Gorąca czekolada – czekolada na gorąco
Dobra, nie ma, co ukrywać, czekolada na gorąco nie odchudza. Raz na zawsze trzeba pogodzić się z tym faktem. Ma jednak inne zalety, rozgrzewa, daje zadowolenie i wprawia w błogi nastrój, więc jest wskazana do częstego spożywania. Przepisów na czekoladę na gorąco jest wiele, sama robię ją na kilka sposobów. Tym razem zapraszam na czekoladę na gorąco taką zwykłą, codzienną, która super smakuje ale nie rozpycha zbytnio bioder :) Uwielbiam gęstą, gorącą czekoladę, po prostu uwielbiam. Gdy tak unosi się z niej para a na wierzchu powstaje delikatny kożuszek to czas, żeby zanurzyć w czekoladzie ciastko. Z moim dzieckiem, do takiej gęstej czekolady na ciepło dodajemy najczęściej jeszcze sporą łyżeczkę cynamonu. No, ale my uwielbiamy cynamon, więc nie możemy się mu oprzeć i jak tylko jest ku temu sposobność, cynamon w daniu znaleźć się musi. Ale jak nie lubicie, przygotujcie czekoladę czystą bez dodatków. Jak pisałam, przepisów na czekoladę jest wiele, jedne lepsze inne gorsze. Pamiętam czasy, gdy jako dziecko i nastolatka chodziłam z mamą do kawiarni Wedla przy ulicy Szpitalnej w Warszawie. Najpierw zakupy lub przebieżka po sklepach na Chmielnej, potem czekolada w Wedlu i powrót Nowym Światem. Fajnie było! Bardzo lubiłam to nasze chodzenie po sklepach i wspólny czas na mieście. Czekoladę zagęszczam mąką z tapioki lub mączką chleba świętojańskiego. Można użyć też skrobi kukurydzianej lub maki ziemniaczanej, jednak tapioka i mączka świętojańska są znacznie lepsze z prostego powodu – nie mają zupełnie smaku. Zagęszczają dają konsystencję a nie wpływają na smak. Obie mąki kupuję w sklepach internetowych lub w serwisie aukcyjnym. Wiem, że mąkę z tapioki możecie też kupić w sklepach z orientalną żywnością. Jeśli nie macie tych mąk, możecie użyć skrobi kukurydzianej lub mąki ziemniaczanej.
Przepis na Gorąca czekolada – czekolada na gorąco
Składniki na: Gorąca czekolada – czekolada na gorąco
• 800 ml mleka, ja użyłam kokosowego tłustego o zawartości tłuszczu 22%. Jeżeli używacie mleka krowiego pełnotłustego, trzeba do 500 ml mleka dodać jeszcze około 300 ml śmietany o zawartości tłuszczu w granicach 30-36%
• 3 czubate łyżki kakao
• 1-3 łyżki cukru trzcinowego, zależnie jak słodką czekoladę preferujecie
• 1 łyżeczka mąki z tapioki lub mączki chleba świętojańskiego (guma korabowa) lub mąki ziemniaczanej
• 1 łyżeczka cynamonu – opcjonalnie
• kilka kropli olejku – opcjonalnie
• śmietana w spray’u, szybka i wygodna. Ja użyłam roślinnej, którą możecie kupić w klepach internetowych.
Przygotowanie dania: Gorąca czekolada – czekolada na gorąco
1. W garnku zagotowuję 600 ml mleka.
2. W misce mieszam rózgą 200 ml mleka z kakao, cukrem, cynamonem, mąką i olejkiem.
3. Gdy mleko zawrze wlewam strumieniem mieszaninę energicznie mieszając aż do ponownego zagotowania. Jeśli mimo wszystko zrobią się grudki, należy kakao przelać przez sito.
4. Czekoladę rozlewam do szklanek, dekoruję śmietaną lub nie i podaję. Lubimy oj lubimy :)
Hanna Wywioł na Facebook napisał
nie odchudza????!!!
Olga Smile na Facebook napisał
też jestem w szoku :D
Matka Polka na Facebook napisał
Wiesz Olgo właśnie wymyśliłam ambitny projekt na najbliższe parę lat. Może Cię zainteresować. Ja i wiele rodzin, ot choćby z Ed, mamy sporo dzieci. Jeszcze są małe ale gdy wejdą w okres dorastania pewnie będą ciągle glodne. Może byś napisała książkę kucharską ekonomiczną, ale bazującą na czymś więcej niż kapuście ;) (jak w „Charlie’m i fabryce czekolady”). Wyzwanie nie lada. Kto się podejmie?
Jolanta Jesień na Facebook napisał
a może jak się schłodzi to wtedy ? ;)
Olga Smile na Facebook napisał
Jolanta Jesień – będę próbować, musi zadziałać, bo często jadam i tak dalej być nie może :) Matka Polka – ciekawy pomysł :D
Jolanta Jesień na Facebook napisał
bardzo ciekawy pomysł Matki Polki jestem za!!!!
Anna Gawrońska na Facebook napisał
ja dość rzadko spożywam gorącą czekoladę ale z full wypasem za to: rozpuszczam prawdziwą czekoladę gorzką – i myślę, że taka to już tylko odchudza:):)
Iwona Smith-Johnson na Facebook napisał
albo idzie w cycki…
Olga Smile na Facebook napisał
mi tam gdzie indziej wchodzi ;)
oleśka napisał
Witam, czy zamiast „1 łyżeczka mąki z tapioki lub mączki chleba świętojańskiego (guma korabowa) lub mąki ziemniaczanej”, można dodać łyżeczkę budyniu np. waniliowego? A zamiast olejku nasiona z laski wanilii? Pozdrawiam serdecznie!