ZAKWAS NA ŻUR i ŻUREK
Dzisiaj przygotowałam zakwas na żur, żurek i barszcz biały. U nas w domu zakwas na żur i żurek jest w wersji bezglutenowej, ponieważ glutenu nie wolno. Kiedyś zakwas na żurek przygotowywało się głównie z mąki żytniej pełnoziarnistej o symbolu 2000 lub pszennej o symbolu 1850. Często pytacie mnie, który zakwas na żur, żurek i biały barszcz jest najlepszy. Powiem tak, przygotowałam specjalnie 6 zakwasów, żebyście mogli porównać ich kolor. Najkwaśniejszy jest oczywiście zakwas żytni, taki klasyczny i tradycyjny bym powiedziała. Pozostałych 5 zakwasów na żurek zrobiłam w wersji bezglutenowej. Podobną kwaśność do żytniego osiąga zakwas ba bazie mąki teff, widać też, że jest równie ciemny. Także kwaśny jest zakwas z mąki gryczanej. Znacznie delikatniejsze są zakwasy z sorgo i najłagodniejszy z białego ryżu. Można także mieszać mąki, przecież nie ma obowiązku używania tylko jednego gatunku! A Ty, gdy przygotowujesz zakwas na żur, żurek i barszcz biały to jakiej mąki używasz?
ZAKWAS NA ŻUR i ŻUREK
ZAKWAS NA ŻUR i ŻUREK – składniki:
- 2/3 szklanki mąki: żytniej, pszennej, teff, owsianej, sorgo, gryczanej, ryżowej pełnoziarnistej lub białej
- 3 ząbki czosnku
- 5-8 listków laurowych
- 15 kulek ziela angielskiego
- 1 łyżka zakwasu na chleb lub soku z kiszonej kapusty lub ogórków (nie ma konieczności ale znacznie przyspiesza to proces kieszenią)
- 1 łyżeczka soli
- woda do objętości słoika
ZAKWAS NA ŻUR i ŻUREK – przepis:
- Kochani tu nie ma żadnej większej filozofii.
- Do słoika wsypuję mąkę, u mnie to średnio 1/4 lub 1/5 słoika, tak na oko. Tu nic nie da się zepsuć! Dodaję obrane i pokrojone w plastry ząbki czosnku, listki, ziele, sól, sok z kapusty (gdy mam) i dopełniam wodą. Mieszam. Słoik przykrywam gazą, żeby muszki owocówki się nie kąpały ;)
- Słoik z zakwasem trzymam na blacie w kuchni, raz dziennie mieszam czystą łyżką.
- U mnie zakwas na żur, żurek i barszcz biały jest gotowy po 3-6 dniach zależnie od temperatury i tego, czy zaszczepiłam mąkę sokiem z kapusty. Gdy jest gotowy a oceniam to na smak :) dobierz kwaśność pod siebie, słoik zakręcam szczelnie i wstawiam do lodówki!
- Taki zakwas na żur, żurek i barszcz biały postoi w lodówce nawet 6 miesięcy i jest gotowy do używania w każdej chwili.
Anonim napisał
Olga Smile Olga Smile A pszenna pełnoziarnista może być?? My bezmleczni więc śmietaną odpada, ale.
..na śniadanie wielkanocne do barszczu idą święconki…szynki, kiełbasy, jajko, chleb no i oczywiście chrzan!
Anonim napisał
N0 i czy jeszcze we wtorek jest sens??? Zdąży się zakisić do niedzieli?
Anna napisał
Czy jak wstawie zakwas dzisiaj /wtorek/ to na niedziele bedzie juz dobry?.
Klott napisał
Również ( jak Anonim ) , nie wiem jak postępować z gotowym zakwasem ,cały wlać do zupy czy odcedzić ?
Olga Smile napisał
Klott – wlać cały :) Jedynie można czosnek odłowić jak masz taką fantazję.
Anonim napisał
Olga Smile, moj dom caly pachnie! Uzylam zmielonych bezgluteniwych platkow owsianych i łyzke soku z kapusty kiszonej! Ale beda swieta ♡ Juz nie moge sie doczekac sniadania Wielkanocnego!
Anonim napisał
U mnie tak samo,jeszcze nigdy nie próbowałam z płatków, więc tym bardziej jestem ciekawa i nie mogę się doczekać efektu.
Em napisał
Użyłam mąki żytniej (data przydatności 28.07.2018). Woda w zakwasie jest od początku biała. Czy to dobry znak? Pierwszy raz jak robiłam z tej mąki kolor wody był mętny ale nie biały.
Anonim napisał
Ryżowy robimy i jest niesamowity
Makijaże Berenika napisał
Wow!!! Biere wszystkie !!!