Danie na Wielkanoc tradycyjne. Zakwas na żur, żurek lub biały barszcz nastawiasz sama czy kupujesz? U nas w domu zakwas na żur mama zawsze kupowała w małej budce, takim warzywniaku. Za to moja teściowa kupowała gotowy barszcz w butelce, taki koncentrat. To ciekawe, że w każdym domu żur, żurek lub barszcz czerwony smakuje inaczej. Odkąd musiałam wyeliminować gluten z diety rodzinnej zaczęłam sama kisić zakwas na żur. Pierwszy zrobiłam wiele lat temu, teraz nastawiam go dość regularnie, po kilka słoików na raz. Zakręcam, wstawiam do lodówki i trzymam przez kilka tygodni do czasu, gdy najdzie nas ochota na taką zupę. Ja przygotowuję żurek bez kiełbasy, za to z cebulą podsmażoną, czosnkiem, majerankiem, intensywnymi w smaku przyprawami i koniecznie zabielony. Wszystkim alergikom muszę od razu napisać, że zabielać można śmietaną zwierzęcą, sojową, kokosową lub orzechową. Możliwości jest wiele :)
Zakwas na żur
Zakwas na żur – składniki:
- 5 czubatych łyżek mąki żytniej 2000 lub pszennej 1850. W wersji bezglutenowej należy użyć mąkę gryczaną pełnoziarnista, mąkę ryżową pełnoziarnistą, mąkę owsianą pełnoziarnistą, lub mąkę z prosa, mąka z teff, mąka z sorgo, quinoa, nadaje się również mąka z amarantusa prażona, jednak ona ma dość specyficzny smak
- 3-5 ząbków czosnku
- 3-4 listki laurowe
- 8-10 ziaren ziela angielskiego
- 2 łyżki soku z kapusty lub kiszonych ogórków niepasteryzowanych (celem zaszczepienia kwasu mlekowego, wtedy zakwas szybciej dojrzewa) Można pominąć ale musi dłużej stać aby skwaśnieć, wtedy w cieple zajmie to około 4-6 dni.
- 650 ml letniej wody
Zakwas na żur – przepis:
- Ząbki czosnku przekrawam na pół.
- W dużym słoju lub kamionce mieszam wodę z mąką, przyprawami, czosnkiem i sokiem z kapusty lub ogórków. Jeśli go nie mam pomijam ten etap.
- Przykrywam gazą i zostawiam na minimum 5 dób, mieszając codziennie minimum 1 raz drewnianą czystą łyżką.
- Gdy zakwas pachnie kwaśno i słodko to znak, że jest gotowy do użycia.
ZAKWAS NA ŻUR I ŻUREK
Zakwas owsiany na żur jest średnio kwaśnym żurem. Pasuje świetnie do przygotowania barszczu wielkanocnego, żuru lub żurku.
Zakwas gryczany na żur nadaje się idealnie do przygotowania barszczu i żuru. Jest dość kwaśny i dość ostry. Jest wersja bezglutenową klasycznego przepisu na żur żytni.
Zakwas na żurek bezglutenowy przygotowuje się dokładnie tak samo jak klasyczny zakwas na żurek lub zakwas na barszcz biały. Kisi się mąkę z przyprawami i czeka aż powstanie w niej duża ilość kwasu mlekowego, dzięki czemu będzie miał charakterystycznych zapach i smak.
Nie ma ;)
U nas w domu nie było, zakwas zawsze mama kupowała, moja teściowa kupowała barszcz w butelce :D
Nie będę słodzić :-P Jednak wszystkie zrobione przeze mnie zakwasy, na barszcz, żurek, czy barszcz czerwony były zawsze z Twojego przepisu. Oczywiście sprzedałam je dalej, polecając blog ;-)
Dorota Ka – no ja się bardzo cieszę :D
tradycji nie było , moje dziecko od niedawna jest na diecie bezglutenowej i przepis na zakwas wzięłam z Pani bloga , mam nadz , że będzie smacznie :)
Wciąż się uczę i odkrywam nowe smaki, wiem jednak, że wiedza procentuje lepszym zdrowiem. Dziękuję, teraz jemy bardziej świadomie :-)
Kiszony żurek to smak mojego dzieciństwa. Był czas, że nie było dnia bez źurku na śniadanie z przysmażoną cebulką i wkruszonym doń chlebkiem. Mama kisiła żur w glinianym słoju. Dziś słój mam ja i zaraz zakwas na żur wstawię.
Marta Grzeszek – ja też robię bezglutenowy :D
Ja nastawiam, bo moi panowie są bezglutenowi. Zakwas zszczepiamy zak2asem chlebowym (zakwas chlebowy jest Twojego, Olgo, przepisu)
Dorota Ka – bardzo mi miło! <3