Danie na Wielkanoc tradycyjne. Zakwas na żur, żurek lub biały barszcz nastawiasz sama czy kupujesz? U nas w domu zakwas na żur mama zawsze kupowała w małej budce, takim warzywniaku. Za to moja teściowa kupowała gotowy barszcz w butelce, taki koncentrat. To ciekawe, że w każdym domu żur, żurek lub barszcz czerwony smakuje inaczej. Odkąd musiałam wyeliminować gluten z diety rodzinnej zaczęłam sama kisić zakwas na żur. Pierwszy zrobiłam wiele lat temu, teraz nastawiam go dość regularnie, po kilka słoików na raz. Zakręcam, wstawiam do lodówki i trzymam przez kilka tygodni do czasu, gdy najdzie nas ochota na taką zupę. Ja przygotowuję żurek bez kiełbasy, za to z cebulą podsmażoną, czosnkiem, majerankiem, intensywnymi w smaku przyprawami i koniecznie zabielony. Wszystkim alergikom muszę od razu napisać, że zabielać można śmietaną zwierzęcą, sojową, kokosową lub orzechową. Możliwości jest wiele :)
Zakwas na żur
Zakwas na żur – składniki:
- 5 czubatych łyżek mąki żytniej 2000 lub pszennej 1850. W wersji bezglutenowej należy użyć mąkę gryczaną pełnoziarnista, mąkę ryżową pełnoziarnistą, mąkę owsianą pełnoziarnistą, lub mąkę z prosa, mąka z teff, mąka z sorgo, quinoa, nadaje się również mąka z amarantusa prażona, jednak ona ma dość specyficzny smak
- 3-5 ząbków czosnku
- 3-4 listki laurowe
- 8-10 ziaren ziela angielskiego
- 2 łyżki soku z kapusty lub kiszonych ogórków niepasteryzowanych (celem zaszczepienia kwasu mlekowego, wtedy zakwas szybciej dojrzewa) Można pominąć ale musi dłużej stać aby skwaśnieć, wtedy w cieple zajmie to około 4-6 dni.
- 650 ml letniej wody
Zakwas na żur – przepis:
- Ząbki czosnku przekrawam na pół.
- W dużym słoju lub kamionce mieszam wodę z mąką, przyprawami, czosnkiem i sokiem z kapusty lub ogórków. Jeśli go nie mam pomijam ten etap.
- Przykrywam gazą i zostawiam na minimum 5 dób, mieszając codziennie minimum 1 raz drewnianą czystą łyżką.
- Gdy zakwas pachnie kwaśno i słodko to znak, że jest gotowy do użycia.
ZAKWAS NA ŻUR I ŻUREK
Zakwas owsiany na żur jest średnio kwaśnym żurem. Pasuje świetnie do przygotowania barszczu wielkanocnego, żuru lub żurku.
Zakwas gryczany na żur nadaje się idealnie do przygotowania barszczu i żuru. Jest dość kwaśny i dość ostry. Jest wersja bezglutenową klasycznego przepisu na żur żytni.
Zakwas na żurek bezglutenowy przygotowuje się dokładnie tak samo jak klasyczny zakwas na żurek lub zakwas na barszcz biały. Kisi się mąkę z przyprawami i czeka aż powstanie w niej duża ilość kwasu mlekowego, dzięki czemu będzie miał charakterystycznych zapach i smak.
u mnie klasyczny wygrywa, każdy z domowników lubi inne smaki więc ten w miarę nutralny jedzą wszyscy. przepis sprawdzony, przećwiczony. u mnie jednak wygrywa barszcz chrzanowy mojej mamy, czekam na niego cały rok :-)
Anna A-ń – aj tam oczywistość, wśród znajomych mało osób kisi, brak czasu, chęci i potrzeby. Jak nie ma konieczności bezglutenowości to prościej kupić żur niż samemu zrobić go od podstaw w dzisiejszym zabieganym świecie.
Olga Smile Wiem,że teraz mało kto to robi i mi również zdarza się kupić gotowy (mam taki jeden sprawdzony) ale uważam,że na Święta musi być swój a to przecież chwila roboty…wsypać mąkę, przyprawy, woda…..i poczekać – gotowe
Nastawiłam sama:))
z przepisu, który jest w linku w poście :-)
robimy zwykły zakwas z mąki żytniej dodając zakwasu chlebowego żytniego na start, wielka filozofia toto nie jest ;)
Ewa Edeńska – niby nie, masło tez prosto zrobić a jednak się kupuje. Ja wychodzę z założenia, że nie wszystko trzeba / można / się che/ robić ale jak ktoś ma ochotę, to polecam w różnych wersjach: pszennej, żytniej i bezglutenowej :D
Olga Smile a to spoko, nie każdy może z glutem. Chyba łatwiej zdecydować się na kiszenie, jak już się zaczęło zabawę z zakwasem ;) Szczerze mówiąc to u nas łatwiej zrobić sobie zakwas, niż kupić smaczny :D
Ewa Edeńska – no właśnie, my bez gluta, z glutem o wiele, wiele łatwiej :D
Ja nawet nie wiedziałam że takowy istnieje.Pod jakim hasłem szukać?