Postanowiłam zebrać wszystkie dotychczasowe przepisy na zakwas w jednym miejscu. Tradycja przygotowywania zakwasów na żur czy żurek jest bardzo długa. Sam żur będący zupą mączną zawsze przygotowywany jest na bazie ukwaszonej mąki. Do tej pory pokazywałam pięć zakwasów na żury, żurki i białe barszcze.
Najpopularniejszym i chyba najczęściej używanym jest zakwas na żur na bazie mąki żytniej. Jest mocno kwaśny i dość wyrazisty w smaku. Drugim, jest zakwas na bazie mąki pszennej, który służy do przygotowywania białych barszczy, czyli takich żurków o delikatniejszym smaku, do tego zabielonych mlekiem lub tłustą śmietaną. Kilka tygodni temu pokazywałam bardzo lubiany przez nas zakwas ryżowy z mąki bezglutenowej. Jest on dość podobny w smaku do zakwasu pszennego, taki łagodny, delikatny w smaku o pięknym, kwaskowym aromacie. Czwartą propozycją jest zakwas na żur gryczany. To również wersja bezglutenowa, troszkę ostrzejsza w smaku, można przyjąć, że podobna do zakwasu żytniego. Piątą jest zakwas owsiany, tradycyjny dla niektórych domów będący wersją jakby pośrednią pomiędzy zakwasami na bazie mąk z glutenem i bezglutenowych. Można kupić oczywiście mąkę lub płatki owsiane bezglutenowe jednak przy ścisłej diecie bezglutenowej lepiej wybrać opcję zakwasu ryżowego i gryczanego.
ZAKWAS NA ŻUR I ŻUREK
Zakwas owsiany na żur jest średnio kwaśnym żurem. Pasuje świetnie do przygotowania barszczu wielkanocnego, żuru lub żurku.
Zakwas gryczany na żur nadaje się idealnie do przygotowania barszczu i żuru. Jest dość kwaśny i dość ostry. Jest wersja bezglutenową klasycznego przepisu na żur żytni.
Zakwas na żurek bezglutenowy przygotowuje się dokładnie tak samo jak klasyczny zakwas na żurek lub zakwas na barszcz biały. Kisi się mąkę z przyprawami i czeka aż powstanie w niej duża ilość kwasu mlekowego, dzięki czemu będzie miał charakterystycznych zapach i smak.
Żytni! Jedyny prawdziwy jest ;-)
aj tam jedyny, dla mnie wcale nie jedyny ;) Osobiście robię bezglutenowe :)
Ale wybór, jeju!
A woda o jakiej temperaturze????
Małgorzata – pokojowej :)
Dzień dobry,
Pani Olgo,
w sobotę nastawiłam na zakwas zmielone płatki owsiane według Pani przepisu – 6 czubatych łyżek płatków owsianych z czosnkiem i przyprawami. Zakwas po 4 dniach ma ładny zapach i dobry kwaskowy smak. Ale w ogóle się nie pieni – gołym okiem nie widać procesu fermentacji. Mąka płatkowa cały czas opada na dno. Mieszam drewnianą łyżką. Czy taki zakwas nadaje się na żurek? Jeśli tak, to mam pytanie – czy zakwas odcedzić, czy zużyć na żurek z mączką. Ile dać do żurku?
Pozdrawiam serdecznie
Kuchareczka domowa – jasne, że się nadje :) Wlewamy cały po dobrym zamieszaniu :)
świetny przepis jak zawsze!