ZUPA POMIDOROWA NA ROSOLE
Mam nieodparte wrażenie że zupa pomidorowa na rosole jest najpopularniejszą pomidorową w Polsce. Generalnie zupa pomidorowa na rosole powstaje na drugi dzień, gdy został rosół z dnia poprzedniego, a chcemy mieć jakąś odmianę na talerzu. Tak się utarło, że w niedziele rosół, no a w poniedziałek pomidorowa z koncentratem i śmietaną, podana najczęściej z makaronem lub ryżem. Na takiej pomidorówce się wychowałam, taką jadłam jako dziecko i moje dziecko jada taką nadal u babci. Dokładnie tak! Zupa pomidorowa na rosole jest absolutnym klasykiem lubiany i kojarzonym z kuchnią domową, obiadami u babci i spotkaniami rodzinnymi. Przyznaję się lubię, gdy zupa pomidorowa na rosole warzywnym pojawia się na stole koniecznie w towarzystwie śmietany. Moje smaki dzieciństwa. A ty lubisz taka pomidorówkę? Z czym ja najczęściej podajesz z ryżem czy makaronem. Wydaje mi się, że zupa pomidorowa na rosole łączy się równie dobrze z makaronem jak ryżem z czego makaron bezglutenowy jest znacznie bardziej kaloryczny ze względu na to, że zrobiony jest z kukurydzy. Dzisiaj u mnie równie zupa pomidorowa na rosole, takim przygotowanym wczoraj :)
ZUPA POMIDOROWA NA ROSOLE
ZUPA POMIDOROWA NA ROSOLE – składniki:
- 8 marchewek
- 2 pietruszki
- 1 seler korzeniowy z nacią lub samą bulwę selera i kilka gałązek selera naciowego
- por
- 3 cebule
- 1 kg mięsa wołowego,, drobiowego, kurczaka lub skrzydeł z indyka (to w opcji mięsnej, u mnie bez mięsa wolę rosół wege)
- kilka ząbków czosnku
- 3 listki laurowe
- 6-8 kulek ziela angielskiego
- sól i czarny pieprz do smaku
- 4 litry wody
- kilka łyżek oleju lub oliwy (przy opcji wege, gdy robisz rosół na mięsie, nie dodawaj oleju)
- lubczyk (kilka gałązek, bardzo poprawia smak)
- koncentrat pomidorowy
- śmietana lub mleko kokosowe do zabielenia
- makaron lub ryż do podania
ZUPA POMIDOROWA NA ROSOLE – przepis:
- Włoszczyznę obieram. Większe marchewki i pietruszki przekrawam na pół, wzdłuż aby oddały jak najwięcej smaku. Selera obieram, przekrawam na cztery części. Z cebul zdejmuję wierzchnia warstwę nacinam lub przekrawam i podsmażam na suchej patelni, aby się lekko przypaliły. Czasami podpiekam takie cebule tak zwyczajnie na palniku od gazu, jak to robiła i robi moja mama.
- Do garnka wkładam marchew, pietruszkę, selera, pora, podpieczone cebule, mięso (opcja), nać selera, czasami też obrane ząbki czosnku, papryczki i kawałki korzenia imbiru – najlepiej również w plastrach. Dodaje oliwę, sól, pieprz, listki laurowe, ziele angielskie i gotuję na niewielkim gazie około 2 godzin.
- Gdy rosół jest gotowy, odławiam wszystkie warzywa i przyprawy. Do gotującego się wywaru dodaję koncentrat pomidorowy i śmietanę.
- Mieszam dokładnie i podaję. Zupa pomidorowa na rosole smakuje wyśmienicie z ryżem lub makaronem czy kluskami lanymi.
Agnieszka Wacławek napisał
Jutro znowu bedzie pomidorowa……
Sławomir Marusiński napisał
rosół zazwyczaj u mnie kończy jako pomidorowa…
Ewa Świątek napisał
To jedyna sluszna zupa. Ja rosol gotuje wylacznie dla corki…i na pomidorowa…
Kamila Strzelec napisał
Oj tak, uwielbiam
Małgorzata Kucharska napisał
Lubię na rosole, ze smietaną z nerkowców z Twojego bloga. Moje dzieci nie jadły wczesniej bo była zbyt kwaskowata, a po dodaniu smietany z nerkowców wcinają aż miło.
Halina Zawadzka napisał
Kiedyś lubiłam dzisiaj nie ;). Smakuje mi bez mięsa na samych warzywach
Szczypta Orientu napisał
tak, wyłącznie
Beata Chojnacka napisał
Ja tylko tak gotuję :) Po ugotowaniu dokładam pół kostki masła i zabielam śmietaną
Anna Kilon napisał
Da się inaczej? :p
Jo Joanna napisał
Z mlekiem kokosowym jeszcze nie probowalam ?