To babcia nauczyła mnie robić zakwas z buraków. Pamiętam, jako dziecko, zakwas z buraków stojący w wielkim garze z pływającymi plastrami buraków czerwonych, kromką chleba i dużą ilością piany. Stał na kamiennym parapecie w kuchni. Piło się go słomką lub nalany bezpośrednio do szklanki. Taki tradycyjny zakwas na barszcz czerwony nastawiali właśnie moi dziadkowie. Piło się go zdrowotnie. Mówiono, że zakwas z buraków ma wiele cennych właściwości. Polecano zakwas z buraków na anemię. Generalnie należy przyjąć, że zakwas z buraków ma wiele cennych właściwości zdrowotnych, tak jak każda kiszonka wykonana w tradycyjny sposób. Podobnie jak kapusta kiszona niepasteryzowana i ogórki kiszone, dostarcza witaminę C, kwas mlekowy, kwas foliowy, witaminy z grupy B, i wiele minerów. Do tego żelazo, żelazo, wapń, magnez i potas. Ja nastawiam zakwas z buraków do picia. Warto go pić! Piję co rano, niedużo około 100 ml zakwasu buraczanego. Lubię ten smak i jego właściwości. Przygotowując zakwas z buraków często nastawiam go znacznie więcej, około 12 litrów na raz. Kupiłam sobie porządną kamionkę i kiszę na duża skalę, ale u nas zakwas z buraków pijamy, a nie używam tylko do barszczu. Poniżej przedstawiam przepis na zakwas z buraków do przygotowania około 5 litrów kwasu buraczanego.
Pamiętajcie, że do zakwasu warto jest użyć ekologicznych buraków!
Zakwas z buraków – kiszony sok z buraków
Zakwas z buraków składnik:
• 5 kg buraków ekologicznych obranych
• 5 litry wody
• 1 główka czosnku przepięta w poprzek
• kilka łyżek soku z kapusty kiszonej lub ogórków kiszonych – wersja bezglutenowa. Wersja z glutenem – skórka z 1 kromki czarnego chleba na zakwasie.
• 1 cebula pocięta w talarki lub przecięta na cztery
• 3 czubate łyżki soli kamiennej
• czarny pieprz mielony
• 5 listków laurowych
• 20-25 ziaren ziela angielskiego
Zakwas z buraków przygotowanie:
1. Buraki obieram ze skóry i kroję na cienkie plasterki. Pomocny jest w tym melakser.
2. Cebulę przekrawam na cztery lub kroję w grube plastry.
3. Główkę czosnku przecinam na pół w poprzek.
4. Warzywa wkładam do kamionkowego, szklanego lub metalowego garnka. Zalewam wodą, dodaję sok z kapusty, ogórków lub skórkę z chleba. Dodaję ziele, listki laurowe, sól i mieszam. Na wierzchu układam talerz, obciążam go i dociskam buraki do dna. Żaden burak nie powinien pływać po powierzchni, ponieważ będzie pleśniał. Ja mam kamionkowe połówki koła do kiszenia kapusty i takimi przygniatam buraki. Kamionkowy garnek lub duży gar emaliowany przykrywam ściereczką i odstawiam na 3-5 dni. Gdy jest zimniej nawet na 10 dni.
5. Gotowy zakwas zlewam do słoików lub butelek, szczelnie zakręcam i trzymam w lodówce.
Napoje probiotyczne:
Kombucha inaczej kombucza, grzybek japoński, grzyb herbaciany. Przygotowuje się napój na bazie cukru, miodu lub syropu klonowego i dowolnego gatunku herbaty.
Kefir wodny jest świetna alternatywa dla kefirów mlecznych, których nie mogą spożywać wszyscy. Idealny dla osób na diecie bezmlecznecznej i wegańskiej.
Rejuvelac napój probiotyczny przygotowuje się na bazie kiełkujących nasion. Może być w wersji bezglutenowej i klasycznej pszennej.
Kryształy – grzybki kefirowe małe białe grzybki w kształcie kalafiorków pozwolą na przygotowanie wciągu doby żywego kefiru pełnego dobroczynnych bakterii.
Jogurt kokosowy gęsty, kremowy, idealny. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie aż ślinka cieknie. To ostatnio mój ulubiony jogurt!
Roślinny kefir sojowy oto propozycja dla osób bezmlecznych, w sam raz do koktajli, polania ziemniaków lub jako orzeźwiający napój codzienny.
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
KISZONE WARZYWA:
Kapusta kiszonaKapusta kiszona jest u mnie na szczycie domowych przetworów. Przygotowuję ja raz w roku w całkiem dużych ilościach. Czasami nie mogę wyjść z podziwu, że potrafimy jej aż tyle zjeść!
Kiszona kapusta czerwona
Kiszone ogórkiKiszone ogórki są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Kiszone ogórki małosolne
Kiszone ogórki małosolne
Kiszone cytryny
Kiszone kimchi
Kiszony sok z buraków – Zakwas z buraków
Anja – tak, będzie gęściejszy, to trzeba go rozrzedzić :) zaszczep sokiem z kapusty kiszonej niepasteryzowanej lub kulturami do kiszonek. :)
Olga ratuj, robię od lat i pierwszy raz wyszedł śluzowaty. Smak i zapach ok. Czy to się nada na barszcz? Czy kosz? Jejku zrobiłam tak dużo i mega mi szkoda.
Marta – jest OK, mało soczyste buraki były, rozrzedź i już :)
Witam! Mam pytanie, nastawiłam zakwas 5 dni temu, ale wczoraj zauważyłam, że zakwas zrobił się mętny i galaretowaty. Ciągnie się i nie można go nabrać na łyżkę. Czy jest jeszcze szansa go uratować?
Sylwi – odpowiadałam powyżej na taki sam komentarz :) Galaretowaty może być, gdy było dużo buraków a mało wody :) Wydaje się, że idzie w dobrym kierunku.
Olga dziękuję :) W takim razie czekam dalej. Mam nadzieję, że wyrobi się do Świąt i będzie dobry. Pozdrawiam:)!
Mam pytanie – czy kamionka powinna być całkiem zakryta (pokrywką) czy na przykład czystą ściereczką, która przepuszczałaby powietrze?
Anna – w fazie fermentacji ściereczka bo musi być dostęp powietrza :)
Witam. Jak długo postoi taki gotowy zakwas w lodówce?
Miłość Mamy – wiele miesięcy!