Zakwas na żurek
Mam zaległości z zakwasem na żurek. Pokazywałam już wcześniej mój przepis na Wielkanocny żurek z jajkiem i grzybami ale nie pokazywałam zakwasu na żur. Zakwas jest w moim domu nowością, może nie sam w sobie ale jego przygotowywanie. Mama kupowała zakwas w półlitrowych butelkach. Ja kilka lat temu nastawiłam mój pierwszy zakwas i teraz powstaje on u mnie na blacie w kuchni kilka razy w roku. Zakwas przelewam do butelek i trzymam w lodówce obok zakwasu na chleb. Mąż śmieje się, że to moja półka alchemika :) W każdym razie zakwas na żurek powstaje i polecam przygotowanie go w domu o jest proste i niekłopotliwe. Widziałam nawet w sprzedaży mąkę dedykowaną do tego celu, to nic innego jak mąka żytnia 2000 :) Żurek można przygotować tradycyjnie lub przyspieszyć jego fermentację. Tradycyjnie, mieszam i czekam 5 dni. Ekspresowo dodaję na start troszkę zakwasu na chleb lub łyżkę soku z kiszonych ogórków. Tym sposobem dostarczam kwasu mlekowego, który szybciej się namnaża.
Zakwas na żurek
Zakwas na żurek – składniki:
• 5 łyżek mąki żytniej 2000
• 500-700 ml wody
• 4 ząbki czosnku
• 3 listki laurowe
• 5 ziaren ziela angielskiego
Zakwas na żurek – przygotowanie:
1. Do słoika wsypuję mąkę, dodaję wodę i przekrojone na pół ząbki czosnku.
2. Mieszam dokładnie, dostaję listki i ziele. Słoik przykrywam gazą lub lnianą ściereczką i pozostawiam na blacie przez kilka dni.
3. Jeśli chcę przyśpieszyć fermentację dodaję łyżkę zakwasu na chleb lub łyżkę soku z kiszonych ogórków.
4. Zakwas mieszam codziennie. Gdy pachnie i smakuje kwaskowo to znak, że jest już gotowy. Zakwas przelewam do butelki i trzymam w lodówce.
ZAKWAS NA ŻUR I ŻUREK
Zakwas potrzebny jest do przygotowania tradycyjnego żuru, żurku, barszczu białego oraz barszczu wielkanocnego. O ile przepisów i receptur na taka zupę jest wiele, o tyle zakwas być musi. A z jakiej mąki powstanie to już inna sprawa. Zapraszam na przegląd zakwasów na żurek.
Zakwas owsiany na żur jest średnio kwaśnym żurem. Pasuje świetnie do przygotowania barszczu wielkanocnego, żuru lub żurku.
Zakwas gryczany na żur nadaje się idealnie do przygotowania barszczu i żuru. Jest dość kwaśny i dość ostry. Jest wersja bezglutenową klasycznego przepisu na żur żytni.
Zakwas na żurek bezglutenowy przygotowuje się dokładnie tak samo jak klasyczny zakwas na żurek lub zakwas na barszcz biały. Kisi się mąkę z przyprawami i czeka aż powstanie w niej duża ilość kwasu mlekowego, dzięki czemu będzie miał charakterystycznych zapach i smak.
Zakwas na barszcz biały Na barszcz potrzebny jest zakwas. Jest on inny niż na żurek. Na żur lub żurek zakwas przygotowuje się na bazie mąki żytniej razowej, gryczanej lub owsianej. Zazwyczaj na biały barszcz na bazie mąki pszennej razowej lub ryżowej białej ewentualnie pełnoziarnistej.
Zakwas żytni na żur jest najbardziej popularnym zakwasem w naszej rodzimej kuchni. Powstaje z pełnoziarnistej mąki żytniej. Jest kwaśny w smaku, ostry, po zbyt mocnym ukiszeniu wręcz octowy. Trzeba uważać z ilością, żeby nie przesadzić, jeśli będziecie z niego robić żur, żurek lub biały barszcz.
Zakwas na żur można przygotować zarówno z mąki pszennej, żytniej jak i innych mąk bezglutenowych. Ani dieta bezmięsna, ani bezmleczna czy bezglutenowa nie wyklucza zrobienia zakwasu a potem wspaniałego żurku, żuru lub barszczu białego!
Początkująca napisał
Cześć, bo w przepisie jest mąka żytnia 2000. Czy z mąki 720 też wyjdzie?
Olga Smile napisał
Początkująca – tak.
Zuzanna napisał
Dzień dobry
Czy taki zakwas można przechowywać przez jakiś czas (jeśli tak, to jak długo?), czy jest to porcja na jeden raz i zakwas należy przygotować przed każdym gotowaniem żuru? Dziękuję.
Olga Smile napisał
Zuzanna – w lodówce w zamkniętym słoiku kila miesięcy.
Kamila napisał
Czy mąka powinna być drobno czy grubomielona?
Olga Smile napisał
Kamila – dowolnie :D
Aneta napisał
Chciałabym zapytać o ten przepis, ponieważ robiłam zakwas – taki sam przepis tylko z innej strony. Tam było napisane ze zakwas ma stać ok 5 dni w ciepłym miejscu w zakręconym słoiku, dwa razy dziennie ma być mieszany. Robiłam tak i zakwas wyszedł bardzo delikatny, żurek prawie wgl nie był kwaśny. Proszę o pomoc. Chciałabym zrobić żurek, który będzie kwaśnawy i konkretny w smaku a ten wyszedł troszkę nijaki..
aneciak napisał
Chciałabym zapytać o ten przepis, ponieważ robiłam bardzo podobny z innej strony. Przepis mówił o tym, że zakwas powinien stać w ciepłym miejscu ok 5 dni w zamkniętym słoiku i powinien być mieszany dwa razy dziennie. Jedyną różnicą była kromka chleba, która także była składnikiem zakwasu.
Zakwas wyszedł chyba na tyle słaby , że żurek był bardzo delikatny w smaku, w zasadzie bez odczucia kwasowości tak jak powinno być. Proszę o pomoc w tej sprawie.
Olga Smile napisał
aneciak – musi być dostęp powietrza do słoika :) Nakryj gazą z gumką i zostaw na blacie. Czasami potrzeba 7 dni, zależnie od temperatury w domu
Maciej napisał
Witam Sserdeczni. Jestem od dawna wielbicielem Pani i Pani przepisów, a najbardziej lubię te obszerne wstępy do przepisów, które zawierają zawsze jakąś ciekawą anegdotkę:-) Jeżeli szukam przepisu na coś nowego, to Pani strona jest zawsze na pierwszym miejscu. Bardzo lubię takie tradycyjne i zdrowe posiłki, jakie Pani prezentuje. Do rzeczy – Wielkanoc za pasem, więc przyszedł czas na zakwas. Robiłem już zakwas kilkakrotnie, ale nigdy nie zrobiłem takiego, jaki robiła mojej ś.p. babcia Michalina. Ten z Pani przepisu wyszedł w zeszłym roku bardzo podobny ale… ciekawy jestem Pani opinii – czy solić lekko zakwas czy też całkowicie bez soli, jak w przepisie, bo mam w wrażenie, że bez soli jest taki bardzo wytrawny… Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne przepisy z nową ciekawą opowieścią:-) Maciej