ZUPA Z BIAŁĄ KIEŁBASĄ
Wiadomo doskonale, że zupa z białą kiełbasą nie jedno ma imię. Czasami jest to chrzanowa zupa z białą kiełbasą, innym razem ziemniaczana, warzywna albo na przykład koperkowa. Oczywiście jakby zupełnie inna kategorią był barszcz biały albo na przykład żurek wielkanocny. Ale w końcu biała kiełbasa nie musi być jedzona tylko na święta. Wielu moich znajomych jada ją średnio raz w tygodniu. Kupują kiełbasy wytwarzane lokalnie, białe, z dobrej jakości surowca i sami parzą w domu, zapiekają albo smażą. Jest wiele możliwości. Dzisiaj przepis elastyczny, bo zupa z białą kiełbasą może smakować tak, jak sobie zażyczycie. Jej konsystencja i co najważniejsze smak zmieni się diametralnie jeśli dolejcie soku z kiszonej kapusty, soku z ogórków kiszonych lub dodacie tłustej słodkiej śmietany, chrzanu albo nawet musztardy. Jest wiele możliwości ale w moim wydaniu zupa z białą kiełbasą zawsze jest zabielana, delikatnie kwaśna, aromatyczna i pełna smaku. Ciekawa jestem, czy Ty lubisz białą kiełbasę? Zapraszam na wiele przepisów z jej udziałam, tym czasem zupa z białą kiełbasą poleca się do zrobienia, jedzenia i dzielenia się nią z najbliższymi.
ZUPA Z BIAŁĄ KIEŁBASĄ
ZUPA Z BIAŁĄ KIEŁBASĄ – składniki:
- 1,5 kg białej kiełbasy surowej (może być mniej lub więcej)
- 4 marchewki
- 1-2 korzenie pietruszki
- 1/2 – 1/3 korzenia selera
- 2 cebule
- 3 litry wody
- 500-800 g ziemniaków
- 1 szklanka soku z ogórków kiszonych lub 1/2 szklanki z kapusty kiszonej
- około 300 ml śmietany zwierzęcej lub roślinnej (osobiście często wybieram tłuste mleko kokosowe)
- sól i czarny pieprz do smaku
- pęczek koperku
- 3 łyżki oleju
ZUPA Z BIAŁĄ KIEŁBASĄ – przepis:
- Marchewkę, pietruszkę i selera obieram i ścieram na tarce o drobnych oczkach. Cebule szatkuję w kosteczkę. Wkładam do garnka żeliwnego, dodaje olej i podsmażam warzywa aż staną się miękkie i pachnące. Dodaję sól do smaku, ale niewiele, bo sok z ogórków lub kapusty kiszonej jest słony, odrobinę pieprzu, zalewam 3 litrami wody.
- Kiełbaski nakłuwam, żeby nie popękały. Wkładam delikatnie do wody z warzywami. Jeśli masz termometr, włóż go do wody, temperatura powinna być około 85-90 stopni. Czyli bardzo gorąca ale niegotująca się. Woda nie powinna się gotować! Temperatura 90 stopni to ten moment, gdy z dna unoszą się bąbelki powietrza. Kiełbasę parzę około 15 minut z warzywami. Delikatnie wyławiam na talerz. Resztę warzyw z wywarem gotuję jeszcze z 10 minut. Trzymam na malutkim gazie i gotuję do miękkości.
- Obieram ziemniaki, kroję w kostkę lub plasterki. Wkładam do warzyw i gotuję do miękkości.
- Do warzyw dodaję sok z ogórków lub kapusty, pokrojone kiełbaski i zostawiam na gazie na 5-10 minut.
- Zabielam zupę dodając tłustą śmietanę i próbuję, w razie konieczności doprawiam jeszcze solą oraz pieprzem. Zupa z białą kiełbasą, ziemniakami i śmietaną jest bardzo smaczna, aromatyczna, słodka, kwaskowa i lekko pikantna.
Barbara napisał
Chętnie ten przepis w najbliższym czasie wypróbuje.
Damian napisał
Jej super wygląda, bardzo apetycznie, ja dodałbym jeszcze masę koperku!
Zofia napisał
Świetne masz Olgo te swoje dania na blogu, zazdroszczę pomysłowości i kreatywności.
Wiesław napisał
No wreszcie coś co wygląda dla mnie przepysznie i tak nieszablonowo :)
Nina napisał
Jeszcze nigdy nie robiłam takiej zupy i chętnie wypróbuję Olgo, uściski Nina
Ul98 napisał
Jak zawsze same pyszności :)
Papcio napisał
To coś dla mnie , już się cieszę :)
Izabela napisał
Wspaniała bomba smaków :)
Jupiter napisał
Zupa zapewne jest aksamitna i ma bardzo wyjątkowy smak, taki inny niż wszytskie.