ŻUR WIGILIJNY
W moim rodzinnym domu żur wigilijny chyba nigdy nie powstał, nie pamiętam. Ale od czytelników wiem, że żur wigilijny czy też żurek wigilijny jest jedną z tradycyjnych zup na polskim stole. Tu regionalność wchodzi w grę, zwyczaje, historia rodziny, jej korzenie i ta przynależność etniczna, która wiąże się właśnie z wierzeniami, rytuałami, kuchnią i ubiorem. Powiedziałabym, że żur wigilijny jest rodzajem zupy grzybowej ale zaciągniętej zakwasem charakterystycznym dla żurków. Może być pszenny, żytni, owsiany, gryczany, w sumie dowolnie. Już pokazywałam tak wiele przepisów na zakwas, że śmiało możecie wybierać. Żur wigilijny z suszonych grzybów jest bezmięsnym wariantem tradycyjnego żuru wielkanocnego, który penie znacie doskonale z kuchni rodzinnej. Oczywiście, tak samo jak tamten, żur grzybowy wigilijny na zakwasie czy też barszcz grzybowy może zostać podany ze śmietana lub bez śmietany, w sumie dowolnie. Ponieważ u mnie zawsze się ją dodaje, to ja również tak zrobiłam i tym razem. W moim domu rodzinnym i w domu mojego męża również na Wigilię pojawiała się zupa, barszcz czerwony na zakwasie serwowany z fasolą lub pasztecikami. Zupa grzybowa z własnoręcznie wałkowanym i krojonym makaronem. Bywała też zupa z karpia a bardziej z głów karpia lub innych ryb, jakie akurat mieliśmy. Od czytelników wiem, że u nich robi się zupę śledziową, czyli taką wodę śledziową nazywaną też rosopita. To połączenie mlecza ze śledzia z tłustą śmietaną, śledziami, cebulą, przyprawami i gorącymi ziemniakami ugotowany. Jest właśnie żur wigilijny, zupa makowa albo migdałowa. Czasami owocowa. Ciekawe jaka u ciebie będzie zupa na święta? Zapytałam czytelników na facebooku i zawsze zadziwia nie ta różnorodność, bo żyje się w rodzinach, w takich małych ojczyznach i nawet nie wiadomo, co będzie na stole u sąsiadów a co dopiero setki kilometrów dalej. Rozmowy z czytelnikami bardzo wzbogacają moją kuchnię, uwielbiam tą różnorodność i wiele możliwości.
ŻUR WIGILIJNY
ŻUR WIGILIJNY – składniki:
- 50 g grzybów suszonych
- 1 kg marchwi
- 250 g pietruszki korzenia lub pasternaku
- ½ selera lub kilka łodyg selera naciowego
- 1 por
- 2 cebule
- 3 litry wody
- 500 ml zakwasu na żurek
- 800 g ugotowanych ziemniaków
- 200 ml tłustej śmietany
- 4-5 listków laurowych
- 5-8 ziaren ziela angielskiego
- 3 łyżki oleju
- sól i czarny pieprz do smaku
ŻUR WIGILIJNY – przepis:
- Grzyby suszone zalewam 2 litrami wrzątku, przykrywam pokrywką i odstawiam minimum na godzinę, żeby nasiąkły.
- Cebule obieram, przekrawam na pół i podsmażam na suchej patelni lub jak to mama robiła na palniku nad kuchenka. Musi być przypalona aż czarna.
- Włoszczyznę obieram, przekrawam na pół w długości lub na 4 części. Zależy mi aby oddały jak najwięcej smaku do zupy.
- Warzywa wkładam do zalanych grzybów, dodaję przyprawy, olej i wlewam około litra wody. Dodaję przyprawy, doprawiam solą i spora ilością ziarnistego pieprzem.
- Barszcz grzybowy gotuję średnio przez 1-1,5 godziny, czasami nawet 2 gdy mam potrzebę bardziej intensywnego smaku.
- Z garnka wyławiam włoszczyznę i grzyby.
- Grzyby kroję w paseczki.
- Obieram ziemniaki, wkładam do małego garnka, zalewam wodą, przykrywam pokrywką i gotuję do miękkości.
- Kilka marchewek i pietruszkę kroję w kostkę.
- Do wywaru warzywnego z grzybami wlewam żur i mieszając zagotowuję. Wkładam do niego pokrojone grzyby, włoszczyznę, ziemniaki wraz z zalewą i śmietanę. Doprawiam do smaku solą i pieprzem.
- Siekam natkę pietruszki i dodaję do zupy.
- W sumie żur wigilijny to taka wersja barszczu grzybowego i można podać go z chlebem dodatkowo jeśli masz ochotę.
Marcin napisał
zupa z głów karpia
Barbara napisał
grzybowa oraz crem grochöwweczka
Ksenia napisał
Barszcz z uszkami
Krystyna napisał
grzybowa oczywiście a barszcz czerwony do pierogów 🙂
Beata napisał
barszcz z uszkami ,ukochana zupa dzieci 🙂
Katarzyna napisał
żurek z grzybami i ziemniakami
Małgorzata napisał
Wegański barszcz czerwony z uszkami z kapustą i grzybami 😃
Małgorzata napisał
Grzybowa z prawdziwków
Żaneta napisał
Barszcz czerwony czysty lub z ziemniakami 🙂