ZUPA Z BURAKÓW Z FASOLĄ
Zdecydowałam się dzisiaj, że zupa z buraków i fasolą oraz ziemniakami na blogu pojawić się musi. Zupa z buraków i fasolą czyli taki barszcz ukraiński jest pożywnym daniem codziennym. Na święta dostałam dużo książek, już Wam wiele razy pisałam, że uwielbiam książki kucharskie, historyczne, o obyczajach oraz o gotowaniu. Tym razem w moje ręce trafiła kuchnia włoska, kuchnia francuska, kuchnia lwowska, pałucka, kuchnia knyszyńska oraz z powiatu szydłowieckiego. W książce Kuchnia Lwowska autorstwa Marianny Dushar znalazłam wiele przepisów na barszcz, zresztą, jak to zwykle bywa, co kucharka to przepis. Właśnie to w gotowaniu jest najfajniejsze, że można zmieniać, dodawać i urozmaicać. Kilka razy były już kłótnie i mnie na blogu i na facebooku co powinno wchodzić w skład barszczu ukraińskiego. Zestresowanym powiem, że dowolnie bo nie jedną książkę o samym barszczu napisać można, podobnie jak o rosole na przykład. W sumie nie dziwne, bo rosół jak sami wiecie może być wołowy, drobiowy, z kurczaka, kury, z koguta. Z indyka, perliczki, z kaczki, z gęsi, wieprzowy także, z dziewczyny wszelakiej z kości i mięsa. Z dodatkiem warzyw, ziół oraz przypraw. Tak wiele możliwości. Zupa z buraków i fasolą oraz ziemniakami powstała u mnie w sumie przypadkiem. Upiekłam boczek rolowany, taki na kanapki, został mi z niego sos, ten co się zbiera na dnie blaszki. Jest on świetną bazą do wszelakich zup i polewek, które we współczesnych czasach są już mniej popularne. Nigdy nie wylewam sosów, w razie braku chęci na ugotowanie na nich w dniu chłodzenia mięsa na kanapki, przelewam całość do słoika. Spokojnie poczeka kilka dni, nic złego się nie zrobi. Jednak zdaję sobie doskonale sprawę, że nie każdy ma upieczone mięso, więc spokojnie można wykorzystać żeberka wieprzowe do gotowania, zarówno wędzone jak i surowe. Takie zastępstwo! Dzisiaj zapraszam na zupa z buraków i fasolą oraz ziemniakami taką wersję barszczu ukraińskiego z suszonymi grzybami i wędzonymi śliwkami, mega wyszło!
ZUPA Z BURAKÓW Z FASOLĄ
ZUPA Z BURAKÓW Z FASOLĄ – przepis:
- 1200 g żeberek wieprzowych (ładne, mięsiste)
- 500 g żeberek wędzonych lub wędzonych kości
- 1000 g pieczonych buraków (ja miałam 2 paczki, każda po 500 g)
- 3 marchewki
- 2 korzenie pietruszki
- 800 g ziemniaków
- 2 puszki fasoli
- 2 cebule
- 5-10 kapeluszy grzybów (jak mniejsze to więcej, jak większe to mniej)
- 10 śliwek wędzonych lub suszonych u mnie suska sechlońska
- 4 listki laurowe
- 6-8 kulek ziela angielskiego
- sól i pieprz do smaku
- 2-3 łyżki octu balsamicznego dla lekkiego zakwaszenia (opcja)
- 2 łyżki oleju lub masła
- 3,5 litra wody
ZUPA Z BURAKÓW Z FASOLĄ – składniki:
- Do garnka wkładam żeberka wieprzowe surowe i wędzone, dodaję grzyby suszone, śliwki, listki laurowe i ziela angielskie. Dolewam 3,5 litra wody. Zagotowuję i gotuję pod przykryciem do czasu aż mięso będzie mięciutkie i będzie się rozpadało pod naciskiem widelca. Ja wykorzystałam sos z pieczenia 2,5 kg boczku, więc miałam prawie litr galarety z tłuszczem i przyprawami.
- Wyławiam mięso, uzupełniam wodę do objętości.
- W międzyczasie obieram cebule, marchewki i korzenie pietruszki.
- Cebule kroję w kostkę.
- Warzywa korzeniowe ścieram na tarce jarzynowej, w grubsze paski.
- Na patelni smażę na złoty kolor cebule pokrojone w kostkę. Przekładam do garnka z gotującym się wywarem, dodaję do marchewki i pietruszkę do kompletu. Kroję w paseczki grzyby i one również dodaję. Mieszam przykrywam i gotuję 20 minut.
- Ziemniaki obieram, kroję w kostkę, władam do drugiego garnka. Dolewam mało wody, tak delikatnie nad poziom kartofli i gotuję do miękkości.
- Buraki ścieram na tej samej tarce, co warzywa na jarzynowej.
- Fasolę odcedzam na sicie i przelewam wodą.
- Mięso dzielę na kawałki.
- Gdy warzywa są miękkie dodaję do nich buraki, fasolę, ziemniaki wraz z wodą i mięso. Doprawiam solą i pieprzem. Podgrzewam. To etap dodania octu, soli i pieprzu. Ja pominęłam ocet, wolę, żeby zupa z buraków i fasolą oraz ziemniakami była słodsza i podaję ją ze śmietaną, dla chętnych.
Kasia napisał
Jarmuż i brukselka 🙂
Olga Smile napisał
Ksenia – do ukraińskiego?
Ksenia napisał
Olga Smile – Akurat były pod ręką 😉
Ksenia napisał
Olga Smile – Oczywiście jako dodatki do podstawowych składników
Ania napisał
Ksenia, fajny pomysł, wypróbuję.
Andrzej napisał
Prawdziwy barszcz ukraiński ma to wszystko w sobie co w pytaniu…ale najważniejsze jest mięso na którym się barszcz gotuje. Moja była partnerka, ukrainka, twierdziła że powinien być na wędzonych żeberkach.
Olga Smile napisał
Andrzej – bardzo możliwe, że się zgadza, ja wiem, że na tłustym wieprzowym, chociaż u mnie w domu zawsze jarski barszcz uriański był. Nawet nie wiem, czy kiedyś w wersji z mięsem jadłam.
Andrzej napisał
Olga Smile – W sumie jarski nie jest zły…ja osobiście lubię grochówkę bez mięcha…to i barszcz zrobię bez w/w 🙂
Olga Smile napisał
Andrzej – ja właśnie wstawiam, zamiast boczku dodałam wędzona paprykę 🙂
Olga Smile napisał
Andrzej – i kilka łyżek oleju wlałam 😃 tak zamiast tego tłuszczu z żeberek 🙂