Zakwas na żurek
Mam zaległości z zakwasem na żurek. Pokazywałam już wcześniej mój przepis na Wielkanocny żurek z jajkiem i grzybami ale nie pokazywałam zakwasu na żur. Zakwas jest w moim domu nowością, może nie sam w sobie ale jego przygotowywanie. Mama kupowała zakwas w półlitrowych butelkach. Ja kilka lat temu nastawiłam mój pierwszy zakwas i teraz powstaje on u mnie na blacie w kuchni kilka razy w roku. Zakwas przelewam do butelek i trzymam w lodówce obok zakwasu na chleb. Mąż śmieje się, że to moja półka alchemika :) W każdym razie zakwas na żurek powstaje i polecam przygotowanie go w domu o jest proste i niekłopotliwe. Widziałam nawet w sprzedaży mąkę dedykowaną do tego celu, to nic innego jak mąka żytnia 2000 :) Żurek można przygotować tradycyjnie lub przyspieszyć jego fermentację. Tradycyjnie, mieszam i czekam 5 dni. Ekspresowo dodaję na start troszkę zakwasu na chleb lub łyżkę soku z kiszonych ogórków. Tym sposobem dostarczam kwasu mlekowego, który szybciej się namnaża.
Zakwas na żurek
Zakwas na żurek – składniki:
• 5 łyżek mąki żytniej 2000
• 500-700 ml wody
• 4 ząbki czosnku
• 3 listki laurowe
• 5 ziaren ziela angielskiego
Zakwas na żurek – przygotowanie:
1. Do słoika wsypuję mąkę, dodaję wodę i przekrojone na pół ząbki czosnku.
2. Mieszam dokładnie, dostaję listki i ziele. Słoik przykrywam gazą lub lnianą ściereczką i pozostawiam na blacie przez kilka dni.
3. Jeśli chcę przyśpieszyć fermentację dodaję łyżkę zakwasu na chleb lub łyżkę soku z kiszonych ogórków.
4. Zakwas mieszam codziennie. Gdy pachnie i smakuje kwaskowo to znak, że jest już gotowy. Zakwas przelewam do butelki i trzymam w lodówce.
ZAKWAS NA ŻUR I ŻUREK
Zakwas owsiany na żur jest średnio kwaśnym żurem. Pasuje świetnie do przygotowania barszczu wielkanocnego, żuru lub żurku.
Zakwas gryczany na żur nadaje się idealnie do przygotowania barszczu i żuru. Jest dość kwaśny i dość ostry. Jest wersja bezglutenową klasycznego przepisu na żur żytni.
Zakwas na żurek bezglutenowy przygotowuje się dokładnie tak samo jak klasyczny zakwas na żurek lub zakwas na barszcz biały. Kisi się mąkę z przyprawami i czeka aż powstanie w niej duża ilość kwasu mlekowego, dzięki czemu będzie miał charakterystycznych zapach i smak.
u mnie w Święta obowiązkowo żur na serwatce z chrzanem tartym z korzenia z dobrą wiejską kiełbasą, boczkiem i jajkiem- pychota :)
o przepraszam Marian zimuje w słoiku z sałatą, ziemią, nawilżanym ale poza lodówka. Stoi sobie spokojnie na półce. Mało jest zabawowy, bo się zamknął ale żyje i czeka na wiosnę :)
Zakwas z gryczanej mąki pachnie jak żytni, z mąki ryżowej jak zakwas z pszennej :) Takie luźne porównanie zapachów mi się nasunęło.
a czy trzeba wyciągnąć czosnek i przyprawy jeżeli chce się go przechowywać dłużej?
nie, nie trzeba :)
a czy mozna uzyc innego typu maki zytniej do wykonania tego zakwasu??
agnieszka – można ale trzeba dodać otrąb. Jaką mąkę chcesz użyć, jaką masz?
mam make zytnia typ 720. tylko taka dostalam w pl sklepie:/ a ile tych otrab trzeba dodac??
mam angielska make zytnia. na niej niestety nie ma napisane jaki to typ. a ile trzeba dodac tych otrab, i jakie najlepsze??
OK – czyli chlebowa. To dodaj garść otrąb, tak na oko – ze 2 łyżki :)