Zupa z soczewicy dość często pojawia się na naszym stole. Jest aromatyczna, wyrazista, zdecydowanie odmienna w smaku od klasycznych codziennych zup. Gdy pierwszy raz przygotowywałam taką zupę z soczewicy i dodawałam do niej szałwię, obawiałam się, że może ona zyskać lekko gorzkawy posmak. Nic się jednak takiego nie stało i śmiało korzystam w sezonie z bujnych krzaków szałwii rosnących w moim przydomowym ogrodzie. Z roku na rok moje szałwie są coraz większe, zimują w gruncie a ja troszkę boję się je obcinać, bo zdrewniałe gałązki tego nie lubią. I taki to oto sposobem przydowmowe szałwie powoli zaczynają przypominać całkiem okazały żywopłot.
Do takiej zupy z soczewicy można dodać ugotowanych ziemniaków lub makaronu. My wolimy ją w takiej formie jak jest w przepisie. Czasami, gdy za sprawą sypniętego od serca pieprzu stanie się ona wyjątkowo pikantna, wtedy podaję do niej jogurt aby zgasić nadmierną ostrość. Może być to śmietana lub jogurt naturalny zwierzęcy a najlepiej roślinny. Ja osobiście najbardziej lubię jogurt sojowy marki Provamel, który jest gęsty, lekko kwaskowy, kremowy, wspaniały i zawiera sporą dawkę żywych kultur bakterii. Taka pacyna zimnego, wystawionego prosto z lodówki gęstego jogurtu jest wspaniałym dodatkiem. Moje dziecko czeka zawsze na białe pieczywo, które nacieram oliwa z rozgniecionym ząbkiem czosnku i podsmażam na patelni grillowej. Takie danie jest wspaniałe, to połączenie aromatów ziół, smaku warzyw, delikatności soczewicy, chrupkości chleba, ostrości pieprzu i łagodności kremowego jogurtu. Bajka, po prostu bajka!
Zupa z soczewicy
Zupa z soczewicy składniki:
• 2 marchewki
• 2 pietruszki kawałek
• korzenia selera
• 3 cebule
• 4 ząbki czosnku
• 300-400 g soczewicy (ja miałam zieloną)
• kilka listków szałwii
• 1 łyżka posiekanego rozmarynu
• 5 łyżek oliwy
• 3 listki laurowe
• sól
• pieprz do smaku
• 500 g pokrojonych w kostkę ziemniaków (jeśli ktoś ma ochotę)
• jogurt roślinny lub zwierzęcy, może być też gęsta śmietana
Zupa z soczewicy przygotowanie:
1. Soczewice zalewam wodą i pozostawiam na 2-3 godziny do namoczenia. Będzie szybciej się gotować.
2. Cebule obieram, kroję w kostkę, solę i podsmażam na oleju.
3. Marchewki, pietruszki i selera obieram i ścieram na tarce o grubych oczkach.
4. Gdy cebula się zeszkli dodaję do niej warzywa i podsmażam kolejne kilka minut.
5. Soczewice odlewam na sicie i dodaję do warzyw, dopełniam 3 litrami wody, dodaję listek laurowy.
6. Jeśli ktoś ma ochotę na dodatek ziemniaków, to ziemniaki obieram, kroję w kostkę, zalewam niewielka ilością wody i gotuję do miękkości.
7. Zupę gotuje około 30-40 minut. Pod koniec gotowania dodaję rozdrobniony rozmaryn, drobno pokrojone listki szałwii i przepuszczony przez praskę czosnek. Wyłączam gaz i pozostawiam zupę pod przykryciem na 5 minut, aby zioła oddały aromat. Przed podaniem doprawiam jeszcze w razie potrzeby solą i pieprzem. Do zupy dodaję podpieczony chleb a dla tych co lubią jeszcze ziemniaki.
8. Do zabielenia pacyna można użyć śmietany zwierzęcej lub sojowego jogurtu naturalnego.
SOCZEWICA PRZEPISY:
Pieczeń z soczewicy piekę co jakiś czas, gdy mam ochotę na duży blok przypominający pasztet. W moim domu pieczeń z soczewicy jemy na ciepło po odsmażeniu a także na zimno po pokrojeniu w plastry.
Soczewica z pomidorami i warzywami
Mam obawy co do tej zupy, raz w życiu zrobiłam podobną i nikt nie chciał jej jeść, może wypróbuje dokładnie według Twojego przepisu, bo soczewicę lubię.
Czy jest szansa na przepis na krem z soczewicy? Taki pomidorowy? Uwielbiam ją jeść jak jestem w Turcji a sama nigdy nic nie robiłam z soczewicy i potrzebuje dobrego sprawdzonego przepisu.