Zupa krem z buraków
Uwielbiam ją! Zupa krem z buraków jest wyjątkowa po prostu. To jedna z moich ulubionych zup w postaci kremu. Czasami, gdy gotuję jakąś zupę warzywną, jeśli nie zdecyduję się na wcześniejszy dodatek makaronu, wtedy myślę o jej blendowaniu. Zupy w postaci kremu lub o konsystencji musu fantastycznie nadają się na przyjęcia, odświętne kolacje lub spotkania pod gołym niebem. Krem z buraków ma to do siebie, że smakuje wyśmienicie zarówno na ciepło jak i na zimno, spełnia, więc moje ulubione kryterium łatwości wykonania i uniwersalności o każdej porze roku. Tym razem rozdrabniałam zupę w blenderze stojącym, ale ręczny również poradzi sobie z nią bez najmniejszego problemu. Moja zupa krem jest aromatyczna, słodka, o intensywnej barwie i mocno warzywna. Po dodaniu śmietany z chrzanem i kilku smużek oleju z pestek dyni tłoczonego na zimno zaczyna smakować jak jedno z dań w najlepszym hotelu. Jej smaki przenikają się nawzajem, uzupełniają, bije z niej świeżość, lekkość i bogactwo składników. Uwielbiam taki krem, nie da się ukryć. Do przygotowania go używam sporo warzyw, to dobry sposób na przemycenie ich dzieciom w rozsądnych ilościach, a moje dziecko, które nie da się skusić byle czym na taką zupę czeka z niecierpliwością. To znak, że dla dzieci też jest odpowiednia, można jedynie dodać kleks ze zwykłej śmietany, jeśli chrzan nie należy do ulubionych dodatków dorosłych czy naszych pociech. Sekretem tej zupy jest lekko przypalona cebula, po zmiksowaniu jej nie widać ale dymny posmak wspaniale komponuje się ze słodkością buraka, papryki, kwaskowatością pomidorów i jabłek czy aromatem chrzanu. Pycha, po prostu pycha!
Zupa krem z buraków
Zupa krem z buraków składniki:
- Zupa:
- 500-800 g buraków
- 600 g ziemniaków
- 2 marchewki
- 2 pietruszki
- 500 ml pomidorów w butelce lub puszce, ja dodałam przygotowaną wcześniej Pulpa pomidorowa czyli prosty przecier pomidorowy bez przecierania
- 2 cebule
- 2 duże jabłka
- 1 papryka czerwona
- 2 litry wody
- 2 łyżki oleju lub oliwy z oliwek
- 3 listki laurowe
- sól oraz pieprz do smaku
- Śmietana:
- 200 ml gęstej śmietany krowiej, sojowej lub owsianej
- 2 łyżki chrzanu
- 1 łyżka soku z cytryny
- Do podania:
- olej z pestek dyni
- natka pietruszki
- pestki dyni
Zupa krem z buraków – przepis:
1. Cebule obieram i kroję w ćwiartki. Podsmażam mocno na patelni teflonowej z odrobina oleju lub oliwy.
2. Buraki, ziemniaki, marchewkę i pietruszkę obieram i kroję w kostkę.
3. Do garnka wkładam cebulę, ziemniaki, buraki, marchew, pietruszki, przekrojone na ćwiartki jabłka pozbawione gniazd nasiennych, oraz paprykę bez pestek. Dolewam pulpę z pomidorów, wodę, doprawiam do smaku solą, pieprzem i listkami laurowymi. Gotuje pod przykryciem około 40-45 minut.
4. Zupę blenduję na jednolita masę, powinna być gęsta i dość jednolita.
5. W miseczce mieszam śmietanę z chrzanem i sokiem z cytryny.
6. Zupę podaję z kleksem śmietany i kilkoma smużkami oliwy, do tego odrobina natki i kilka pestek dyni. Zupa krem z buraków jest absolutnie pyszna!
Skalarrr napisał
Następnym razem spróbuję z mniejszą ilością wody, tak żeby uzyskać gęsty krem. Pani Olgo, chrzan to dodatek trafiony w punkt :)
galeria61 napisał
Wczoraj zrobiłam, jest pyszna! Smak zupełnie inny od tych, które znam, rewelacja!
Kasia napisał
Zupa jest pyszna! Nie trzeba niczym doprawiać, wystarczy sól i pieprz.
Martaa napisał
Plisss pomóżcie szybko oddzielnie już do miseczki dajecie śmietanę z chrzanem czy do całego kremu????
Olga Smile napisał
artaa – do śmietany :D
Halina napisał
Mam pytanie – buraki mają być surowe – czy one po ugotowaniu nie tracą koloru?
Raz robiłam podobną zupę z innego przepisu i wyszedł mi szarobury kolor zamiast takiej pięknej czerwieni…
Kkk napisał
A mi wyszedł krem bardziej pietruszkowo – pomidorowy niż z buraka, niestety warzywa zblendowane zdominowały smak buraka. Muszę dalej szukać przepisu na krem z buraka, który jadłam w Polanicy i był fenomenalny. Ten niestety mi nie smakuje
HP napisał
Zupa jest bardzo smaczna !!! Szczególnie po dodaniu śmietany z chrzanem. Do dekoracji użyłam jeszcze kremowego octu balsamicznego oraz podpieczone pestki. Całość rewelacyjna. Jednak – robiąc podwójną porcję (szykowała się większa impreza) dałam 5 litrów wody, gdyż więcej nie zmieściło się w garnku. Po zmiksowaniu planowałam dolać jeszcze 3 litry (zgodnie z przepisem powinno być jej 8 litrów) ale przy tych pięciu litrach konsystencja też była trochę za rzadka, więc nie wyobrażam sobie dolać jeszcze 3 litrów wody. Wydaje się, że podany przepis trzeba absolutnie skorygować do 2 litrów wody i wówczas będzie rewelacyjnie. Gratuluję pomysłu :-)
Yachu napisał
Witam, zrobiłem zgodnie z przepisem dając nie co mniej wody i zupa bardziej przypomina smakiem i wyglądem bardziej krem z pomidorów niż z buraków :-(
Małgosia napisał
Właśnie gotuję, zamiast pulpy z pomidorów dalam świeże bez skóry. Czekam