ŻUREK WIELKANOCNY NA NATURALNYM ZAKWASIE
Dzisiaj chciałam wam pokazać żurek wielkanocny na naturalnym zakwasie w kilku wersjach. Jest jeden żurek wielkanocny na naturalnym zakwasie i naprawdę wiele dodatków do niego. Można się zdziwić, jaka różnorodność panuje w Polsce! Moja teściowa przygotowywała żurek lub barszcz czerwony z koncentratu lub otwierała gotowy z kartonu. Właściwie nigdy sama nie gotowała żurku, nie nastawiała też zakwasu, za to przygotowywała do niego dużo różnorodnych dodatków. Po prostu preferowała taki sposób ułatwiania sobie życia. Moja mama za to kupowała zakwas w niedużej budce warzywnej, sama również nigdy go nie nastawiała, lubiła jednak dużą ilość białej kiełbasy w zupie. Na mojej stronie można znaleźć wpis, w którym pokazuję swoim czytelnikom, jak można przygotować zakwas od podstaw jeśli ma się taką ochotę. Jest to ważne, zwłaszcza dla osób na diecie bezglutenowej.
Ponieważ bardzo często rozmawiam z moimi czytelnikami, pytam ich o to, co się u nich w domu jada, wiem doskonale, że co dom, to inna tradycja, to inne składniki w żurku, inna porcja składników, dodatki, smaki. Teoretycznie nie powinno się zaglądać ludziom do talerza, no ale ja lubię. Można się wiele dowiedzieć, skorzystać z pomysłów, pokazać różnorodność, tradycje regionu, rodziny, upodobania do konkretnych smaków.
ŻUREK WIELKANOCNY NA NATURALNYM ZAKWASIE
ŻUREK WIELKANOCNY NA NATURALNYM ZAKWASIE – Co dodać do żurku?
- Co powinno się znaleźć na talerzu? Jak podkreślić unikalny smak rodzinnych dań? Możliwości jest wiele.
- Po pierwsze napisałabym, że żurki podzielić można na wegetariańskie, czyli takie bez dodatku mięsa oraz żurki mięsne z kiełbasa białą, boczkiem wędzonym lub rolowanym, schabem pieczonym, wędzonymi żeberkami i na przykład z pulpecikami.
- W momencie gdy dołączymy jeszcze do tego jajka, twaróg, chrzan, śmietanę, grzyby świeże na przykład pieczarki lub suszone prawdziwki czy podgrzybki uzyskamy olbrzymią ilość dodatków i możliwości połączeń smakowych!
- Sama biała kiełbasa może być wieprzowa, wołowa lub mieszana, przyprawiona mocno lub delikatnie. Spotkałam wersje czosnkowe, pikantne, paprykowe a nawet z suszonymi pomidorami i grzybami.
- Jak wiadomo kiełbasę można parzyć, gotować, piec lub smażyć, za każdym razem zyskuje ona inny, niepowtarzalny smak! Żurek podać można z gotowanymi ziemniakami pokrojonymi w kostkę, z tłuczonymi zieleniakami lub w chlebie!
- No i przyprawy końcowe jak majeranek nasz tradycyjny, cebula smażona lub karmelizowana. Dosłownie nieograniczone pole do popisu, do zabawy składnikami do łączenia smaków! Aż chce się powiedzieć jeden żurek, wiele Polskich domów! A w każdym tradycyjny żurek podany w inny, unikalny sposób!
ŻUREK WIELKANOCNY NA NATURALNYM ZAKWASIE – z czym?
- Żurek z grzybami – do wyboru są grzyby leśne jak suszone podgrzybki oraz prawdziwki a także nasze hodowlane pieczarki. Do zaostrzenia smaku przyda się duża ilość czarnego mielonego pieprzu, łyżeczka chrzanu, trochę śmietany i oczywiście tradycyjne jajko ugotowane na twardo. Nie zaszkodzi dołożyć do talerza również trochę rzeżuchy.
- Żurek bez mięsa, wegetariański – z twarogiem tłustym, czyli serem białym, ugotowanymi lub upieczonymi w mundurach ziemniakami, do tego koniecznie z jajkiem na twardo, plus kwaśna i tłusta śmietana lub chrzan. Doprawiony majerankiem i rzeżuchą. Zdecydowanie ma swój niepowtarzalny urok! Taki żurek często jada się w domach, gdzie mięso nie stanowi głównego źródła białka.
- Żurek z białą kiełbasą – gotowaną lub parzoną oraz boczkiem podsmażonym na patelni. To chyba najpopularniejszy żurek do którego można dodać jeszcze jajko, celem podkreślenia Wielkanocy. W tym przypadku pasuje także śmietana, chrzan, podsmażona cebula w talarkach lub sowita ilość pieprzu. Oczywiście ziemniaki jako klasyczny dodatek do barszczu też znalazły u mnie swoje miejsce na talerzu!
- Żurek z kiełbasą pieczoną – tradycyjna biała kiełbasa może zostać ugotować lub upieczona w piekarniku, wtedy zyskuje głębszy smak. Idealnie pasuje do kwaskowego żurku, ja dodałam jeszcze kilka plastrów kiełbasy myśliwskiej, aby dodać aromatu wędzenia! Śmiało można żurek dodatkowo zabielić śmietaną lub dodać do niego chrzanu.
- Żurek ze schabem pieczonym – w takiej formie jadają moi przyjaciele. Upieczony wcześniej schab karkowy lub środkowy, kroją w plastry, podgrzewają i wkładają do żurku. Przyznaję, że jest to znacznie chudsza i mniej kaloryczna wersja żurku. Do tego gotowane w mundurkach ziemniaki, obrane i pokrojone w sporą kostkę, trochę majeranku i rzeżuchy lub upieczonej cebuli.
- Żurek z boczkiem – to jeden z najaromatyczniejszych żurków. Zapach wędzonego boczku rolowanego, podsmażonego w cienkich plasterkach unosi się po domu. Do tego ziemniaki pokrojone w kostkę lub tłuczone i podsmażony boczek w kosteczkę. Koniecznie spora szczypta majeranku oraz pieprzu, a dla lubiących łagodniejsze smaki przyda się trochę śmietany, która zaokrągli smak żurku z boczkiem.
- Jak widzicie, możliwości jest wiele, sposobów podania, dodatków, przypraw i smaków. Jedni wolą kwaśniejszy inni bardziej delikatny. W moim domu zawsze dodawało się śmietanę, u męża nie koniecznie. U nas nie było grzybów, u teściowej zawsze! No i dodatki, czasami żurek w chlebie, innym razem na talerzu.
- A jak u Ciebie wygląda żurek wielkanocny na naturalnym zakwasie?
Anonim napisał
O mniam, u nas na golonce i do tego na talerz wkrojona ta golonka, kielbasa, jajko i chrzan oczywsicie jak komu do smaku, ale nigdy z ziemniakami żur jemy z chlebem.
Anonim napisał
Jola i ćwikła do tego ;)
Anonim napisał
Zakwas gryczany własnego „chowu” ;) Z dziwnych rzeczy które można dac do żurku to wędzona sól lub czarna sol (ta co śmierdzi siarką). Ale czytałem że niektórzy dodają twaróg przed zalaniem. Inni robią z ziemniakami (a nawet ja smażą) są też osoby które dodają soku z kiszonych ogórków itp itd ;) Ile osób tyle żurku
Anonim napisał
Olga- ja do tofu miałam wrogie nastawienie (choć go nie próbowałam- więc porównania nie miałam), ale po pierwszym użyciu go do ruskich pierogów zamiast twarogu- polubiliśmy się :D
Agnieszka napisał
Tradycyjny jaki mama przygotowuje odkąd sięgam pamięcią – na kupnym zakwasie żytnim doprawiony na ostro-kwaśno o konsystencji wody. Do tego obok w wielgachnej misce jajka pokrojone z kostkę, zmieszane z wędzonką w kostkę, chrzanem i chlebem pszennym w kostce. Wszyscy oprócz mnie zażerają się tym cudem w domu do tego stopnia, że po śniadaniu wielkanocnym zostają same resztki na późniejsze posiłki.
Miałam kilka podejść do tego dania, ale za każdym razem nie byłam w stanie zjeść więcej niż łyżkę.
O dziwo to dość popularna forma żurku w mojej miejscowości. Ale od nas znakomita większość jest zza wschodniej granicy, więc to może przez to.
Anonim napisał
Olga, a ten żurek kartonowy jest „zglutenowy”?
Anonim napisał
Ok już widzę: pszenny
Anonim napisał
Chleb, jajko, kiełbasa, chrzan, to co w swieconce
Anonim napisał
Wszystko A poważnie to biała i odrobina wędzonek, trochę chrzanu i jajka.
Olga Smile napisał
Gosia – tak, z glutenem, zakwasem i białkami mleka.