ZUPA GULASZOWA Z PIECZARKAMI
Obiecałam, że będzie zupa gulaszowa z pieczarkami. No to jest :) A moja zupa zupa gulaszowa z pieczarkami powstałą z przepisu, który znam od wielu, wielu lat. Dostałam go chyba od mojej teściowej a bardzo cenię jej przepisy. Generalnie w Polsce zupa gulaszowa wypracowała sobie specjalne miejsce. Zarówno ta przygotowana z wieprzowiną, wołowiną lub kurczakiem jest lubiana i chętnie jedzona podczas spotkań domowych i imprez. Moja zupa gulaszowa z pieczarkami czasami powstaje z potrzeby chwili, czasami jest zapowiedziana i wyczekiwana. Spełniam też prośby gości, którzy od czasu do czasu odwiedzając nas zamawiają konkretne danie obiadowe, na które mają ochotę. Akurat przepis na gulaszową zupę jest prosty przepis. As sama zupa jest daniem wyjątkowo smacznym, sycącym i pożywnym. Esencjonalna, gęsta, taka pełna smaku i aromatu. To generalnie świetny pomysł na obiad, kolację lub lunch. Przygotowanie dania jednogarnkowego jakim jest zupa gulaszowa z pieczarkami, grzybami leśnymi lub bez to wyjątkowo wygodne rozwiązanie. Jak zapewne wiecie, jest kilka sposobów na przygotowanie zupy gulaszowej. Niektórzy gotują ją na mięsie wieprzowym. Ja jestem zdania, że do gulaszu wieprzowina nadaje się doskonale, jednak zupa gulaszowa musi być przygotowana na wołowinie. Taką wolę ale pokazuję wam różne pomysły. Do takiej zupy można dodać sezonowe warzywa, dużo papryki, trochę ziemniaków i koniecznie aromatyczne przyprawy i zioła. Dużo suszonej słodkiej papryki, trochę ostrej dla podkręcenia smaku, koniecznie czosnek i koncentrat pomidorowy. Gdy mam słodkie i pachnące pomidory również chętnie dodaję je, bo urozmaicają konsystencję i urozmaicają smak domowej zupy gulaszowej. Bardzo lubię wzbogacać zupę gulaszową o grzyby. Uważam, że zupa z pieczarkami smakuje wyjątkowo wspaniale. Do gulaszu można tak jak ja dodać ziemniaki lub zagęścić makaronem a najlepiej zacierkami przygotowanymi z wody, jajka i mąki. Mam nadzieję, że moja zupa gulaszowa z pieczarkami a właściwie z przepisu teściowej będzie dla was podstawą do eksperymentów nad idealną zupą :)
ZUPA GULASZOWA Z PIECZARKAMI
ZUPA GULASZOWA Z PIECZARKAMI – składniki:
- 500 g mięsa wołowego lub wieprzowego z łopatki bądź szynki
- 3 papryki czerwone
- 600 g ziemniaków
- 500 g pieczarek
- 1 marchewka
- 2 cebule
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- 120 g koncentratu pomidorowego
- 1 czubata łyżka słodkiej papryki
- 1 łyżeczka ostrej papryki
- sól i pieprz czarny mielony do smaku
- 2-3 łyżki oleju
- 3 litry wody + 1,5 litra wody do gotowania ziemniaków
ZUPA GULASZOWA Z PIECZARKAMI – przepis:
- Marchewkę, pietruszkę i seler obieram.
- Mięso wołowe lub wieprzowe czyszczę, kroję w kostkę i podsmażam na patelni z 2 łyżkami oliwy. Gdy mięso się lekko przyrumieni i włókna się zamkną, przekładam mięso do garnka.
- Na patelni smażę rozdrobniona cebulę. A potem umyte, rozdrobnione pieczarki, które gdy są duże kroję w plasterki a mniejsze po prostu przekrawam na pół lub dzielę na cztery części.
- Obraną włoszczyznę, pieczarki oraz podsmażoną cebulę dodaję do mięsa, dolewam 3 litry wody, dodaję sól, czarny pieprz i gotuję około 60-70, minut aż mięso zmięknie.
- Paprykę czyszczę z gniazd nasiennych a miąższ kroję w kostkę.
- Odławiam z garnka włoszczyznę i kroję w kostkę. Odkładam na oddzielny talerz.
- Do garnka z mięsem dodaję pokrojoną paprykę, paprykę słodką i ostrą w proszku, majeranek i gotuje około 15 minut.
- Obieram ziemniaki, kroję w kostkę i gotuję w oddzielnym garnku z niewielką ilością wody.
- Zupę mieszam, próbuję, dodaję pokrojoną w kostkę włoszczyznę oraz ziemniaki razem z wodą, w której się gotowały.
- Zagotowuję zupę gulaszową ponownie dodaję koncentrat pomidorowy i w razie potrzeby doprawiam dodatkowo solą i pieprzem.
- Zupa gulaszowa z pieczarkami fajnie smakuje lekko zaciągnięta śmietaną, co polecam spróbować i koniecznie podawać ją ze świeżym pieczywem do kompletu.
Dorota napisał
Właśnie ja kończę gotować. Jak długo mogę ja przechowywać w lodowce bez ryzyka? Pozdrawiam
karo napisał
a czy może zamiast wołowiny być szynka ??
Olga Smile napisał
karo – tak, wieprzowina może być.
Teresa napisał
Super przepis i wcale nie są konieczne proporcje, ja zawsze robię według swojego smaku. Olu pięknie skomponowałas przepis- te punkty super pomysł. Własnie to było mi potrzebne. Dziękuję i pozdrawiam .
ALEKSANDRA napisał
Dokładnie, przepis to są wskazówki, inspiracje a nie ścisłe wytyczne! Dziękuję za ten przepis, trochę zmodyfikowałam, Ukochanemu smakuje, a to najważniejsze :)
PS. Włoszczyzne gotuje się w całości a później wyciąga, by łatwiej było ją pokroić! Dla mnie super pomysł, nie lubie kroić surowych warzyw :)
Pozdrawiam,
Michał napisał
Witam
Pani Olgi
Mam zawsze dylemat A mianowicie jaka wodą zalewa się mięso gorącą wrzącą ciepłą zimną???
Pozdrawiam serdecznie
Olga Smile napisał
Michał – ja zimną :D
Anonim napisał
A co z czosnkiem?:)