Są dania rodzinne, u mnie to zrazy wołowe. Takie potrawy wspomnienia. Zrazy wołowe zawijane przygotowywała moja mama dosłownie od zawsze. Właściwie odkąd pamiętam tak odświętnie na naszym stole pojawiały się półmiski zrazów wołowych zawijanych z ogórkiem i boczkiem. Dusiły się one w sosie własnym z grzybami suszonymi lub bez grzybów, zależnie od nastroju. Mama podawała zrazy z odsmażanymi kopytkami i surówką z fioletowej kapusty, którą lubiłam najbardziej. To było danie specjalne, na okazje, od święta, nie, na co dzień. Zrazy zawijane są daniem pracochłonnym, wymagającym trochę wprawy, czasu i obycia w kuchni. Ten przepis na zrazy wołowe dostałam od swojej mamy, dokładnie takie zrazy pamiętam, takie pojawiały się w moim domu rodzinnym. Teraz przepis na nie oddaję wam, abyście mogli, jeśli przyjdzie wam ochota przygotować zrazy wołowe zawijane po warszawsku.
Zrazy wołowe
Zrazy wołowe składniki:
- 500 g wołowiny
- 300 g wędzonego boczku w plasterkach
- 5 cebul
- 2 łyżki masła
- 3 ogórki kiszone
- słoiczek musztardy
- 5 grzybów suszonych
- 1 łyżka mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
Zrazy wołowe przygotowanie:
- Mięso wołowe z udźca pokroić w cienkie plastry, a następnie rozbić pomiędzy dwoma płatami folii spożywczej.
- Na każdym kawałku posolonego i posypanego pieprzem mięsa rozsmarować łyżeczkę musztardy i ułożyć plasterek lub dwa wędzonego boczku. Następnie podsmażoną w talarki cebulę ułożyć na boczku razem ze słupkiem ogórka kiszonego. Mięso zwinąć w rulon i spiąć wykałaczkami.
- Każdy zraz obtoczyć w mące i podsmażyć na patelni partiami tak, aby mięso się obkurczyło i lekko przyrumieniło. Na dużej patelni ułożyć mięso ciasno, dolać około 200 ml wody, dodać kilka drobno pokruszonych suszonych grzybów i dusić pod przykryciem przez 40 minut. Zrazy wołowe podawać na ciepło z ziemniakami, kaszami lub kluskami.
ZRAZY WOŁOWE i ZRAZY ZAWIJANE
Zrazy wołowe
Wit – do podsmażenia celem nadziania zrazów, razem z ogórkiem :)
skorka od jakiego chleba? dajcie znac bo jutro robie ;)) dziekuje