Zupa grzybowa z makaronem
Jaka jest twoja ulubiona zupa? Zupa grzybowa z makaronem odpowiedziałam, potem jeszcze pomyślałam o tej czystej i z ziemniakami ale oczywiście lubię je wszytskie, bez wyjątku! Uwielbiam zbierać grzyby, czyścić już mniej, ale z całego grzybobrania najbardziej lubię suszenie i późniejsze cieszenie się smakiem jesiennych podgrzybków. Zdecydowanie wolę w kuchni podgrzybki niż prawdziwki, które są delikatniejsze i mniej wyraziste w smaku. Prawdziwki wspaniale nadają się na carpaccio, podgrzybki do dań z mięsem, zup, jarskich sosów no i oczywiście przetworów. Pozostają jeszcze żółte kurki, których obieranie jest prawdziwie mrówczą robotą, no i lekko obślizgłe maślaki, które u mnie w domu podawane są w formie gęstego sosu do młodych ziemniaków. Nie zbieram nieznanych mi gatunków grzybów. Generalnie rozpoznają 4 gatunki jadalne i tego się trzymam :) Uwielbiam spacery w lesie, spokojne, ale równocześnie pełne ekscytacji wyjazdy z wiklinowymi koszami. Spacerując wśród zielenie zawsze z mężem snujemy plany na przyszłość, wpadają na do głowy nowe pomysły, to takie nasze miejsce mocy.
Zupę grzybowa przygotowuję na kilka sposobów. Jeden to bardzo tradycyjny i budzący u mnie masę pozytywnych wspomnień a mianowicie Esencjonalna wigilijna zupa grzybowa drugi to ten, mniej klasyczny ale równie smaczny. Co prawda w większości znane mi dzieci odmawiają jedzenia zup grzybowych ale rodzice nigdy się nie skarżą, gdy po domu rozchodzi się charakterystyczny zapach grzybowej. To jedna z tych zup, na myśl, której od razu się uśmiecham i bez ospalstwa pędzę do kuchni aby wziąć się za gotowanie.
Zupa grzybowa z makaronem
Zupa grzybowa z makaronem – składniki:
* 2 cebule
* 4 marchewki
* 2 pietruszki
* 1 mały seler
* 100-300 g suszonych grzybów (i tu uwaga, my dodajemy bardzo dużo grzybów, każdy może wybrać ilość jaka lubi)
* 400 g makaronu bezglutenowego lub pszennego
* śmietana sojowa, owsiana, ryżowa lub krowia wysokoprocentowa do smaku
* 4 litry wody
* ziele angielskie
* listki laurowe
* sól
* pieprz
* 4 łyżki oleju
Zupa grzybowa z makaronem – przepis:
1. Grzyby zalewam wrzątkiem i moczę przez noc. Rano gotuję je przez 30 minut. Studzę i kroję grzyby w paseczki – wodę z gotowania zachowuję.
2. Cebule obieram, kroję w kostkę i smażę w garnku o grubym dnie na oleju na złoty kolor.
3. Włoszczyznę obieram, ścieram na tarce o grubych oczkach lub za pomocą traczy w melakserze. Wkładam do cebuli smażę kolejne 8-10 minut.
4. Do warzyw dolewam wodę, dodaje listek, ziele, pieprz, sól, wodę z grzybów, grzyby i gotuje około 30 minut.
5. Do zupy dodaję makaron i gotuję około 7 minut.
6. Podając zupę stawiam na stole śmietanę, jeśli ktoś będzie chciał, może sobie ją zabielić.
witaminkaa napisał
Jaki piękny talerz! Zupka również:)
mopswkuchni napisał
Pięknie wygląda. Aż czuję jej zapach. I kiszki marsza mi grają ;)
milenasy napisał
4 litry wody na dwie garście grzybów i tak mało jarzyn?
Olga Smile napisał
milenasy – dwie garście to całkiem sporo u mnie prawie cały słoik 800 ml tak objętością napisałam. Jarzyn jest wystarczająco.
Olimpia Schneider na FaceBook napisał
ojjjj ale bym zjadła ;((\
Paulina Potenti na FaceBook napisał
mam taka sama zastawe:-)))) angielska , a i grzyby suszone mi zostaly wiec zrobie na bank :)
Ewa Błeszyńska na FaceBook napisał
Kurcze, właśnie taką jemy – z takim samym makaronem! Tylko naczynia mniej piękne…
Lu Dzik na FaceBook napisał
Tu więcej makaronu niż zupy :))
Olga Smile na FaceBook napisał
Krupińska Ludka – my tak lubimy :) Zupa ma być gęsta, zawiesista i pikantna :) Zresztą, gdybym nalała do talerza więcej rzadkiego niż gęsto na zdjęciu byłaby jedynie brązowa tafla :)
Ola napisał
4 litry wody ? chyba to jakieś nieporozumienie .. Na taką małą ilośc jarzyn i grzybów trzeba zmniejszyść ilośc wody … i połowę.