Zupa z karpia
Taka właśnie zupa z karpia pojawiała się u mnie w rodzinie. Zupa z karpia jako alternatywa dla zupy grzybowej, czerwonego barszczu lub barszczyku sprawdza się całkiem nieźle. Generalnie zupa z karpia można zostać podana na dwa sposoby. Klasycznie, jako zupełnie klarowną ala wywar warzywny lub rosół z kawałkiem karpia w środku i drobnymi kluseczkami nitkami. Lub tak jak zwykło się to robić w domu mojej mamy, z kluseczkami w typie klusek zacierek przygotowanych z twardszego ciasta i startych na tarce o grubych oczkach wprost do zupy. Taka zupa jest pożywniejsza, słodkawa i gęsta. Można ją przygotować nie tylko z karpia ale z różnych gatunków ryb, pasuje do niej łosoś, dorsz lub leszcz. Koniecznym elementem zupy z karpia jest duża ilość natki pietruszki, bez tego zdecydowanie nie może się ta zupa obejść. Jest trochę pracy podczas przygotowywania zupy z karpia, ponieważ trzeba obrać rybę usuwając wszystkie ości i łuski.
Zupa z karpia
Zupa z karpia – składniki:
- • 1 pęczek włoszczyzny
• 1 karp
• 2 cebule
• kilka listków laurowych
• ziele angielskie
• 1 łyżka brązowego cukru
• sól
• pieprz
• zielona pietruszka - Zacierki
• 1 jajko
• 1 szklanka mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
Zupa z karpia – przepis:
1. Włoszczyznę obieram.
2. Cebule obieram, nacinak i opalam na suchej patelni lub na gazie
3. Do garnka wkładam włoszczyznę, ziele, listki, cebule. Zalewam 3 litrami wody i gotuje około 1 godziny.
4. Karpia sprawiam i dzielę na dzwonka.
5. Włoszczyznę odławiam, wkładam karpia i gotuję około 35 minut od ponownego zagotowania. Rybę odławiam.
6. Marchewkę, pietruszkę i kawałek selera ścieram na tarce o grubych oczkach. Wkładam do zupy.
7. Karpia obieram ze skóry i ości i przekładam na talerzyk.
8. Do jajka dodaję taka ilość mąki, aby powstało dość twarde ciasto. Wyrabiam je przez chwile.
9. Włączam gaz ponownie, do gotującego się zupy z rozdrobnionymi warzywami ścieram ciasto na grubej tarce tak, aby wpadały do zupy zacierki. Mieszam delikatnie i gotuję około 4 minut. Próbuję. Do zupy dodaję mięso z karpia, poszatkowaną drobno pietruszkę, cukier i doprawiam jeszcze w razie potrzeby do smaku solą i pieprzem. Zupa z karpia jest jedną z tych zup, którą przygotowywało się u mnie w rodzinie na święta.
KARP przepisy
Karp pieczony jest lżej strawny niż smażony w głębokim tłuszczy, owocowy w smaku, bez rybiego zapachu. Poza tym świetnie się prezentuje.
Karp smażony klasyczny, taki jaki robiła moja mama. Smażony na głębokim tłuszczu, obtoczony w bułce lub mące. W moim domu rodzinnym był klasycznym świątecznym daniem.
Karp w galarecie znany jest mi również z domu rodzinnego. Musiał pojawić się na stole zaraz obok karpia smażonego i ryby w galarecie.
Karp po żydowsku to dla odmiany przepis na karpia, który poznałam od teściowej. Jak widać ile domów, tyle przepisów.
Karp w galarecie po żydowsku jest znacznie słodszy niż klasyczny karp w galarecie. Przygotowany z rodzynkami i aromatycznymi przyprawami potrafi zachwycić smakiem.
Zupa z karpia również należy do tych dań, które znam z domu rodzinnego. Gotowana zupa na głowach karpia i korpusach zawsze pojawiała się u nas w okresie około świątecznym.
Smażony karp wigilijny taki tradycyjny, świąteczny, w grudniu pojawia się na stołach w całej Polsce. Smażony na maśle, oleju lub pieczony w piekarniku stanowi jedną z głównych potraw świątecznych.
Ponieważ Święta tuż tuż, to jak zawsze kolejny przepis na ryby polecam. Tym razem jest to karp z piekarnika – aromatyczny, delikatny i pyszny!
Sandra bakes a party na Facebook napisał
Za zupę z karpia to ja jednak podziękuję, ale za to dziś będę spożywać zupę kalafiorową według Twojego przepisu :)
PrzekaskinaImpreze.pl na Facebook napisał
Wygląda pysznie ;)
kim napisał
rewelacyjna, robiłam!