Wypiekacz do chleba MOULINEX OW 6000 pojawił się w moim domu blisko półtora roku temu. Temat automatów do chleba „chodził” za mną przez wiele dni i nie dawał spokoju. W sumie przez kilka miesięcy czytałam o różnych maszynach do pieczenia chleba, głowiąc się trojąc, który powinnam wybrać? Który automat do chleba jest najlepszy? Wybierałam pośród tych większych maszyn do chleba i mniejszych. Gdy przeszliśmy na dietę bezglutenową, piekłam już tylko chleby bezglutenowe w piekarniku. Chciałam jednak ułatwić życie sobie i rodzinie, bez pilnowania piekarnika, czasu wyrastania, kipienia z foremki itd. Automat do wypieku chleba z opcją pieczenia bezglutenowego pieczywa był moim zakupem w ramach rozwijania domowej diety gluten free. Summa summarum wybrałam wypiekacz Moulinex OW6000 Baguette & Co z opcją bagietek i bułek.
Pracuje u mnie już długo, nie zepsuł się, nic złego mu się nie dzieje, oprócz podrapania, które jest wynikiem mycia automatu, no, ale myć go trzeba.
Gdy przyjechał do mnie cieszyłam się jak dziecko, po wyjęciu z pudełka zobaczyłam olbrzymią naklejkę na froncie opiekacza, zajmująca minimum połowę jego wysokości i pobladłam. No ja już wiem, co znaczy naklejka na metalowym, a do tego matowym sprzęcie kuchennym. Co stało się potem, o tym w dalszej części mojego wpisu.
Wygląd i elementy:
+ Wypiekacz do chleba MOULINEX OW 6000 jest duży, pojemny, solidny i stabilny.
+ Zaskoczył mnie łatwością użytkowania, estetyką budowy i dobrze dobranym programem do wypieku chleba bezglutenowego na drożdżach.
+ Wszystkie części są wytrzymałe i działają u mnie, mimo mocnej eksploatacji przez półtora roku.
+ gigantyczna nalepka zeszła bez problemu i nie zostawiła nawet małej części kleju na obudowie – brawo!
+ Automat do chleba posiada moc 1650 W
+ Pojemnik do wypieku chleba oraz mieszacze pokryte są wytrzymałym teflonem.
+ Przeźroczysta szybka w pokrywie urządzenia pozwala na śledzenie procesu pieczenia.
Użytkowość:
+ Moc 1650 W, o której już wspomniałam jest wystarczająca do wypieku nawet dużego chleba w zaprogramowanym czasie.
+ Wypiekacz do chleba MOULINEX OW 6000 miksuje i zagniata automatycznie ciasto.
+ Przystosowany jest do wypieku chleba w trzech wielkościach, o masie: 750 g, 1000 g i 1500 g.
+ Producent zaplanował również trzy możliwości przyrumienienia skórki, zgodnie z upodobaniami – jasna, średnio przypieczona, mocno przypieczona.
+ Istnieje możliwość zaprogramowania opóźnionego startu wypiekacza, aż o 12 godzin. To pozwala na upieczenie chleba w nocy.
+ Zaprogramowanych jest 19 programów pieczenia:
- Chleb z dodatkami
- Chleb włoski
- Paluszki chlebowe
- Chleb płaski
- Bułki na burgery
- Słodkie bułeczki
- Chlebki – pieczenie
- Chleb biały podstawowy
- Chleb francuski
- Chleb pełnoziarnisty
- Chleb słodki
- Chleb biały szybki
- Chleb bezglutenowy
- Chleb bez soli
- Chleb – pieczenie
- Ciasto na chleb
- Ciasto na makaron
- Ciasto słodkie
- Dżem
+ W pokrywie wypiekacza Moulinex OW6000 Baguette & Co znajduje się okienko, pozwalające śledzić proces pieczenia.
+ Posiada również łatwy w obsłudze, wręcz intuicyjny panel sterowania i cyfrowy wyświetlacz odliczający czas do momentu zakończenia procesu wyrastania lub pieczenia.
+ W komplecie wypiekacza załączono:
- 2 foremki na 4 bagietki
- 2 płaskie foremki na bułeczki i rogaliki
- Książka z przepisami
- Nożyk i pędzelek piekarski
- Ruszt na foremki
+ Składanie i rozkładanie jest proste, tak samo jak mycie.
Minusy:
– Mieszadła zostają w chlebie, po wyjęciu ich, gdy chleb jest gotowy, zostają w pieczywie dwie wielkie dziury od spodu. Kwestia przyzwyczajenia.
– Gdy źle odważycie/odmierzycie składniki lub masa urośnie za bardzo za sprawą zbyt ambitnych drożdży, to ciasto wykipi wprost do pojemnika, oblepiając grzałki, przypalając się i wydając charakterystyczny zapach spalenizny.
Głośność:
+ Wypiekacz do chleba MOULINEX OW 6000 jest umiarkowanie głośny gdy miksuje, gdy pieczenie, nie słuchać go ale czuć ponieważ wspaniały zapach pieczywa unosi się w kuchni. Gdy zakończy proces pieczenia zawiadamia głośnym sygnałem dźwiękowym.
Przed użyciem:
Trzeba przeczytać instrukcję! Nie myć w zmywarce części, wystarczy przetrzeć gąbką.
Cena:
Wypiekacz do chleba MOULINEX OW 6000 kosztuje około: 650 zł – 700 zł
Czy kupiłabym raz jeszcze?
TAK. Nadaje się świetnie do pieczenia chleba pszennego, mieszanego i bezglutenowego z mieszanek. Nawet osoba zupełnie „zielona” w temacie wypieku chleba poradzi sobie z nim bez problemu. Ciasto nie opada, nie da się go „przewiać”, wychodzi idealne. Chleb bezglutenowy jest bardzo udany!
Olga Smile napisał
effkkaa – tylko na drożdżach. Na zakwasie rośnie chleb kilkanaście godzin.
Jagodzianka napisał
To jeszcze jedno pytanie- ponieważ jestem kompletnym laikiem w kwestii wypiekaczy, korzystam z piekarnika, chciałabym się dowiedzieć czy mogę upiec np. chleb na drożdżach z 3 rodzajów mąk, gdzie pózniej czekam aż wyrośnie aby dodać pozostałe składniki. Na ile taka maszyna jest automatyczna ( czy wrzucam wszystkie składniki na raz) a na ile muszę kontrolować proces wypieku. Dziękuje i pozdrawiam serdecznie.
Olga Smile napisał
Jagodzianka – wrzucasz wszytsko, wlewasz, włączasz program i wyjmujesz upieczony chleb. Pełna automatyka :)
Zephyr napisał
Olga, (dw effkkaa)
nie zgodzę się Tobą – jeżeli zakwas jest mocny, to sam proces wyrastania może trwać nawet tylko do 2 godzin – nie wiem jak w tym automacie wygląda możliwość stworzenia własnego programu – ale wiem że są takie (są nawet z wbudowanym programem do chleba na zakwasie) Sam zamierzam zakupić Unold 68511 – wg. instrukcji można w nim samodzielnie zaprogramować do 6 godzin wyrastania – może również zrobisz recenzje tego automatu? (wydaje się by bardziej funkcjonalny i do tego jest zdecydowanie tańszy)
pozdrawiam
ana761 napisał
Ja piekę również na zakwasie , żaden problem w automacie ;) po drugim mieszaniu ( wyłaczam maszynę, wyciągam łoptki –mokrą rękę , mokrą dłonią też formuje delikatnie chleb, wygładzam i posypuję ziarnami ) zostawiam 2-3 godz do wyrośnięcia , widać przez szybkę –musi urosnąć tak do 3/4 wysokości formy. Za długie trzymanie powoduje opadniecie . Jak już wyrośnie włączam na samo pieczenie i tyle . Super wychodzi :)
Co do łopatek to raz smaruje oliwą „bolce” wystające na które nakłada się łoptaki, dwa zawsze wyciągam po ostatnim mieszaniu, trzy po wyciągnieciu formy i po kilku minutach przestygnięciach, poruszam /kręce kilka razy (od dołu mechaniznem gdzie są balce –od tyłu ) i dopiero wytrzasam chlebek . wtedy „dziury ” są dość małe .
Nigdy nie zdażyło mi się aby ciasto „wykipiało” na 500-540 g mąki, mieszanej plus ziarna używam 1/4 kostki świeżych drożdzy lub miarkę 7 g suchych drożdzy lub 4 duże czubate łyżki zakwasu .
ana761 napisał
I powiem jeszcze warto :) długo wydawało mi się , że nie , po co w piekarniku super wychodzi więc po co taka fanaberia i dodatkowy gadżet ;)
Raz, że nie ma bałaganiu, pilnowaniu, myśleniu czy nie za zimno itp.
Dwa , że w 15 min, maszyna wyrabia ciasto na pizze, makaron , pierogi , kruche ciasto itp.
Ja piekę co 2 dni, wychodzi 20 kromek (kroję krajalnicą od razu całość ) i starcza dla 3 osobowej rodziny spokojnie . Do tego wydaję mi się, że zużywa mniej prądu niż 2 grzałki w piekarniku .
A i mam z lidla z a189 zł. więc cena super i nie musi być mega drogi , a w razie chęci niedzielnych bagietek / bułeczek można wyrobić ciasto w automacie a piec w piekarniku .
Autumna napisał
Na zakwasie też się da, wystarczy użyć oddzielnie dwóch programów: wyrabianie ciasta, potem dać wyrosnąć ile trzeba i dopiero włączyć pieczenie.
Kokolidek napisał
Witaj Olgo
Podczytuję Twojego bloga, bardzo mi się podoba.
A z dziurami w chlebie poradziłam sobie w ten sposób, że wyciągam mieszadła po ostatnim mieszaniu, kiedy chleb „wchodzi” w fazę wyrastania. Po upieczeniu przykrywam formę z chlebem ściereczką na 10 minut i później bez problemu chleb wysuwa się z formy na kratkę. Dziurki są minimalne. Pozdrawiam serdecznie.
Agacich napisał
Witaj Olgo,
Mam taki sam automat. Próbuje upiec chleb żytni razowy i zupełnie to nie wychodzi :( Możesz coś poradzić jak taki chleb upiec? Próbowałam z mąki żytniej 2000 na programie 10 ale ciasto nie wyrasta. Może zmieszać mąkę 720 z 2000? Proszę o jakąś radę.
Olga Smile napisał
Agacich – mąką 2000 jest bardzo ciężka trzeba ja mieszać z inną. Zrób z 750 na początek, powinno wyjść :D