ZUPA GRZYBOWA ZE ŚMIETANĄ
To dziś moja ulubiona zupa z grzybowa ze śmietaną czyli tak zwana zabielana! W sumie bez względu czy zupa z grzybowa ze śmietaną czy bez śmietany pojawia się u nas w domu i tak cieszy się niesłabnącą popularnością. Czasami zastanawiam się co wpływa na to, że lubimy dane smaki. Mam wrażenie, że to zbiór doświadczeń, przyzwyczajeń, skojarzeń i przeżyć. Wszystkiego na raz. Z drugiej strony zupa z grzybowa ze śmietaną jest dla mnie znacznie bardziej atrakcyjna smakowo niż czysta, klarowana i ciemna, taka bez dodatków. Wśród członków mojej rodziny tylko ja zabielam zupę śmietaną roślinna lub tłusta kokosową. Jeśli nie wiecie jaką śmietanę do zupy grzybowej użyć, żeby powstała taka tradycyjna zupa z suszonych grzybów, to właściwie odpowiedzi są dwie i to obie poprawne. Kiedyś używało się śmietany tłustej, niepasteryzowanej, kwaśnej, takiej ściąganej z mleka ukwaszonego czyli zsiadłego. Trzeba jednak przyznać, że owa śmietana często warzyła się z w zupie, więc zupa bywała taka niejednorodna. Ja jestem zwolenniczką jednak śmietany tłustej, słodkiej. Podkreśla ona smak grzybów, nie konkuruje a pięknie tonizuje podkreślając naturalną szorstkość grzybów leśnych. Wygładza, dopełnia i sprawia, że zupa z grzybowa z suszonych prawdziwków, podgrzybków lub koźlaków jest naprawdę wyjątkowa. Ciekawa jestem czy u Ciebie zupa grzybowa występuje czysta czy jednak zabielana? Ja przygotowuję dwie wersje, po prostu zupa z grzybowa ze śmietaną jest mieszana w oddzielnym garnku i podawana z makaronem, tak jak lubię najbardziej!
ZUPA GRZYBOWA ZE ŚMIETANĄ
ZUPA GRZYBOWA ZE ŚMIETANĄ – składniki:
- 100 g grzybów suszonych (jeśli domowe suszone może być więcej, jeśli takie ze sklepu, to pewnie mniej bo zazwyczaj są gorzkie, często po prostu suszone są w zbyt wysokiej temperaturze)
- 1 paczka włoszczyzny
- 2 listki laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 2 cebule
- 3 łyżki oleju lub masła
- sól i czarny pieprz do smaku
- 4 litry wody
ZUPA GRZYBOWA ZE ŚMIETANĄ – przygotowanie:
- Grzyby suszone zalewam wrzątkiem i odstawiam na noc. Muszą nasiąknąć i zmięknąć. Puszczą w tym czasie kolor i zabarwią na brązowo wodę. Taką porcję grzybów zalewam około 1 litrem wody.
- Rosół lub bulion gotuję klasycznie wegetariański i wszystkimi warzywami. Im intensywniejszy, tym nasza zupa grzybowa będzie miała bogatszy smak.
- Z rosołu odławiam warzywa i przyprawy. Następnie wlewam brązową wodę wraz z grzybami do rosołu i gotuję na małym ogniu około godziny. Następnie wyławiam grzyby i kroję je na drobne kawałki. Najczęściej ostatnio są to paski. Chociaż bywa, że przekładam je do malaksera i siekam pulsacyjnie.
- Grzybki ponownie lądują w zupie, wtedy doprawiam ją do smaku solą i pieprzem.
- Ponieważ ja używam śmietany słodkiej, tłustej takiej 30% lub 36% to po prostu wlewam ją do zupy i mieszam.
- Zupa z grzybowa ze śmietaną czyli zabielana podawana jest u mnie z makaronem, tak jak widzicie na zdjęciu.
Kasia napisał
Śmietana 30%
Elżbieta napisał
Czysta tylko na Wigilię. Inaczej – zabielana.
Agata napisał
Czysta
Małgorzata napisał
Tylko zabielana a naszła mnie taka ochota ze jutro robie na obiad 🙂
Małgorzata napisał
U nas zupa grzybowa niby czysta, ale ….., jest robiona zasmażka z prawdziwego masła i mąki, koniecznie😋
Agata napisał
Z kaszą o ze śmietaną 😋
Agnieszka napisał
Zabielana