Zakwas owsiany na żur
Do przygotowania wielkanocnego żuru używać można zakwasów, które są zakwaszanymi mąkami na bazie różnych zbóż. Najbardziej popularny jest zakwas żytni, zakwas pszenny, zakwas ryżowy, zakwas gryczany oraz tytułowy zakwas owsiany. Zakwas owsiany przygotowałam z mąki, którą uzyskałam ze zmielenia płatków owsianych w zwykłym, najzwyklejszym młynku do kawy. Można oczywiście kupić również płatki owsiane bezglutenowe, wtedy po zmieleniu uzyskacie mąkę bezglutenową. Są w sprzedaży dostępne mąki owsiane. Poszukujcie ich w sklepach ze zdrową żywnością. Ja jednak wolę płatki zmielić, wtedy uzyskuję w warunkach domowych wyjątkowo dobry materiał do przygotowania zakwasu owsianego. Przygotowując zakwas owsiany postępuje się dokładnie tak samo, jak przy innych zakwas na bazie mąk glutenowych i bezglutenowych. Ja lubię zakwas zaszczepić żywymi kulturami. Robię to przy pomocy łyżki lub dwóch soku z domowych kiszonych ogórków, których nie pasteryzowałam lub z kapusty kiszonej również niepasteryzowanej. Wtedy zakwas uzyska prawidłowe zakwaszenie bardzo szybko. Zakwas powinien stać w cieple, ja trzymam go na kaloryferze lub w szafce, która stoi na ścianie komina. To moje miejsce do wyrastania ciast. Jeśli w domu macie chłodniej, zakwas będzie potrzebował dłuższego czasu, ale będzie równie smaczny.
Zakwas owsiany na żur
Zakwas owsiany na żur składniki:
• 6 czubatych łyżek płatków owsianych
• 5 ząbków czosnku
• 4 listki laurowe
• 10 ziaren ziela angielskiego
• 2 łyżki soku z kapusty lub kiszonych ogórków niepasteryzowanych (celem zaszczepienia kwasu mlekowego, wtedy zakwas szybciej dojrzewa) Można pominąć ale musi dłużej stać aby skwaśnieć.
• 700 ml letniej wody
Zakwas owsiany na żur – przepis:
1. Płatki owsiane mielę w młynku do kawy na mąkę.
2. Ząbki czosnku przekrawam na pół.
3. W dużym słoju lub kamionce mieszam wodę z mąką, przyprawami, czosnkiem i sokiem z kapusty lub ogórków. Jeśli go nie mam pomijam ten etap.
4. Przykrywam gazą i zostawiam na minimum 5 dób, mieszając codziennie minimum 1 raz drewnianą czystą łyżką.
5. Gdy zakwas pachnie kwaśno i słodko to znak, że jest gotowy do użycia.
ZAKWAS NA ŻUR I ŻUREK
Zakwas potrzebny jest do przygotowania tradycyjnego żuru, żurku, barszczu białego oraz barszczu wielkanocnego. O ile przepisów i receptur na taka zupę jest wiele, o tyle zakwas być musi. A z jakiej mąki powstanie to już inna sprawa. Zapraszam na przegląd zakwasów na żurek.
Zakwas owsiany na żur jest średnio kwaśnym żurem. Pasuje świetnie do przygotowania barszczu wielkanocnego, żuru lub żurku.
Zakwas gryczany na żur nadaje się idealnie do przygotowania barszczu i żuru. Jest dość kwaśny i dość ostry. Jest wersja bezglutenową klasycznego przepisu na żur żytni.
Zakwas na żurek bezglutenowy przygotowuje się dokładnie tak samo jak klasyczny zakwas na żurek lub zakwas na barszcz biały. Kisi się mąkę z przyprawami i czeka aż powstanie w niej duża ilość kwasu mlekowego, dzięki czemu będzie miał charakterystycznych zapach i smak.
Zakwas na barszcz biały Na barszcz potrzebny jest zakwas. Jest on inny niż na żurek. Na żur lub żurek zakwas przygotowuje się na bazie mąki żytniej razowej, gryczanej lub owsianej. Zazwyczaj na biały barszcz na bazie mąki pszennej razowej lub ryżowej białej ewentualnie pełnoziarnistej.
Zakwas żytni na żur jest najbardziej popularnym zakwasem w naszej rodzimej kuchni. Powstaje z pełnoziarnistej mąki żytniej. Jest kwaśny w smaku, ostry, po zbyt mocnym ukiszeniu wręcz octowy. Trzeba uważać z ilością, żeby nie przesadzić, jeśli będziecie z niego robić żur, żurek lub biały barszcz.
Zakwas na żur można przygotować zarówno z mąki pszennej, żytniej jak i innych mąk bezglutenowych. Ani dieta bezmięsna, ani bezmleczna czy bezglutenowa nie wyklucza zrobienia zakwasu a potem wspaniałego żurku, żuru lub barszczu białego!
kaśka.k napisał
Pani Olgo czy bez wody od ogórków zakwas też się uda? Czy będzie poprostu musiał dłużej stać? I czy można „szczepić” bakterie w nowym zakwasie resztą starego zakwasu? Dziękuję za odpowiedź
Olga Smile napisał
kaśka.k – trzy razy tak :)
Anka napisał
Czesc Olga,
Jestem straszna sierota.Nie doczytalam I nie zmielilam platkow. Zrobi sie czy szybko dosypac make. I jeszcze z innej beczki. Masz moze jakis fajny przepis na ciastka bezglutenowe takie twardsze. Tak zebym mogla spokojnie rozwalkowac ciasto,wykroic foremkami ciastka I upiec. Tak zeby byly chrupkie po upieczeniu i sie nie rozpadaly? Pozdrawiam.
Olga Smile napisał
Anka – wyjdzie ale będzie z płatkami :)
Marysha napisał
Pamitam, ze we wczesnych latach 90tych, gdy konsupcjonizm jeszcze nie pochlonal ludzkich istnien moja mama miala taka niebieska kamionke w ktorej moj tata, bedacy smakoszem zurku od czasu gdy byl malym dzieckiem, stawial wlasnie tenze zakwas. Pozniej z racji wiekszej dostepnosci, braku czasu i kto wie jeszcze czego moja mama kupowala gotowe zakwasy. Ale niestety nie byl juz to ten sam smak :( Gdy doroslam, wyszlam za maz postanowilam ze zakisze zurek bo smak kupnego mi nie odpowiada. Od tego czasu gdy ja zaczelam to robic moja mama wrocila do przeszlosci i rowniez kisi :) Kismy wszyscy!! ;₩
Marta napisał
Po co mielic płatki? Mozna dodać w całości. Przecież o tak sie rozmocza i to bardzo szybko.
Olga Smile napisał
Marta – inaczej się kiszą płatki a inaczej mąka i inna będzie konsystencja żuru po ugotowaniu.
Justyna napisał
Mój zakwas ma dni, a mimo to, nie są w nim widoczne warstwy. Jest raczej cały mętny, choć pachnie już ładnie.
Czy wszystko z nim ok?
Olga Smile napisał
Justyna – brzmi OK :D
Paulina napisał
A gdyby tak pomieszać mąki? Np. owsiana i żytnią? :)