Zakwas na żurek, żur i biały barszcz
Postanowiłam zebrać wszystkie dotychczasowe przepisy na zakwas w jednym miejscu. Tradycja przygotowywania zakwasów na żur czy żurek jest bardzo długa. Sam żur będący zupą mączną zawsze przygotowywany jest na bazie ukwaszonej mąki. Do tej pory pokazywałam pięć zakwasów na żury, żurki i białe barszcze.
Najpopularniejszym i chyba najczęściej używanym jest zakwas na żur na bazie mąki żytniej. Jest mocno kwaśny i dość wyrazisty w smaku. Drugim, jest zakwas na bazie mąki pszennej, który służy do przygotowywania białych barszczy, czyli takich żurków o delikatniejszym smaku, do tego zabielonych mlekiem lub tłustą śmietaną. Kilka tygodni temu pokazywałam bardzo lubiany przez nas zakwas ryżowy z mąki bezglutenowej. Jest on dość podobny w smaku do zakwasu pszennego, taki łagodny, delikatny w smaku o pięknym, kwaskowym aromacie. Czwartą propozycją jest zakwas na żur gryczany. To również wersja bezglutenowa, troszkę ostrzejsza w smaku, można przyjąć, że podobna do zakwasu żytniego. Piątą jest zakwas owsiany, tradycyjny dla niektórych domów będący wersją jakby pośrednią pomiędzy zakwasami na bazie mąk z glutenem i bezglutenowych. Można kupić oczywiście mąkę lub płatki owsiane bezglutenowe jednak przy ścisłej diecie bezglutenowej lepiej wybrać opcję zakwasu ryżowego i gryczanego.
ZAKWAS NA ŻUR I ŻUREK
Zakwas potrzebny jest do przygotowania tradycyjnego żuru, żurku, barszczu białego oraz barszczu wielkanocnego. O ile przepisów i receptur na taka zupę jest wiele, o tyle zakwas być musi. A z jakiej mąki powstanie to już inna sprawa. Zapraszam na przegląd zakwasów na żurek.
Zakwas owsiany na żur jest średnio kwaśnym żurem. Pasuje świetnie do przygotowania barszczu wielkanocnego, żuru lub żurku.
Zakwas gryczany na żur nadaje się idealnie do przygotowania barszczu i żuru. Jest dość kwaśny i dość ostry. Jest wersja bezglutenową klasycznego przepisu na żur żytni.
Zakwas na żurek bezglutenowy przygotowuje się dokładnie tak samo jak klasyczny zakwas na żurek lub zakwas na barszcz biały. Kisi się mąkę z przyprawami i czeka aż powstanie w niej duża ilość kwasu mlekowego, dzięki czemu będzie miał charakterystycznych zapach i smak.
Zakwas na barszcz biały Na barszcz potrzebny jest zakwas. Jest on inny niż na żurek. Na żur lub żurek zakwas przygotowuje się na bazie mąki żytniej razowej, gryczanej lub owsianej. Zazwyczaj na biały barszcz na bazie mąki pszennej razowej lub ryżowej białej ewentualnie pełnoziarnistej.
Zakwas żytni na żur jest najbardziej popularnym zakwasem w naszej rodzimej kuchni. Powstaje z pełnoziarnistej mąki żytniej. Jest kwaśny w smaku, ostry, po zbyt mocnym ukiszeniu wręcz octowy. Trzeba uważać z ilością, żeby nie przesadzić, jeśli będziecie z niego robić żur, żurek lub biały barszcz.
Zakwas na żur można przygotować zarówno z mąki pszennej, żytniej jak i innych mąk bezglutenowych. Ani dieta bezmięsna, ani bezmleczna czy bezglutenowa nie wyklucza zrobienia zakwasu a potem wspaniałego żurku, żuru lub barszczu białego!
Aleksandra Matusiak Kordiumow na FaceBook napisał
Tego szukałam najbardziej na świecie . Dziękuję :*
Monika Grudzińska na FaceBook napisał
moje dwuletnie dziecię od kilku dni prosi o zupkę z jajem :) teraz zamiast kupować zakwas, zrobię sama – dziękuję
Olga Smile na FaceBook napisał
PS owsiany robię z płatków bezglutenowych zmielonych w młynku :) da sie – da się :)
Monika Bułkowska na FaceBook napisał
U mnie dzisiaj krem dyniowy z ryżem wg pewnej Olgi :-D To ulubiona zupa mojej córki, a wiadomo, że 15 latki byle co nie zadowoli ;-) Jeśli zaś chodzi o żurek – raz zrobiłam zakwas (nawet mu garnuszek kamienny specjalnie kupiłam, żeby było jak należy), był na amatorskie me oko w porządku. Natomiast zupa z niego to porażka :-( Od tamtej pory nie odważyłam się ponowić próby, ale muszę postudiować Twoje przepisy :-) Odwagi zatem :-D
Olga Smile na FaceBook napisał
Monika Bułkowska – noooo bardzo mi miło :D A co z zupę było nie tak, pisz, może uda się jakieś błędy wyłapać, żeby już nigdy się pojawiły :)
Katarzyna Juzwa na FaceBook napisał
A ja mam pytanie, jak taki gotowy zakwas przeleję do butelki i dam do lodówki to jak długo może tam stać?
Olga Smile na FaceBook napisał
Katarzyna Juzwa – kilka miesięcy :) Ja mam nawet 4 miesiące stojący zapas i jest ekstra tylko mocno kwaśny :)
Olga Smile na FaceBook napisał
Słoiki z 4 zakwasami wstawiłam do szafki, która stoi na plecach komina i jest w niej bardzo ciepło. Dodałam do tego 2 zakwasy na chleb gryczany i ryżowy. W całym domu pachnie czosnkiem i zakwasem hahahahah niczym w jakiejś przetwórni ;)
Bro Jo na FaceBook napisał
Moje zakwasy nawet i 6 miesięcy stoją. Podstawa to dobry, czysty zakwas i czyste naczynie :-)
Olga Smile na FaceBook napisał
Bro Jo – no i ekstra