Zupa z kurkami
Gdybym miała wybierać, to zupa z kurkami jest dla mnie symbolem lata. Weszłam do sklepu i zobaczyłam grzyby leśne w ofercie. Już wiedziała, zupa z kurkami będzie dzisiaj na obiad. Jeszcze kilka lat temu chodziłam do lasu zbierać kurki, jako dziecko zbierałam również jagody, chociaż rzadko i oczywiście jeżyny. Lubiłam te rodzinne wypady do lasu, kanapki na drogę i herbatę w termosie. Teraz nie chodzę już tak chętnie do lasu, skutecznie odstrasza mnie plaga kleszczy, nie ma co ryzykować zdrowiem, boreliozą i innymi chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki. Dlatego teraz kupuję grzyby, chociaż brakuje mi wycieczek do lasu, tego spokoju ducha i emocji towarzyszących zbieractwu. Zupa z kurkami zagościła w moim menu gdy miałam jakieś 25 lat, u nas w domu kurki jedliśmy w sosie albo z jajecznicą. Pamiętam, jak mama mojej koleżanki przywiozła nam w słoiku sos kurkowy z koperkiem, była to dla mnie absolutna nowość. Zakochałam się w kurkach na nowo i rozpoczęłam swoją przygodę z tymi grzybami leśnymi na dobre. Teraz zupa z kurkami powstaje kilka razy w sezonie, zazwyczaj wtedy, gdy mam nagotowaną sporą ilość rosołu warzywnego. Ponieważ ciągle potrzebny jest mi bulion, a to do risotto, a to do sosu, czy jakieś innej zupy, to kupiłam sobie śliczny 15 litrowy garnek i wstawiam rosół raz a dobrze. Po wyjęciu całej masy warzyw, która do środka wrzucam, zostaje mi około 7 litrów rosołu, w sam raz na kilka dni. Ponieważ zostały mi tym razem 2 litry, a w sklepie pojawiły się kurki, to zupa kurkowa musiała powstać i już! Kupiłam KURKI grzyby ma się rozumieć. Bałam się pójść do lasu przez plagę kleszczy. LUBISZ KURKI? JAK PODAJESZ KURKI? CO Z NICH GOTUJESZ?
Zupa z kurkami
Zupa z kurkami – składniki:
- 500 g kurek
- 600-800 g ziemniaków
- 2 marchwie
- 1 korzeń pietruszki
- 2 białe cebule
- 2 litry rosołu lub bulionu + około 500 ml wody (może być też 2,5 litra wody ale z bulionem lub rosołem zupa kurkowa jest znacznie smaczniejsza)
- 250 ml śmietany zwierzęcej lub roślinnej
- pęczek koperku
- 4 listki laurowe
- 6 kulek ziela angielskiego
- sól oraz pieprz do smaku
- 3-4 łyżki masła lub margaryny bezmlecznej ekologicznej
- 2 łyżki oleju lub oliwy
Zupa z kurkami – przepis:
- Kurki czyszczę i suszę.
- Ziemniaki obieram, kroję w kostkę.
- Marchwie oraz pietruszkę obieram i ścieram na tarce o dużych oczkach na wiórki.
- Cebule obieram, przekrawam na pół i siekam w talarki.
- Do garnka wlewam oliwę, wrzucam cebulę, smażę ja na dużym ogniu, gdy zacznie robić się złotawa, dodaję marchew i pietruszkę. Smażę około 5 minut. Następnie dodaję grzyby. Smażę, mieszając, cała woda powinna wyparować.
- Dolewam rosół, wodę, dodaję ziemniaki, listki laurowe, ziele, masło, solę, doprawiam pieprzem i gotuję około 10 minut aż ziemniaki staną się miękkie.
- Dolewam śmietanę (u mnie z orzechów nerkowca) dodaje poszatkowany drobno koperek. Mieszam dokładnie i podaję. Zazwyczaj bezpośrednio na talerzu dodatkowo posypuje pieprzem.
Zobacz moje inne PRZEPISY Z KURKAMI
To jedno z moich ulubionych dań. Makaron z kurkami w kremowym sosie, nie znam nikogo, kto by się jemu oparł! Pycha no po prostu pycha! Kremowy, pożywny, maślany, aromatyczny, dokładnie taki jest makaron z kurkami.
Taka jajecznica z kurkami dla wielu moich znajomych jest wspomnieniem dzieciństwa, studenckich wakacji, czasu spędzonego na mazurach, kajakach, łódkach i pod namiotem. Wspólnych wypadów do lasu, lipcowego lata i odpoczynku? To smak dzikich śniadań.
Muszę przyznać, że omlet z kurkami stanowi bezpośrednią konkurencję dla jajecznicy z kurkami. To również smak wakacji, ale ja kojarzę omlet z kurkami raczej z hotelowych śniadań wakacyjnych niż ze spotkaniami z przyjaciółmi. Kilka kurek wystarczy aby zwykłe jajka przemienić w królewskie śniadanie.
Pożywna, pyszna, dość delikatna ale również wyrazista w smaku. Zupa z kurkami potrafi zaskoczyć i zamieszać w głowie na dobre. osobiście ja uwielbiam, każda ilość zupy z kurek potrafi być pochłonięta u nas w ciągu zaledwie jednego dnia. Wspaniała!
Smacznego!
Agnieszka Wójcik napisał
Sos kurkowy koniecznie mocno śmietanowy i koperkowy – jedna z niewielu potraw po której dzieci wylizuja talerze – ja poszłabym do lasu gdyby były te kurki ale u mnie na razie cienko…
Karolina Kubaszewska napisał
Jajecznica z kurkami oczywiście :-) Bez zbędnych dodatków, tylko kurki, odrobina soli i pieprzu oraz jaja od gospodyni, takie kremowe, żółciutkie. Do tego pajda chleba i odpływam :-)
Kamila Krolikowska napisał
Pierogi :)
Dorota Szykuła napisał
Pierogi z kurek, barszczyk z kurek, kurki duszone z cebulka i śmietaną :)
Paulina Matysewicz napisał
Bez szalu krupniczek z kurkami albo podsmazone z cebulka do obiadu
Joanna Pietrzyk napisał
Sos na bazie jogurtu oststnio zrobilam na bazie smietany slonecznikowej z dodatkiem pelnoziarnistego penne i bylo jeszcze pyszniejsze ♡
Roksana Kalinowska napisał
Pierogi,zupa,sos,tarta a najlepszy jest sos do wegańskiej gołąbków lub faszerowanego cukinii.
Anna Śnieg napisał
Najpyszniejsze z pysznych <3
Tomi Halik napisał
focaccia z kurkami lub smzone prosto z patelni z bagietka
Olga Smile napisał
Anna Śnieg – nooooo u nas znika szybciej niż się na stole pojawia hahahaha