Zupa z brokułami
Ponieważ jestem wyjątkowo łasa na warzywa, to zupa z brokułami często pojawia się na naszym stole. Zupa z brokułami jest bardzo prosta do przygotowania, jedyny jej sekret to długości gotowania warzyw. Gdy widzę na talerzu blade i rozpadające się brokuły, wtedy doskonale wiem, że ktoś je przegotował i potraktował niczym kartofle. Dobra zupa z brokułami jest intensywna w smaku, aromatyczna, brokuły są intensywnie zielone, marchew pomarańczowa a pietruszka biała. Warzywa muszą zachować swój kolor, intensywność smaku i aromat. To podstawowy sekret, aby zupa z brokułami była pyszna i ładna. Przecież najpierw je się oczami.
Dyskusja od rana w domu, jaką zrobić zupę. Ja chcę żupę z kalafiora, dzieci z brokułami, a mąż rosół. ZGADNIJ, KTÓRĄ ZUPĘ ZROBIŁAM? A TY, co wolisz kalafior czy brokuł, jakieś szczególne z nich dania wybierasz?
Zupa z brokułami
Zupa z brokułami składniki:
- 4 spore marchewki
- 2 okazałe korzenie pietruszki lub pasternaku
- ½ korzenia – bulwy selera
- 2 główki brokułu
- 6-7 dużych ziemniaków
- 1 por
- 2 cebule średniej wielkości
- 200 ml śmietany roślinnej lub zwierzęcej (u mnie najczęściej sojowa, orzechowa, kokosowa lub ryżowa) można dodać też około 100 g serka topionego zamiast śmietany
- sól i pieprz do smaku
- około 4-5 łyżek oleju, masła lub margaryny bezmlecznej
- 4 listki laurowe
- 5 kulek ziela angielskiego
- 3-3,5 litra wody lub bulionu
Zupa z brokułami przygotowanie:
- Marchew, pietruszki, selera, por, ziemniaki i cebule obieram. Wszystkie warzywa kroję w cienkie plasterki z wyjątkiem ziemniaków, które kroję w grubsza kostkę.
- Brokuły dzielę na różyczki. Do głębokiego talerza wkładam delikatne części brokułów. Do drugiego, rozdrobnione w podobnej wielkości plasterki jak marchew i pozostałe warzywa łodygi oraz łodyżki brokułów.
- Na tłuszczu podsmażam warzywa (bez delikatnych części brokułu), gdy są miękkie dolewam wodę, dodaję sól, listek, ziela i gotuję przez 15 minut. Następnie dodaję pokrojone w kostkę ziemniaki. Po 10 minutach, delikatne części brokułów. Od tego czasu gotuję około 4-8 minut.
- Zupę zabielam śmietaną i podaję.
- My, jako dorośli często jeszcze dodajemy sobie chili w paście lub pikantny olej.
Michalina Wska napisał
kalafior
Aleksandra Matusiak Kordiumow napisał
Kalafior
Kaja Nowakowska napisał
Kalafior. Zdecydowanie.
Karolina Czekańska napisał
Kalafior :)
Andrzej Ogórek napisał
Zawsze brokuł.
Sylwia Salapa napisał
obydwa
Basia Jankowiak napisał
Brokuł
Paulina Gajownik napisał
Brokuł zdecydowanie P.S. Pani Olgo czy mogę liczyć na odpowiedź na moją wiadomość? Będę wdzięczna :) Pozdrawiam
Jola Wierzchowska-Kozaczka napisał
kalafior… choć brokułem nie pogardzam
Teresa Przybyła napisał
Brokuł ale kalafior tez może być