ZUPA OGÓRKOWA Z BIAŁĄ KIEŁBASĄ
Moja mama miała ochotę na kwaśną zupę więc zupa ogórkowa z białą kiełbasą powstała zamiast żurku. Dlaczego? Taka zupa ogórkowa z białą kiełbasą jest dla mnie bezpośrednim zamiennikiem klasycznego żuru lub białego barszczu, jeśli nie mamy zakwasu czekającego na zużycie w lodówce. I tak też stało się tym razem. Wiecie, jak jest u mnie. Obiecuję zupę, wpadam na pomysł i smażę placki. Ma być jajecznica a powstanie risotto, całkowity sponton kulinarny, aż do czasu, gdy stoję przed otwartymi drzwiami lodówki. Obiecałam mamie żurek, taki typowy z kiełbasą i jajkiem. Jednak po przekopaniu lodówki odkryłam, że zawias musiał mi nieoczekiwanie wyjść. Miałam już kupioną surową białą kiełbasę, taką wykonywaną w sklepie i nie było odwrotu. Idąc tropem kwaśnego smaku, doszłam do wniosku, że powstanie zupa ogórkowa z białą kiełbasą i śmietaną, taka całkiem inna ale w duchu kuchni polskiej i to bardzo.
ZUPA OGÓRKOWA Z BIAŁĄ KIEŁBASĄ
ZUPA OGÓRKOWA Z BIAŁĄ KIEŁBASĄ – składniki:
- 1 pęczek włoszczyzny
- 1,5 kg białej kiełbasy surowej (może być mniej lub więcej)
- 2 cebule
- 3 litry wody
- 500 g ziemniaków
- 500 g ogórków kiszonych lub 2 słoiki po 300 ml ogórków na zupę
- 300 ml śmietany zwierzęcej lub roślinnej (osobiście często wybieram tłuste mleko kokosowe)
- sól i czarny pieprz do smaku
- pęczek koperku
- 3 łyżki oleju
ZUPA OGÓRKOWA Z BIAŁĄ KIEŁBASĄ – przepis:
- Marchewkę, pietruszkę i selera obieram i ścieram na tarce o drobnych oczkach. Cebule szatkuję w kosteczkę. Wkładam do garnka żeliwnego, dodaje olej i podsmażam warzywa aż staną się miękkie i pachnące. Dodaję sól (uwaga nie niewiele bo ogórki zazwyczaj są słone), odrobinę pieprzu, zalewam 3 litrami wody.
- Kiełbaski nakłuwam, żeby nie popękały. Wkładam delikatnie do wody z warzywami. Jeśli masz termometr, włóż go do wody, temperatura powinna być około 85-90 stopni. Czyli bardzo gorąca ale niegotująca się. Woda nie powinna się gotować! Temperatura 90 stopni to ten moment, gdy z dna unoszą się bąbelki powietrza. Kiełbasę parzę około 15 minut z warzywami. Delikatnie wyławiam na talerz. Resztę warzyw z wywarem gotuję jeszcze z 10 minut. Trzymam na malutkim gazie i gotuję do miękkości.
- Jeśli mam ogórki kiszone to obieram je ze skóry i ścieram na tarce do warzyw o grubych oczkach. Jeśli zupę przygotowuję z przygotowanych wcześniej ogórków to otwieram słoik. Można użyć ogórków małosolnych.
- Do warzyw dodaję rozdrobnione ogórki kiszone.
- Obieram ziemniaki, kroję w kostkę lub plasterki. Wkładam do niedużego garnka. Zalewam wodą i gotuję do miękkości.
- Zupę ogórkowa łączę z ugotowanymi ziemniakami, wywarem z gotowania ziemniaków i pokrojonymi w plasterki kiełbaskami.
- Zabielam śmietaną i próbuję, w razie konieczności doprawiam jeszcze solą oraz pieprzem i koniecznie dosypuję pęczek posiekanego świeżego koperku.
- Zupa ogórkowa z białą kiełbasą, ziemniakami i śmietaną jest najlepsza jest zaraz po ugotowaniu ale na drugi dzień też smakuje świetnie.
Pedro napisał
Bardzo pycha, bardzo!!!!
Scalet napisał
pychota!
Anna napisał
Można chrzanową zrobić, na kefirze, nawet lepsza od żurku!
Olga Smile napisał
Anna a nie jest z grudkami kefiru? W sensie czy się nie warzy?
Izabela napisał
Olga Smile nawet jak się zwarzy to rózgą można bez problemu roztrzepać 😉
Joann napisał
Pyszna zupa z maślanki, polewka, też by pasowała😋
Katarzyna napisał
O mamo! Uwielbiam zupy a w tej jest wszystko ulubione! 😁
Ewa napisał
Od dziecinstwa mam zakdowane, zeby zupe ogokwa rozgniatac tłuczkiem do ziemniakow w talerzu. Wtedy mi smakuje. Jak nie rozgniote, to mi nie smakuje.
Dominika napisał
Muszę dzisiaj zrobić ogórkową, bo dzięki Tobie dowiedziałam się, że miałam na nią ochotę 😂😋❤️
Katarzyna napisał
I o to chodzi w kuchni: improwizacja! Po tym można poznać dobrego kucharza.