ZUPA POMIDOROWA Z POMIDORÓW ŚWIEŻYCH
Dzień cały w biegu, zupa pomidorowa z pomidorów świeżych jest świetnym pomysłem na szybko. Zupa pomidorowa z pomidorów świeżych czy też z soku pomidorowego będzie u nas grana przez co najmniej kilka dni. Kupiliśmy 100 kg pomidorów, uruchamiam maszynę Raber. Maszynerię kupiłam 10 lat temu, łomatulu ale czas leci! Zobaczyłam ją w jakiejś gazecie zagranicznej, chyba włoskiej i kilka dni w sprzedaży szukałam. Generalnie, nie opłaca się jej kupować, tak czysto patrząc finansowo, ale jak się lubi robić pomidory, jak się chce z tego zrobić zwyczaj rodzinny to mega warto. Nie mogę się doczekać, kiedy będę robiła przecier na świeżym powietrzu w cieniu, pod brzózką. To nasz zwyczaj rodzinny i co roku kilka wielgachnych skrzynek cudownych pomidorów gruntowych przerabiam. Same pomidory kupuję, bo nie mam swoich. Wybieram malinowe najczęściej lub jakieś starsze odmiany. W przypadku soku z pomidorów czy też przecieru liczy się praca grupowa, gotowanie w wielkim garze i ten zapach unoszący się po kuchni. Zupa pomidorowa z pomidorów świeżych jest chyba naszą ulubioną. Najczęściej przygotowuję ją z samych pomidorów, cebuli, masła i śmietany. W porywach szaleństwa posypuję serem Parmigiano Reggiano i listkami bazylii ale to jakoś rzadziej. Latem zupa pomidorowa z pomidorów świeżych jest wyjątkowo aromatyczna bo największą w niej rolę odgrywają aromatyczne pomidory, a na nie największy sezon obejmuje wakacje.
ZUPA POMIDOROWA Z POMIDORÓW ŚWIEŻYCH
ZUPA POMIDOROWA Z POMIDORÓW ŚWIEŻYCH – składniki:
- 2 – 3 kg pomidorów (jeśli dodasz 2 kg pomidorów zupa będzie rzadka przy 3 kg będzie gęściejsza – kwestia gustu)
- 1 litr wody lub bulionu warzywnego (może być mięsny jeśli wolisz)
- 2 cebule mniejsze lub 1 duża cukrowa
- kilka łyżek oleju lub 100 g masła, może być również oliwa
- 100 ml tłustej śmietany, kremówki
- sól i czarny pieprz do smaku
- zależnie do odmiany pomidorów potrzebne mogą być 3 łyżki cukru, syropu klonowego, miodu lub syropu daktylowego
ZUPA POMIDOROWA Z POMIDORÓW ŚWIEŻYCH – przepis:
- Pomidory obieram ze skóry -> jak zdjęć skórę z pomidorów
- W tym czasie obieram cebule, kroję w kostkę i podsmażam w dużym garnku żeliwnym z dodatkiem oliwy lub masła na złoto.
- Do cebuli dodaję pokrojone obrane ze skóry pomidory oraz wodę. Doprawiam solą, pieprzem i cukrem. Gotuję razem pod przykryciem na małym gazie przez mniej więcej 20 minut.
- Jeśli wszystkie składniki są miękkie do garnka wkładam blender ręczny. Rozdrabniam zupę do konsystencji, którą chcę uzyskać. Tym razem miała być gładka. Dodałam na koniec śmietanę i trochę masła jeszcze dla wygładzenia smaku
- Zupa pomidorowa z pomidorów świeżych świetnie smakuje podana z chrupiącym chlebem lub grzankami jak u mnie.
Olga Smile napisał
Maszynerię kupiłam 10 lat temu, łomatulu ale czas leci! Zobaczyłam ją w jakiejś gazecie zagranicznej, chyba włoskiej i kilka dni w sprzedaży szukałam 🙂 Generalnie, nie opłaca się jej kupować tak czysto patrząc finansowo) ale jak się lubi robić pomidory, jak się chce z tego zrobić zwyczaj rodzinny to mega warto.
Magdalena napisał
Olga Smile dokładnie tak. No i oczywiście potrzebna kaslownica do zamykania butelek😁
Bożena napisał
Olga Smile jak się nazywa maszynka ?
Agnieszka napisał
Olga Smile jest tez przystawka do wyciskania pomidorów do robota bosch mum!!! Wg Ceneo 259zl więc cena do przeżycia.
Wiele osób ma ten robot kuchenny więc pomyślałam że warto wspomnieć
Monika napisał
Ja robię sok w wyciskarce wolnoobrotowej najtańszej (pulpę jeszcze drugi raz przepuszczam przez wyciskarkę), potem sok solę i zagotowuję tylko i nalewam do butelek po passacie oraz pasteryzuję pół godziny w piekarniku w 90 stopniach. W ubiegłym roku robiłam taki sok z pomidorów malinowych i to był strzał w dziesiątkę – na zupę pomidorową idealny.
Ludmiła napisał
Monika Najlepiej użyć wyciskarki wolnoobrotowej
Małgorzata napisał
Monika zajechałam już 3 wyciskarki, ale i tak kupię kolejną i dalej będę robić.
Aneta napisał
to będzie moje pierwsze podejście <3
Ela napisał
Robię co 2 lata większy zapas i idę na łatwiznę – pomidory rogotowuję, blenduję żyrafą, przecieram przez nylonowe sitko, zagotowuję z solą i odrobiną oliwy, wlewam gorące do czystych słoików, zakręcam i gotowe. 50kg limy przerabiamy w dwie osoby w 3h + czas mycia słoików w zmywarce.
Marta napisał
Ela trzeba odwracać słoik żeby się zassał ?