Zakwas na żurek bezglutenowy
Zapraszam dzisiaj na taki domowy zakwas na ten żurek powstał u mnie w domu kilka lat temu, kiedy to byłam na diecie bezglutenowej. Teraz znacznie łatwiej jest bezglutenowcom, gdyż można kupić mąkę ryżową pełnoziarnistą a jeszcze kilka lat temu była ona towarem wręcz niedostępnym. Przywożona przez znajomych, z zagranicy lub kupowana na allegro była nie lada rarytasem. Teraz sklepy internetowe ze zdrową żywnością lub żywnością dedykowana dla osób na diecie bezglutenowej pozwalają na zakupy dobrych produktów nawet w małych miejscowościach. Przepis na żurek ożywiłam jakiś czas temu, ponieważ właśnie w takiej wersji smakuje nam najbardziej. Zakwas na żurek bezglutenowy przygotowuje się dokładnie tak samo jak klasyczny zakwas na żurek lub zakwas na barszcz biały. Kisi się mąkę z przyprawami i czeka aż powstanie w niej duża ilość kwasu mlekowego, dzięki czemu będzie miał charakterystycznych zapach i smak. Zazwyczaj przygotowuję w domu zakwas z 500 g maki ryżowej i 2 litrów wody, mam wtedy podwójna porcje, jedną zużywamy zaraz po dojeniu zakwasu a druga po kilkunastu dniach. Zakwas, może stać wiele dni w lodówce o ile jest szczelnie zamknięty pokrywką. Odcięcie powietrza kończy proces fermentacji.
Zakwas na żurek bezglutenowy
Zakwas na żurek bezglutenowy składniki:
• 5 czubatych łyżek maki ryżowej pełnoziarnistej
• 5 ząbków czosnku
• 4 listki laurowe
• 10 ziaren ziela angielskiego
• 2 łyżki soku z kapusty lub kiszonych ogórków niepasteryzowanych (celem zaszczepienia kwasu mlekowego, wtedy zakwas szybciej dojrzewa)
• 1,2 wody
Zakwas na żurek bezglutenowy przygotowanie:
1. Czosnek obieram i przepuszczam przez prasę lub kroję drobno.
2. W dużym słoju lub kamionce mieszam wodę z mąką, przyprawami, czosnkiem i sokiem z kapusty lub ogórków. Jeśli go nie mam pomijam ten etap.
3. Przykrywam gazą i zostawiam na minimum 5 dób, mieszając codziennie minimum 1 raz drewnianą czystą łyżką.
4. Gdy zakwas pachnie kwaśno i słodko to znak, że jest gotowy do użycia.
ZAKWAS NA ŻUR I ŻUREK
Zakwas potrzebny jest do przygotowania tradycyjnego żuru, żurku, barszczu białego oraz barszczu wielkanocnego. O ile przepisów i receptur na taka zupę jest wiele, o tyle zakwas być musi. A z jakiej mąki powstanie to już inna sprawa. Zapraszam na przegląd zakwasów na żurek.
Zakwas owsiany na żur jest średnio kwaśnym żurem. Pasuje świetnie do przygotowania barszczu wielkanocnego, żuru lub żurku.
Zakwas gryczany na żur nadaje się idealnie do przygotowania barszczu i żuru. Jest dość kwaśny i dość ostry. Jest wersja bezglutenową klasycznego przepisu na żur żytni.
Zakwas na żurek bezglutenowy przygotowuje się dokładnie tak samo jak klasyczny zakwas na żurek lub zakwas na barszcz biały. Kisi się mąkę z przyprawami i czeka aż powstanie w niej duża ilość kwasu mlekowego, dzięki czemu będzie miał charakterystycznych zapach i smak.
Zakwas na barszcz biały Na barszcz potrzebny jest zakwas. Jest on inny niż na żurek. Na żur lub żurek zakwas przygotowuje się na bazie mąki żytniej razowej, gryczanej lub owsianej. Zazwyczaj na biały barszcz na bazie mąki pszennej razowej lub ryżowej białej ewentualnie pełnoziarnistej.
Zakwas żytni na żur jest najbardziej popularnym zakwasem w naszej rodzimej kuchni. Powstaje z pełnoziarnistej mąki żytniej. Jest kwaśny w smaku, ostry, po zbyt mocnym ukiszeniu wręcz octowy. Trzeba uważać z ilością, żeby nie przesadzić, jeśli będziecie z niego robić żur, żurek lub biały barszcz.
Zakwas na żur można przygotować zarówno z mąki pszennej, żytniej jak i innych mąk bezglutenowych. Ani dieta bezmięsna, ani bezmleczna czy bezglutenowa nie wyklucza zrobienia zakwasu a potem wspaniałego żurku, żuru lub barszczu białego!
polecane strony napisał
Bardzo ciekawa stronka i mega dużo fajnych rzeczy.
Serdecznie gratuluję i pozdrawiam autorów.
Ania napisał
Kopalnia wszystkiego :) nastawiam dzisiaj.
Pozdrawiam
Ania napisał
Olga, na twoim zdjęciu jest pół na pół płyn i mąka. Ja zrobiłam z 5 łyżek i 1,2 l wody i mąki na dnie jest niewiele. Poza tym piszesz, że często robisz z 500 g mąki i 2 l wody, proporcje sztywne nie są, ale aż tak rozbieżne? 5 naprawdę czubatych łyżek to 111 g, czyli różnica prawie 3krotna.
Pozdrawiam
Olga Smile napisał
Ania – aż tak :) Ja czasami biorę łyżkę zakwasu na chleb i dosypuje trochę maki i wody. Zakwas na barszcz, generalnie robię na oko. Czasami jest on dość gęsty prawie jak ciasto naleśnikowe, innym razem rzadki jak w przepisie. Lubimy, gdy zupa jest gęściejsza, dlatego proporcje mąki nie są sztywne. Gdy przygotuję taki gęściejszy zakwas na barszcz mogę go potem podzielić na kilka słoików lub dodać do zupy tylko trochę a odebraną część zastąpić świeżą wodą.
Ania napisał
Dziękuję. To mój pierwszy zakwas, który mi nie skisł, nie spleśniał i ładnie pachnie. Nie chciałam, żeby coś mu się stało :)
Pozdrawiam
Olga Smile napisał
Ania – o bardzo się cieszę :) Jak jest już dość kwaśny, to zakręć go i wstaw do lodówki :) Niech czeka na niedzielę :D
Ania napisał
Właśnie zlałam do butelki i do lodówki. Już czuję smak tego żurku z kiełbasą i jajkiem. :)
Pozdrawiam
Łukasz napisał
Z 1.2l zakwasu ile zrobię zupy? Ile wody dolewa się do zakwasu przy gotowaniu?
Olga Smile napisał
Łukasz – 5 litów na pewno :)
Monika napisał
Właśnie robię zakwas i mam pytanie.Czy zakwas powinien stać w ciemnym miejscu ( szafka) czy normalnie na szawce, przykryty ściereczką lnianą? Pozdrawiam