ZUPA POMIDOROWA NA ROSOLE
Mam nieodparte wrażenie że zupa pomidorowa na rosole jest najpopularniejszą pomidorową w Polsce. Generalnie zupa pomidorowa na rosole powstaje na drugi dzień, gdy został rosół z dnia poprzedniego, a chcemy mieć jakąś odmianę na talerzu. Tak się utarło, że w niedziele rosół, no a w poniedziałek pomidorowa z koncentratem i śmietaną, podana najczęściej z makaronem lub ryżem. Na takiej pomidorówce się wychowałam, taką jadłam jako dziecko i moje dziecko jada taką nadal u babci. Dokładnie tak! Zupa pomidorowa na rosole jest absolutnym klasykiem lubiany i kojarzonym z kuchnią domową, obiadami u babci i spotkaniami rodzinnymi. Przyznaję się lubię, gdy zupa pomidorowa na rosole warzywnym pojawia się na stole koniecznie w towarzystwie śmietany. Moje smaki dzieciństwa. A ty lubisz taka pomidorówkę? Z czym ja najczęściej podajesz z ryżem czy makaronem. Wydaje mi się, że zupa pomidorowa na rosole łączy się równie dobrze z makaronem jak ryżem z czego makaron bezglutenowy jest znacznie bardziej kaloryczny ze względu na to, że zrobiony jest z kukurydzy. Dzisiaj u mnie równie zupa pomidorowa na rosole, takim przygotowanym wczoraj :)
ZUPA POMIDOROWA NA ROSOLE
ZUPA POMIDOROWA NA ROSOLE – składniki:
- 8 marchewek
- 2 pietruszki
- 1 seler korzeniowy z nacią lub samą bulwę selera i kilka gałązek selera naciowego
- por
- 3 cebule
- 1 kg mięsa wołowego,, drobiowego, kurczaka lub skrzydeł z indyka (to w opcji mięsnej, u mnie bez mięsa wolę rosół wege)
- kilka ząbków czosnku
- 3 listki laurowe
- 6-8 kulek ziela angielskiego
- sól i czarny pieprz do smaku
- 4 litry wody
- kilka łyżek oleju lub oliwy (przy opcji wege, gdy robisz rosół na mięsie, nie dodawaj oleju)
- lubczyk (kilka gałązek, bardzo poprawia smak)
- koncentrat pomidorowy
- śmietana lub mleko kokosowe do zabielenia
- makaron lub ryż do podania
ZUPA POMIDOROWA NA ROSOLE – przepis:
- Włoszczyznę obieram. Większe marchewki i pietruszki przekrawam na pół, wzdłuż aby oddały jak najwięcej smaku. Selera obieram, przekrawam na cztery części. Z cebul zdejmuję wierzchnia warstwę nacinam lub przekrawam i podsmażam na suchej patelni, aby się lekko przypaliły. Czasami podpiekam takie cebule tak zwyczajnie na palniku od gazu, jak to robiła i robi moja mama.
- Do garnka wkładam marchew, pietruszkę, selera, pora, podpieczone cebule, mięso (opcja), nać selera, czasami też obrane ząbki czosnku, papryczki i kawałki korzenia imbiru – najlepiej również w plastrach. Dodaje oliwę, sól, pieprz, listki laurowe, ziele angielskie i gotuję na niewielkim gazie około 2 godzin.
- Gdy rosół jest gotowy, odławiam wszystkie warzywa i przyprawy. Do gotującego się wywaru dodaję koncentrat pomidorowy i śmietanę.
- Mieszam dokładnie i podaję. Zupa pomidorowa na rosole smakuje wyśmienicie z ryżem lub makaronem czy kluskami lanymi.
Usia Zwana Justyną napisał
mieliśmy ten sam obiadowy dylemat dzisiaj,tyle że w naszym zestawiem była jeszcze kasza gryczana :)
Anka Oliwia napisał
Z kaszą jaglaną.. Bym zjadła ☺
Lila Dolicher napisał
hmm, chyba jednak ryż..chociaż na kluskach lanych się nie znam, w domu nie robiono
Agnieszka Wasilewska napisał
Boziuniu ze wszystkim ale chyba najszybardziej z kluseczkami wlasnej roboty chociaz to sie gryzie ze wskazana dieta
Ma GDziesia napisał
Ryż
Wiktoria Sitkiewicz napisał
Z makaronem! Jak mnie czasem najdzie na taką z ryżem to ryż musi być koniecznie gotowany w zupie. Jakby ktoś zalał mi zupą ugotowany ryż to bym nie zjadła
Anna Paluch napisał
Z ryżem, chociaż ostatnio robie z kasza jaglana :)
Krystyna Grubinski napisał
Z makaronem mozarela i bazylikum :)
Joanna Jagła napisał
Z ryżem
Joanna Jagła napisał
Jak to przeczytałam to przypomniało mi się jak byłam u kuzynki i ta mi się pyta czy pomidorówkę zjem. Uwielbiam ta zupę wiec poprosiłam a tam…wszystko co napisalas? prawie płakałam nad tym talerzem wyciągając ten śmietnik, na talerzu, wokoło zrobił się piękny wianek z tego wszystkiego ? w połowie zupy sie poddałam.
Nienawidzę „zaśmieconych” zup ?