Zakwas na barszcz biały
Na barszcz potrzebny jest zakwas. Jest on inny niż na żurek. Na żur lub żurek zakwas przygotowuje się na bazie mąki żytniej razowej, na biały barszcz na bazie mąki pszennej razowej. Do zakwasu dodaję oprócz klasycznych składników jak mąka pszenna, woda, czosnek, ziele i listek sporo majeranku. Doda on smaku i zapachu charakterystycznego dla białego barszczu. Wcześniej podawałam przepis na Zakwas na żurek. Powstanie zakwasu na barszcz biały również można przyśpieszyć dodając łyżkę soku z kiszonych ogórków, kapusty kiszonej czy ciasta zakwaszonego lub samego zakwasu. Chodzi o zaszczepienie zakwasu kwasem mlekowym. Zakwas będzie gotowy w ciągu kilku dni.
Zakwas na barszcz biały
Zakwas na barszcz biały składniki:
• 5 łyżek mąki pszennej razowej 2000 lub 1850
• 500-700 ml wody
• 4 ząbki czosnku
• 3 listki laurowe
• 5 ziaren ziela angielskiego
• 1 łyżka otartego majeranku
Zakwas na barszcz biały przygotowanie:
1. Do słoika wsypuję mąkę, dodaję wodę i przekrojone na pół ząbki czosnku.
2. Mieszam dokładnie, dostaję listki, majeranek i ziele. Słoik przykrywam gazą lub lnianą ściereczką i pozostawiam na blacie przez kilka dni.
3. Jeśli chcę przyśpieszyć fermentację dodaję łyżkę zakwasu na chleb lub łyżkę soku z kiszonych ogórków.
4. Zakwas mieszam codziennie. Gdy jest lekko kwaśna to znak, że jest już gotowy. Zakwas przelewam do butelki i trzymam w lodówce.
ZAKWAS NA ŻUR I ŻUREK
Zakwas potrzebny jest do przygotowania tradycyjnego żuru, żurku, barszczu białego oraz barszczu wielkanocnego. O ile przepisów i receptur na taka zupę jest wiele, o tyle zakwas być musi. A z jakiej mąki powstanie to już inna sprawa. Zapraszam na przegląd zakwasów na żurek.
Zakwas owsiany na żur jest średnio kwaśnym żurem. Pasuje świetnie do przygotowania barszczu wielkanocnego, żuru lub żurku.
Zakwas gryczany na żur nadaje się idealnie do przygotowania barszczu i żuru. Jest dość kwaśny i dość ostry. Jest wersja bezglutenową klasycznego przepisu na żur żytni.
Zakwas na żurek bezglutenowy przygotowuje się dokładnie tak samo jak klasyczny zakwas na żurek lub zakwas na barszcz biały. Kisi się mąkę z przyprawami i czeka aż powstanie w niej duża ilość kwasu mlekowego, dzięki czemu będzie miał charakterystycznych zapach i smak.
Zakwas na barszcz biały Na barszcz potrzebny jest zakwas. Jest on inny niż na żurek. Na żur lub żurek zakwas przygotowuje się na bazie mąki żytniej razowej, gryczanej lub owsianej. Zazwyczaj na biały barszcz na bazie mąki pszennej razowej lub ryżowej białej ewentualnie pełnoziarnistej.
Zakwas żytni na żur jest najbardziej popularnym zakwasem w naszej rodzimej kuchni. Powstaje z pełnoziarnistej mąki żytniej. Jest kwaśny w smaku, ostry, po zbyt mocnym ukiszeniu wręcz octowy. Trzeba uważać z ilością, żeby nie przesadzić, jeśli będziecie z niego robić żur, żurek lub biały barszcz.
Zakwas na żur można przygotować zarówno z mąki pszennej, żytniej jak i innych mąk bezglutenowych. Ani dieta bezmięsna, ani bezmleczna czy bezglutenowa nie wyklucza zrobienia zakwasu a potem wspaniałego żurku, żuru lub barszczu białego!
lza Kramer napisał
Zrobiłam :D
Asa napisał
Dobry sposób na domowe jedzenie!
jon napisał
Bardzo udany przepis Olgo i dziękujemy za niego :DDD
Osia napisał
Wspaniały przepis na zakwas!
Ewa napisał
Uwielbiam ten zakwas na barszcz biały, jest najlepszy!
jacwoz71 napisał
uwazam ze pani przepis jest idealny
jedna moja uwaga i jesli sie pani nie zgadza to niech pani odpisze ze tak nie jest majeranek nie jest potrzebny,ponieaz dodajemy go zawsze najlepiej na samym koncu i wdedy pieknie pachnie wczesniej go pocierając miedzy dloniami jezeli nie wiezycie spróbójcie
Martuś napisał
Bardzo dziękuję!
cycepka napisał
Prosty przepis
Ania napisał
jak długo taki zakwas może stać w lodówce? :)
Olga Smile napisał
Ania – nawet pół roku.