorku magnezu, czyli nigari. Można kupić je w sklepach wysyłkowych ze sprzedażą internetową lub na portalach aukcyjnych. Część osób koaguluje również mleko sojowe do postaci serka, sokiem wyciśniętym z cytryny, to również niezły sposób, z tym, że potem serek nie jest słodki w smaku, lecz dość kwaśny. Ja jednak wolę metodę klasycznie używaną w kuchni azjatyckiej czyli siarczan wapnia.
Przepis na mleko sojowe
Składniki:
- 400 g suchych ziaren soi najlepiej w wersji ekologicznej
- woda do moczenia ziarna
- około 2 litrów wody
- 4 łyżki syropu z agawy lub innego słodu
- Soję zalewam wodą i odstawiam na noc do napęcznienia, na około 20 godzin.
- Rano odlewam ziarna na sicie i płuczę kilkakrotnie wodą.
- Uruchamiam wyciskarkę ZEBRA. Wrzucam po 2 łyżki namoczonych ziaren soi i podlewam niewielka ilością wody. W ten sposób wysikam całą zwartość nasion. Płyn zlewam do garnka natomiast okarę z soi wykorzystuję do pasztetów, kotletów lub klopsów.
- Mleko wstawiam na gaz, dodaję wybrany słód. Ciągle mieszając zagotowuję. Gdy zaczyna się podnosić dolewam troszkę zimnej wody i zmniejszam gaz. Mleko powinno się delikatnie gotować przez około 5 minut. I już, mleko sojowe gotowe!
Przepis na serek tofu
Do serka tofu potrzebne jest mleko sojowe. Ja zazwyczaj przygotowuje podwójną ilość mleka niż w przepisie powyżej, czyli moczę 800 g suchej soi przez noc. Uzyskane mleko zagotowuję, trzymam przez 5 minut na gazie. Następnie wyłączam i po 5 minutach dodaję nigari lub wapń.
Składniki na serek tofu:
- 5 litrów mleka sojowego, żółtego, bogatego i intensywnego w smaku
- 5-6 łyżeczek siarczanu wapnia lub 2,5 łyżeczki płatków nigari czyli chlorku magnezu lub 1,5 łyżeczki nigari w płynie, jest to również chlorek magnezu
- szczypta lub dwie soli tak do smaku
- Opis produkcji tofu rozpoczynam od momentu, gdy wyłączyłam mleko sojowe po 5 minutach gotowania i odstawiłam go na 5 minut. Solę.
- Koagulant szybko rozpuszczam w około 100 ml ciepłej wody. Wlewam do mleka sojowego o temperaturze około 85-90 stopni. Delikatnie mieszam kilka razy i odstawiam na około 15-20 minut. W tym czasie z mleka oddzieli się serek, niczym twaróg. Dokładnie proces ten przebiega w ten sam sposób jak przy produkcji twarogu, tylko koagulant i mleko są inne.
- Foremkę do tofu wykładam gazą. Łyżką cedzakową delikatnie wyjmuję serek i układam w foremce. Dociskam widelcem lub łyżką. Na koniec zamykam pokrywką od foremki i dociskam. Odstawiam tofu na 12 godzin do odcieknięcia. Ja osobiście wstawiam do lodówki, ale tofu można jeść na ciepło, jeśli tak wolicie.
Podsumowanie:
Wyciskarka ZEBRA Whole Slow Juicer Angielsko-Holenderskiej firmy Zoo Health Appliances LTD to jednoślimakowa, pionowa wyciskarka o wadze aż 6,5 kg. Wykonana z najlepszych materiałów pozwala z niezwykłą precyzją wyciskać enzymatyczny i zdrowy sok z prędkością zaledwie 38 obrotów na minutę. Duża estetyka wykonania i klasa wyciskarki sprawia, że praca z nią jest prawdziwą przyjemnością. Bez większego problemu, dzięki szerokiemu otworowi wsadowemu wyciśniecie sok z całych pomarańczy, jabłek i cytryn bez konieczności wcześniejszego ich krojenia. To znacznie oszczędza czas i pozwala na przyjemne i szybkie pozyskiwanie soku z owoców, warzyw i ziół. Co więcej, w wyciskarce ZEBRA przygotujecie mleka roślinne, jak sojowe, kokosowe czy migdałowe. Do tego pojemnik na tofu pomoże w formowaniu zdrowego roślinnego serka. Wyciskarka ZEBRA Whole Slow Juicer to fantastyczna inwestycja w zdrowie, dobre samopoczucie i energię na każdy dzień!
Opisy cytowane dotyczące wyciskarki zamieściłam za wiedzą i zgodą sklepu MocSokow.pl
A ty, dlaczego chciałbyś mieć wyciskarkę i jak kupisz, to co w niej będziesz przygotowywać – podziel się swoimi pomysłami?
Kamila napisał
Jakiegoś razu, gdy moja ukochana mama zaczęła kupować mi spodnie na wyrost, pomyślałam „o, nie! Tak nie może być!” i zdecydowałam się schudnąć. I wpierw były to głodówki, ukracanie posiłków i nomen omen wszystko, co okazało się maksymalnie poronionym pomysłem. W końcu zdecydowałam się na coś, co omijałam szerokim łukiem – zdrowy tryb życia (nawiasem mówiąc – nie wiem, czemu ludzie wpierw wybierają głodówki zamiast tak roztrąbiony zdrowy tryb życia? Coś poszło nie tak). W ten sposób się udało, lecz równocześnie bardzo wiele posiłków wypadło z mojego jadłospisu i wypruwałam sobie flaki, by jakkolwiek urozmaicić smaki. I już teraz choć już się od tego uzależniłam i nauczyłam tak żyć, wciąż poszukuję nowych możliwości. I właśnie dlatego chciałabym wygrać wyciskarkę zebra – by wciąż urozmaicać sobie codzienne posiłki poza owsianką i nieprzetworzonymi warzywami i owocami. Przygotowywałabym w niej wszystko – tak bardzo kocham nowości, lecz pierwsze co by było, to właśnie sok z pomarańczy jako smak dzieciństwa. Pogłębiony o maksimum, ponieważ to byłoby COŚ, taki wyciskany sok… magia smaku.
Sylwia napisał
Chciałabym wygrać tą wyciskarkę dla moich kochanych synków Michałka i Sebka żeby móc im przygotowywać pyszne i zdrowe soki. Młodszego syna ciężko przekonać do jakich kolwiek warzyw z owocami także jest ciężko. Wyciskarki niestety nie mamy a jedynie w jakiej postaci zjadają te zdrowe witaminki to jest sok lub mus/koktajl dlatego puki co miksuje im to czego zjeść nie chcą a jest bardzo zdrowe. Wyciskarka bardzo by mi się przydała przy moich małych alergikach. Mogłabym im serwować pyszne soczki zwłaszcza że mamy dużo swoich warzyw i owoców.
Michalina napisał
Chciałam bym wygrać wyciskarkę ponieważ zmieniam swój tryb żywienia.Zawsze byłam przy sobie i wiele razy gdy byłam w szkole byłam wyśmiewana.Dorosłam do tego żeby coś zmienić w swoim życiu, żeby zrobić coś dla siebie i udowodnić, że ja też mogę być piękna i wartościowa. Soki wyciskane samemu są zdrowe bo prawda jest taka, że w prawie wszystkich kupnych są dodatki cukru, a to nie pomaga w mojej walce o lepsze życie.Do tego ostatnio zaczęłam używać młodego zielonego jęczmienia więc mogła bym go dodawać do wielu soków i czuć się zdrowo i nie czuć głodu jak po zwykłej wodzie.Może to właśnie mi się uda wygrać wyciskarkę, bardzo bym chciała, ale czas pokaże :)
Elżbieta napisał
Rewelacyjna! Idę po zebrze ulicą, latarnie pięknie świecą a mnie się marzy, gdy będę w domu, wycisnę Zebrą soczek. Dla męża i dla dzieci, och, a gdy księżyc zaświeci, po prostu mango, grapefruit, jabłuszko i listki z mlecza wrzucę Zebrze do wyciśnięcia. Gdy tylko zerwę pokrzywę, dodam do soczku, bo zdrowo, a przy tym kolorowo.
Magdalena napisał
Witaj Ola!
Właśnie rozpoczynam przygodę z własnym biznesem, który opiera się na holistycznym podejściu do człowieka. Są to masaże, relaksacja i coaching zdrowia. Wyciskarka Zebra byłaby dla mnie świetnym narzedziem do pokazania innym jak można zdrowo się odżywiać. Miałabym możliwość zademonstrowania (a nie tylko powiedzenia czy doradzenia) jak można zmienić swoje codzienne menu na zdrowsze, jak np. samemu zrobić sok lub mleko roślinne. Pragnę propagować zdrowy styl życia i dzięki wykładom, darmowym pokazom, warsztatom lub robiąc soki przyszłym klientom, uważam że mogłabym ich zainteresować zdrowym sposobem odżywiania. W końcu łatwiej zapamiętać coś i przekonać się do czegoś czego się spróbowało, niż tylko opierając się na samej teorii.
Bardzo lubię i uważam za najzdrowsze soki na bazie warzyw dlatego z chęcią robiłabym mieszanki soków z jarmużu, szpinaku, sałaty, brokuła, z dodatkiem spiruliny czy młodego jęczmienia a do tego pomarańcza, jabłko, ananas.
Bardzo chciałabym wygrać tą wyciskarkę gdyż byłaby świetnym uzupełnieniem mojej misji w pracy :)
Pozdrawiam serdecznie!
Marysia napisał
Może to śmiesznie zabrzmieć, ale wyciskarka to moje wielkie marzenie od bardzo dawna. Uwielbiam świeże, zdrowe soki i zawsze zazdroszczę osobom, które mogą robić je w swoich domach. Takie soki, kupowane w sklepach czy „budkach” z sokami są zawsze bardzo drogie, więc nie często mogę je pić. Tak samo dobra wyciskarka dużo kosztuje, dlatego zwlekam z zakupem już wiele lat. Chciałabym zacząć żyć zdrowo i móc samej robić sobie pyszne soki, którymi zastępowałabym niezdrowe przekąski. Robiłabym przede wszystkim soki, które znam i wiem, że mi smakują, (na przykład jabłkowo-marchewkowy!!) ale również próbowałabym różnych nowych przepisów i i kombinacji o których nie miałam pojęcia. To jest właśnie najlepsze w takich sokach z wyciskarek- nie tylko fakt, że są bardzo zdrowe, ale również to, że smakują lepiej niż słodycze!
Vicky napisał
Jestem zwolennikiem TYLKO zdrowego jedzenia, warzywa i owoce z ogródku są wspaniałe, ale jeszcze lepsze są oczewiście SOKI, które da się zrobić za pomocą danej wyciskarki. Niestety dla studenta w tym kraju zdrowe jedzenie jest bardzo drogie i jeśli na to jeszcze mnie stać bo oszczędzać na zdrowiu to nie dobry pomysł, to wyciskarka to zbyt duży wydatek jak na stypendium studenckie. Więc jeśli dostanę – jeszcze jeden student nie zostanie GŁÓDNYM.
Sylwia Dolata napisał
Wyciskarkę wygrać chce, by odżywiać zdrowo się!
Soczki pyszne robić będę, gdy ja tylko zdobędę.
Szpinak, cytryna, ogórek zielony
Jabłuszko, pomarańcza, banan czy marchewka głowa pomysłów pełna.
Buzię moich łobuzów uśmiechnięte są gdy zdrowe brzuszki mają.
Zebrę wygrać bardzo pragnę,
Mam nadzieję, że trud mój nie pójdzie w las i o zdrowie zacznę dbać.
Marzenie moje spełnić się może wystarczy powyższy punkt spełnić. Kciuki mocno zaciskamy i ma wyniki czekamy
Milena napisał
Niedawno zdecydowałam się przejść na weganizm dla dobra własnego organizmu i innych istot żywych. Wiem, że teraz szczególnie ważne będą dla mnie owoce i warzywa, a przepyszne soki mają moc witamin i niezbędnych dla mnie składników. Chciałabym wygrać wyciskarkę ZEBRA, ponieważ ma mnóstwo ciekawych funkcji, które przydadzą się początkującej wegance. Wiem, że z nią, moja przygoda z nowym, lepszym sposobem odżywiania byłaby dużo łatwiejsza i przyjemniejsza.
anna7064 napisał
Moja Babcia zawsze mówiła, że nie ma to, jak sok wyciśnięty „własnymi ręcami”.Wrzucała mi do moździerza kawałki pomarańczy, cytrynki, grapefruita, czy nawet odrobinę czosnku..i kazała ucierać specjalną pałką, aż puszczą wszystkie soki. Potem odsączała wszystko przez sitko, do smaku dodawała cukru, cynamonu, gałkę muszkatałową…Do dzisiaj pamiętam ten smak i ten ból rąk od ucierania.Teraz, mając takie urządzenie, chciałabym znowu poczuć ten smak, tylko smak, bo wszystko zrobi ONA-WYCISKARKA.