Zakwas na barszcz biały
Na barszcz potrzebny jest zakwas. Jest on inny niż na żurek. Na żur lub żurek zakwas przygotowuje się na bazie mąki żytniej razowej, na biały barszcz na bazie mąki pszennej razowej. Do zakwasu dodaję oprócz klasycznych składników jak mąka pszenna, woda, czosnek, ziele i listek sporo majeranku. Doda on smaku i zapachu charakterystycznego dla białego barszczu. Wcześniej podawałam przepis na Zakwas na żurek. Powstanie zakwasu na barszcz biały również można przyśpieszyć dodając łyżkę soku z kiszonych ogórków, kapusty kiszonej czy ciasta zakwaszonego lub samego zakwasu. Chodzi o zaszczepienie zakwasu kwasem mlekowym. Zakwas będzie gotowy w ciągu kilku dni.
Zakwas na barszcz biały
Zakwas na barszcz biały składniki:
• 5 łyżek mąki pszennej razowej 2000 lub 1850
• 500-700 ml wody
• 4 ząbki czosnku
• 3 listki laurowe
• 5 ziaren ziela angielskiego
• 1 łyżka otartego majeranku
Zakwas na barszcz biały przygotowanie:
1. Do słoika wsypuję mąkę, dodaję wodę i przekrojone na pół ząbki czosnku.
2. Mieszam dokładnie, dostaję listki, majeranek i ziele. Słoik przykrywam gazą lub lnianą ściereczką i pozostawiam na blacie przez kilka dni.
3. Jeśli chcę przyśpieszyć fermentację dodaję łyżkę zakwasu na chleb lub łyżkę soku z kiszonych ogórków.
4. Zakwas mieszam codziennie. Gdy jest lekko kwaśna to znak, że jest już gotowy. Zakwas przelewam do butelki i trzymam w lodówce.
ZAKWAS NA ŻUR I ŻUREK
Zakwas potrzebny jest do przygotowania tradycyjnego żuru, żurku, barszczu białego oraz barszczu wielkanocnego. O ile przepisów i receptur na taka zupę jest wiele, o tyle zakwas być musi. A z jakiej mąki powstanie to już inna sprawa. Zapraszam na przegląd zakwasów na żurek.
Zakwas owsiany na żur jest średnio kwaśnym żurem. Pasuje świetnie do przygotowania barszczu wielkanocnego, żuru lub żurku.
Zakwas gryczany na żur nadaje się idealnie do przygotowania barszczu i żuru. Jest dość kwaśny i dość ostry. Jest wersja bezglutenową klasycznego przepisu na żur żytni.
Zakwas na żurek bezglutenowy przygotowuje się dokładnie tak samo jak klasyczny zakwas na żurek lub zakwas na barszcz biały. Kisi się mąkę z przyprawami i czeka aż powstanie w niej duża ilość kwasu mlekowego, dzięki czemu będzie miał charakterystycznych zapach i smak.
Zakwas na barszcz biały Na barszcz potrzebny jest zakwas. Jest on inny niż na żurek. Na żur lub żurek zakwas przygotowuje się na bazie mąki żytniej razowej, gryczanej lub owsianej. Zazwyczaj na biały barszcz na bazie mąki pszennej razowej lub ryżowej białej ewentualnie pełnoziarnistej.
Zakwas żytni na żur jest najbardziej popularnym zakwasem w naszej rodzimej kuchni. Powstaje z pełnoziarnistej mąki żytniej. Jest kwaśny w smaku, ostry, po zbyt mocnym ukiszeniu wręcz octowy. Trzeba uważać z ilością, żeby nie przesadzić, jeśli będziecie z niego robić żur, żurek lub biały barszcz.
Zakwas na żur można przygotować zarówno z mąki pszennej, żytniej jak i innych mąk bezglutenowych. Ani dieta bezmięsna, ani bezmleczna czy bezglutenowa nie wyklucza zrobienia zakwasu a potem wspaniałego żurku, żuru lub barszczu białego!
Ania napisał
cudownie! zrobię zatem od razu więcej! :)
jeszcze jedno pytanie – jaką mniej więcej ilość wody dodajemy na taką porcję zakwasu robiąc zupę?
Olga Smile napisał
Ania – zakwasu mi mniej więcej wychodzi słoik 0,8 na 5 litrów barszczu czyli 1:4 mniej więcej, ale najlepiej na smak :)
Madzior napisał
A czy do przyspieszenia można dodać zakwasu pszennego czy może być żytni? Bo mam zakwas żytni na chleb, ale nie wiem czy się nadaje, skoro w przepisie jest mąka pszenna?
Olga Smile napisał
Madzior – można.
Magda napisał
Mam pytanie odnośnie typu mąki. Czy można zrobić zakwas z mąki pszennej typu 500?
Olga Smile napisał
Magda – można ale zakwas powinien być z bogatszej mąki niż biała.
ewa napisał
Ile mniej więcej dni trzeba czekać aż zakwas będzie gotowy. Oczywiście będę go próbować, ale chciałabym wiedzieć tak 'pi razy oko’ ;)) Mam nadzieję, że wyjdzie, bo to mój pierwszy zakwas w życiu!
Olga Smile napisał
ewa – 5-10 dni zależny od temperatury w domu.
Ola napisał
Czy możliwe, że zakwas jest gotowy w dwa dni? Słoik stoi na naprawdę ciepłym blacie pod którym jest boiler z wodą cipłą. Wcześniej stał 4 dni i po spróbowaniu smakował jak ocet. Nastawiłam drugi raz i próbowałam codziennie przy mieszaniu i już drugiego dnia już był kwaskowaty. Boję się go trzymać dalej żeby się znowu nie przekwasił. Nie znam smaku prawidłowo zrobionego zakwasu a do świąt już blisko. Wszystko zostało wyparzone, słoik, łyżkę którą mieszam.
Olga Smile napisał
Ola – jak zrobi się tak kwaśny, to za długo stał. Próbuj na smak, jak będzie ten OK, to schowaj do lodówki.