ZUPA POMIDOROWA Z KONCENTRATU
Klasyka kuchni polskiej czyli zupa pomidorowa z koncentratu podana z makaronem. Zupa pomidorowa z koncentratu czy też z koncentratem jest chyba jedną z najbardziej polskich zup. No może zaraz po rosole, który jest jej nieodzownym elementem. Generalnie w niedzielę rosół w poniedziałek pomidorowa. Prosta i smaczna, podana ze śmietaną, z makaronem ryżem, z kluskami lanymi czy też z naleśnikami potrojonymi w paseczki. To zupa, na której się wychowałam, pewnie jak miliony Polaków. Ciekawa jestem jaką ty pomidorowkę lubisz? Generalnie zupa pomidorowa może powstać z bulionu, z rosołu,ze świezych pomidorów z pieczonych, z pomidorów w puszcze passaty lub soku pomidorowego. Jest zdecydowanie wiele możliwości. Przepisy na zupę pomidorową zawsze są dobre! Nie będę powtarzała tym razem znowu przepisu na rosół. Wiadomo, każdy ma swój ulubiony. Ja lubię z pieczonych warzyw lub wołowy. Mąż woli drobiowy, z kurczaka, kury, koguta, indyka, gęsi, kaczki czy też perliczki, bo ostatnio można je kupić w marketach. Widziałam w zamrażarce również przepiórki, strusie, gołębie i bażanty, chociaż sama ich nigdy jeszcze nie jadłam. Teraz sobie pomyślałam, że powinnam to nadrobić. Klasyczna zupa pomidorowa z koncentratu pomidorowego powstaje właśnie na bazie esencjonalnego rosołu czy też bulionu. Do wywaru dodaje się koncentrat pomidorowy, śmietanę, sól, pieprz i oczywiście makaron. Ja lubię jeszcze dodać sporo cebuli smażonej na maśle i czasami boczek wędzony pokrojony w kostkę i podsmażony na złoto. Czasami cebulę rozdrabniam już w zupie blenderem, innym razem zostawiam pokrojoną w kostkę. I tak podczas krótkiego nawet gotowania, odda do zupy całą słodycz. Śmietanę wolę słodką, taką tłustą i kremową ale pewnie i kwaśna jest spoko. Tak generalnie dodaję, co akurat mam w szafce spiżarki lub lodówce. Niech dzisiejsza domowa zupa pomidorowa z koncentratu pomidorowego, podana z makaronem i śmietaną może przypomni ci smaki rodzinnego domu!
ZUPA POMIDOROWA Z KONCENTRATU
ZUPA POMIDOROWA Z KONCENTRATU – składniki:
- ROSÓŁ do wyboru wołowy, drobiowy, z kurczaka, gęsi, kaczki czy też warzywny wege! Przyjmijmy, że masz go 3 litry
- 200 g boczku wędzonego (opcja, ale ja lubię)
- 1 duża cebula cukrowa
- sól i czarny pieprz do smaku
- kilka łyżek oleju, masła lub oliwy
- 200 g koncentratu pomidorowego
- 200 g tłustej śmietany lub mleko kokosowe do zabielenia
- makaron do podania (najlepszy domowy ale może być też bezglutenowy lub keto)
ZUPA POMIDOROWA Z KONCENTRATU – przepis:
- Gotuję rosół. To co zostanie z dnia wczorajszego, posłuży do przygotowania zupy pomidorowej.
- Odławiam wszystkie warzywa i przyprawy.
- Cebule obieram, kroję w kostkę i podsmażam na złoto na maśle.
- Boczek kroję w kostkę i też podsmażam, kostkę staram się pokroić małą, bo najlepiej smakuje.
- Do rosołu dodaję boczek i cebulę. Zagotowuję i ja gotuję około 5 minut, potem dodaję koncentrat pomidorowy i śmietanę. Mieszam szybko i doprawiam do smaku jeszcze solą i pieprzem. Wyłączam gaz.
- Nakładam na talerze z makaronem, bo zupa pomidorowa z koncentratu lub też z koncentratem smakuje fantastycznie przez cały rok, niezmiennie jest na nią sezon.
Ania napisał
Z ryżem ugotowanym oddzielnie 🍲
Bożena napisał
Z kaszą jaglaną 🙂
Mi napisał
Z ziemniakami 🤗
Olga napisał
Z lanymi kluskami lub mozarellą 🙂
Anna napisał
Z mozarella w kostkę
Anna napisał
Z makaronem, najlepiej gotowanym osobno. Z ryżem nie znoszę, choć jako dziecko uwielbiałam. Pod koniec podstawówki pojechałam na olimpiadę z j. polskiego i po zakończeniu wszyscy dostaliśmy obiad w stołówce tejże szkoły. Była pomidorówka z ryżem- tak niedobra, że obrzydzili mi ją już chyba na zawsze
Emily napisał
Z ryżem
Magdalena napisał
Z makaronem i to domowym ale z ryżem też pyszna 🥰
Monika napisał
Z lanym ciastem..wyjatkowa..
Karolina napisał
Makaron