Zupa z mlekiem kokosowym
Gdybym miała wybierać, to właśnie zupa z mlekiem kokosowym byłaby w czołówce moich ulubionych, rozgrzewających dań. Zupa z mlekiem kokosowym może być jarska, wegetariańska, wegańska lub zawierać mięso drobiowe ewentualnie owoce może, jeśli lubicie i chcecie. Na zdjęciu jest zupa bez mięsa czyli wegetariańska, opisałam jednak dokładnie, jak mięso i w której kolejności można do niej dodać. Najważniejsza jednak jest pasta curry, która zrobicie sami dosłownie w mig. Bez dobrej bazy przypraw, żadna zupa z mlekiem kokosowym nie będzie idealna, no, może poza pomidorówką J Ta jednak należy do tych, że inne zupy mówią do niej szefie. Pierwszy raz zupa z mlekiem kokosowym, taka pikantna, aromatyczna i bogata w smaku pojawiała się na naszym stole kilka lat temu. Zawsze zimą, jesienią lub podczas deszczowej pogody wybieram pomiędzy moimi ulubionymi zupami. Zupa pho, zupa ramen i zupa z mlekiem kokosowym, no może do tego jeszcze zupa miso i bulion dashi oraz domowy rosół z warzywami, to wspaniała 6 moich ulubionych zup! Do każdej z tych sześciu moich ulubionych zup dodaję makaron, w końcu zupa bez makaronu to nie zupa ;) A ty wolisz makaron pszenny, żytni, ryżowy, sojowy, z batatów, soba, ramen, jajeczny, z semoliny, z tapioki, kukurydziany, gryczany – jaki najbardziej? Tak teraz patrzę i większość zup jest azjatyckich :) Od razu widać, na co mam ostatnio smak :) Kuchnia polska, włoska, śródziemnomorska, azjatycka, indyjska, tajska, grecka, arabska – DANA KTÓREJ Z TYCH KUCHNI LUBISZ? Zwłaszcza teraz, gdy za oknem zimno i chce się rozgrzewających dań.
Zupa z mlekiem kokosowym
Pasta curry (najlepsza) – składniki:
- kawałek imbiru wielkości palca, dość gruby
- 3 ząbki czosnku
- 5 papryczek chili, takich większych i mniej ostrych
- 3 trawy cytrynowe
- 2 łyżeczki kuminku
2 łyżeczki nasion kolendry - 6 listów limonki kaffir
- 2 cebule
- 2 łyżeczki przyprawy garam masala
- 2 łyżeczki soli morskiej
- 125 ml migdałów, nerkowców lub orzechów ziemnych
- 2 czubate łyżki koncentratu pomidorowego
- 125 wiórków kokosowych
- 1 łyżeczka mielonego pieprzu czarnego
- ½ łyżeczki cynamonu
Zupa z mlekiem kokosowym – składniki:
- 2 litry bulionu warzywnego
- jeśli chcecie dodać mięso to pokrojona w cienkie paski pierś z kurczaka (u mnie widzicie wersję bez mięsa)
- 1 opakowanie makaronu ryżowego
- 1 puszka mleka kokosowego
- tofu do podania
- cebulka dymka do poszatkowania
- u mnie grzybki shitake (dodałam z innej zupy, gdzie miałam ich nadmiar)
- słodka papryka
- kawałek imbiru
- 6 kapust pak choi lub połowa kapusty pekińskiej ewentualnie sałaty lodowej
- cytryna lub limonka
Zupa z mlekiem kokosowym – przygotowanie:
- Baza smakowa czyli Pasta curry:
- Trawą cytrynową obieram z 1-2 liści zewnętrznych, odkrawam 1/4 łodygi (cienka część) i twardą stopę. Resztę kroję na kawałki. Czosnek i imbir obieram, tak samo jak cebulę. Jeśli papryczki są bardzo ostre to wycinam z nich pestki. Wszystkie składniki pasty wkładam do malaksera i miksuję na jednolitą, gładką pastę. Przełóż ją do słoika i trzymaj w lodówce zalaną olejem, tak jak robi się z pesto.
- Przepis bazowy na Zupa z mlekiem kokosowym:
- Na patelnię włóż 3-4 czubate łyżki pasty, podsmaż przez chwilę. Jeśli chcesz dodać kurczaka, najpierw smaż kurczaka pokrojonego w paski, następnie potem dodaj pastę. Podsmaż przez kilka minut, aż pasta zacznie pachnieć. Dolej 2 litry bulionu warzywnego i gotuj przez 15 minut. Spróbuj, ja czasami dodaje więcej pasty, zależnie od tego jaki efekt smakowy chcę uzyskać. Ważne aby papryczki do pasty były w miarę łagodne. I tu są dwie szkoły – można przecedzić lub nie. Jeśli chcecie zupę bez drobinek przelejcie ją przez sito, wtedy wyłowicie włókna z trawy cytrynowej i imbiru, które nie zdążyły się rozgotować. Wstaw ponownie na gaz, włóż przekrojone na pół pak choi lub sałatę lodową ewentualnie pekińską. Gotuj 2 minuty. Dodaj mleko kokosowe, dokładnie wymieszaj, spróbuj i dopraw w razie potrzeby.
- W osobnym garnku przygotuj makaron ryżowy zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
- Tofu, dymkę i paprykę pokrój na kawałki, imbir w cienkie plasterki lub słupki.
- W głębokie miski nakładam makaron ryżowy, pak choi z zupy, różne dodatki, tofu, paprykę, dymkę dopełniam zupą i pozsypuje sezamem – podaję!
ROSÓŁ przepisy:
Muszę przyznać, że Rosół bez mięsa, czyli rosół wegetariański gości minimum 3-4 razy z miesiącu na naszym stole. Lubi go cała moja rodzina, wszyscy członkowie, bez wyjątku! Za co tak go lubimy? Za jego smak, zapach i mocny aromat, ciemny głęboki kolor, konsystencję, za wszystko, dosłownie za wszystko!
Rosół wegetariański wspaniały, aromatyczny, zdrowy. Jeden z najlepszych jakie dotychczas zrobiłam. Cały czas zmieniam proporcje, dodaje jakieś składniki ale ten rosół jest nadrosołem ;) Inne rosoły mówią do niego „szefie”.
Rosół wegetariański z warzywami
Rosół wegetariański z warzywami – taki rosół gotuję najczęściej, ponieważ jest prosty i szybki do zrobienia. Nawet ostatnio dzieci znajomych, które przyzwyczajone są do rosołu z mięsa powiedziały, że jest znacznie lepszy niż babci mięsny. Oj czas uważać na babcie ;)
Rosół domowy jest jedna z popularniejszych zup w naszym domu. Jego smak zmienia się z porami roku, temperatura panująca na dworze i zawartością spiżarni. Czasami rosół domowy wzbogacony zostanie suszonymi pieczarkami, borowikami, podgrzybkami lub azjatyckimi grzybami shitake. Do tego klasycznie listki, ziele, imbir, natka pietruszki i powstaje pyszna, sycąca o głębokim kolorze zupa.
Rosół z kaczki jest jednym z popularniejszych rosołów wśród moich znajomych. W moim domu rodzinnym mama nie gotowała rosołu z kaczki. U nas były wołowe, z kury, kurczaka, indyka i inne.
Rosół z kury dla wielu osób jest najbardziej tradycyjną zupą w kuchni polskiej. Taki typowy rosół z kury przygotowuje się z całej kury zagrodowej czyli wiejskiej.
Znacie? Robiliście? Rosół z gęsi to jeden z tych rosołów, których nie jadało się codziennie, był to rosół od świetny.
Rosół wołowy to klasyczny i tradycyjny rosół z mięsem wołowym i warzywami. Intensywny w smaku, jego zapach pamiętam z czasów dzieciństwa.
Rosół z kurczaka – to popularniejszy rosół ostatniego 5 lecia wśród znajomych. Przygotowuje się z kurczaka lub porcji rosołowej. Dość delikatny w smaku jednak mocno aromatyczny.
Jakie mięso na rosół to wpis mówiący o rodzajach mięsa rosołowego, rodzajach rosołów i tym, jak należy przygotować klasyczny rosół.
Modna ostatnio w naszym kraju i coraz bardziej popularna w restauracjach Zupa ramen jest właściwie rosołem japońskim. Esencjonalnym, smacznym i aromatycznym. Podawana ze świeżymi warzywami wygląda trochę inaczej niż nasz rosół polski.
Niezwykle aromatyczna i pyszna zupa pho jest w istocie typowym wietnamskim rosołem. Najczęściej przygotowuje się ją na rosole wołowym lub kościach wieprzowych. Ja pokazuję zupę pho – rosół wietnamski na sposób wegetariański!
Rosół azjatycki z mlekiem koksowym
Oj tak, polubicie go na pewno. Aromatyczny, wspaniale zaokrąglony za sprawa mleka, pikantny i pyszny.
Jest jedna z tych zup, którą robię właściwie naprzemiennie z pho. Niezwykle aromatyczny z charakterystycznym posmakiem wędzonki za sprawą wędzonego kardamonu, cynamonem, anyżem gwiazdkowym, goździkami, trawą cytrynową, imbirem, chili i grzybami. Nie da się go nie lubić, nie ma takiej możliwość!
Rosół z grzybami esencjonalny, pyszny, gorący, słodki, pikantny i aromatyczny, Taki dokładnie powinien być. Polecam, bo to jednej z najsmaczniejszych rosołów pod słońcem!
Zapraszam na rosół warzywny z selerem naciowym, pieczarkami, suszonymi pomidorami i aromatycznymi przyprawami. To mój kolejny rosół bez mięsa czyli wegetariański. Dzieciaki przepadają za takim rosołem, ja tam się im nie dziwię, serio :D
Dzisiaj zapraszam na rosół nieco inny ponieważ z jabłkami. Jabłka, gruszki i generalnie owoce suszone oraz świeże bardzo pasują do rosołów drobiowych, ja jednak z ich udziałem przygotowuję również rosoły warzywne. Jest pysznie!
W moim odczuciu rosół z indyka jest znacznie delikatniejszy w smaku niż rosół z kaczki, kury lub gęsi. Jest również mniej tłusty. Co ciekawe aromat ma bardzo wyrazisty a kolor słomkowy. Oczywiście jeśli chcecie mieć mocniejszy kolor, wystarczy dodać więcej marchwi lub nie obierać cebuli z łupin. Taki prostszy trik a zawsze działa. Zapraszam na rosół!
Olga Smile napisał
Ten z batatow kupuję, jest świetny do azjatyckich zup :)
Olga Smile napisał
Ja ostatnio uwielbiam dania inspirowane kuchnią azjatycką i indyjską za aromat, połączenia smakowe, bogactwo przypraw i możliwości.
Bibianna Mauryc napisał
Indyjska i azjatycka – w tej kolejności ;)
Agnieszka Supiya napisał
Śródziemnomorska :)
Katarzyna Paradowska napisał
Włoska! ❤
Kaja Nowakowska napisał
W sumie żadna z tych nie jest moją ukochaną. Może śródziemnomorska trochę podchodzi bo kocham grecką i arabską. Polską też ale tragicznie ją heretyzuję. A meksykańskiej w zestawieniu nie a. Z indyjskiej kocham składniki i przyprawy ale nie same przepisy w większości…o i tak to…
Monika Szałajko napisał
tajska
Mika Storożak napisał
Azja indie . Lecz i połączenie wszystkich tez daje niezły smak :)
Alicja Szpakowska napisał
Indyjską uwielbiam. Robię często tikka masala, naan, chapatti. Kocham te przyprawy ich, kurkumę najbardziej :)
Małgorzata Osial napisał
Kocham każda kuchnie…polska za smaki z dzieciństwa…włoską za makarony….śródziemnomorska za owoce morza…azjatycka za ryz…indyjska za przyprawy….kazda jest cudowna, bogata i pyszna ;-)