Kapuśniak
Kapuśniak, to jest to! Nie ma przebacz w sezonie jesienno zimowym kapuśniak jest i nas obowiązkowy! Kilka dni chłodniejszych a ja już myślę o zupach. Co prawda to nic nowego, ponieważ zupy goszczą na moim stole codziennie no, ale zmieniają się zależnie od pory roku, temperatury, dostępności składników no i oczywiście apetytów członków mojej rodziny. Tym razem przyszła pora na kapuśniak ale nie taki zwykły a bardziej esencjonalny, gęściejszy i bardziej swojski niż pokazywane przeze mnie dotychczas przepisy na: kapuśniak i kapuśniak z kiełbasą. Zazwyczaj kapuśniaki przygotowuje się na mięsie. Najczęściej są to żeberka wieprzowe, do tego skwarki, mięso i zupa nabiera charakterystycznego polskiego smaku. Ja pominęłam mięso ale za to dała sowity dodatek smażonej na oleju kokosowym cebulki, zagęściłam całość mąką ryżową, dodałam marchew, przyprawy i pietruszkę. No pyszny wyszedł, pyszny. Nawet zjadło moje dziecko, które z kapustą kiszoną nie jest za pan brat i to bez względu czy surową, gotowaną czy duszoną. Zupę ugotowałam dzisiaj z samego rana, od kilku dni miałam na nią ochotę. Rano nie było już odwrotu, pyszny kapuśniak musi stanąć dzisiaj na stole. Jak pomyślałam, tak zrobiłam. A właśnie, jeśli macie bardzo kwaśną kapustę wyciśnijcie ją z soku i przepłuczcie. Ja odcisnęłam tylko sok i to wystarczyło. Z podanej porcji składników wyszedł mi 5 litrowy garnek zupy, pysznie jest, pysznie. Już wiem, co będę jadła na późny obiad i kolację, tylko dokroję sobie pajdę chleba i pójdę przed dom w swetrze. Tak, czuć już jesień, jeszcze trochę i jak zacznie padać, będę mogła zbierać grzyby!
Przepis na Kapuśniak
Składniki zupy: Kapuśniak
• 1 opakowanie włoszczyzny
• 300-400 g kapusty kiszonej
• 800 g ziemniaków
• 4 cebule
• 60 ml oleju kokosowego, masła lub dowolnego tłuszczu, który lubicie i używacie
• natka pietruszki
• 1/2 łyżeczki kminku
• 2 łyżeczki majeranku
• pieprz czarny
• 3 łyżki mąki ryżowej (możecie użyć 2 łyżek maki pszennej)
• kilka listków laurowych
• kilka ziaren ziela angielskiego
• sól
Przygotowanie dania: Kapuśniak
1. Włoszczyznę obieram. Jedną cebulę przekrawam na 4 części i przypalam nad palnikiem lub obsmażam na suchej patelni. Do garnka wkładam warzywa, cebulę, solę, dodaję listki i ziele. Dolewam około 3 litrów wody i gotuję przez godzinę.
2. Warzywa odławiam. Kapustę siekam i dodaję do wywaru. Doprawiam też kminkiem i majerankiem. Zostawiam do gotowania na około 30-40 minut.
3. W tym czasie obieram ziemniaki, kroję w kostkę i wkładam do garnuszka 2,5 litrowego. Dopełniam wodą i gotuję do miękkości.
4. Cebule obieram, kroję w kostkę i podsmażam na oleju kokosowym na lekko złoty kolor. Pod koniec dodaję mąkę i chwilę przesmażam.
5. Do gotującej się kapusty dodaję ziemniaki razem z wodą, w której się gotowały. Delikatnie mieszając dodaję usmażoną cebulę z mąką tak, by nie powstały grudy. Zostawiam do zagotowania. Wyłączam gaz, doprawiam do smaku, dodaję pietruszkę i kilka pokrojonych w kostkę marchewek z ugotowanej włoszczyzny.
Ogólnie w moim domu rozróżnia się:
Kapuśniak wegetariański – to dość delikatny kapuśniak z kiszonej kapusty i włoszczyzny, przygotowany w prosty sposób i podany z ziemniakami i świeżym koperkiem.
Kapuśniak z kiełbasą – jest to kapuśniak znacznie tłuściejszy niż wegetariański z solidnym dodatkiem kminku smakuje wybornie wielbicielom wędzonkowych smaków.
Kapuśniak z wędzonką – ten kapuśniak jest dla mnie wspomnieniem dzieciństwa, mama robiła go na kawałku boczku lub skóry z wędzonego boczku. Aromatyczny, dość kwaśny i pikantny.
Kapuśniak z młodej kapusty – inaczej kapuśniaczek, delikatny, aromatyczny, lekko kwaskowy i świeży w smaku.Przygotowywany jest z młodej ukiszonej kapusty, takiej jeszcze lekko zielonej.
Kapuśniak z kiszonej kapusty – kwaśny, zagęszczony zasmażką, aromatyczny. Taki na kształt góralskiej kwaśnicy.
Kapuśniak ze świeżej kapusty – ten kapuśniak to połączenie pół na pół kiszonej kapusty z kapusta świeżą, jest lżejszy i delikatniejszy niż inne kapuśniaki, w sumie jest trochę podobny do kapuśniaku z młodej kapusty.
Kapuśniak ze słodkiej kapusty – jest to kapuśniak przygotowany w całości ze świeżej kapusty, jednak najczęściej dodaje się do niego sok z kapusty kiszonej dla uzyskania kwaskowatego smaku, charakterystycznego dla kapuśniaka.
Kwaśnica – kwaśna, gęsta, kaloryczna za prawą boczku wędzonego, kiełbasy i czasami skwarek. Zagęszczona dodatkowo zasmażką z masła i mąki pszennej stanowi wyjątkowo sycące danie.
Kapuśniak na żeberkach – taki kapuśniak przygotowywała się w moim rodzinnym domu. Mam gotowała kilka wędzonych żeber z żeberkami wieprzowymi surowymi. Obierała mięso a na wywarze gotowała kapuśniak z kapusty kiszonej.
Olga Smile napisał
agata – to dodaj, ugotuj wywar warzywno-mięsny, na żeberkach. I obierz je a mięso dodaj do kapuśniaku :)
Nati napisał
-9 na dworze a za mną chodza gorące sycące dania. Wczoraj był gulasz a dziś w planie mam ten właśnie kapuśniak. No i u mnie będzie wersja na wywarze warzywa+mięsiwo :)
Megatek1979 napisał
Fajny przepis, zdecydowanie polecam ten kapuśniak!
Maria Molicka na FaceBook napisał
ostatnio mój jest też taki :)mąż się przekonał do ziemniaków w środku :)
olimpia34 napisał
Dzisiaj było ognicho z kiełbachami a teraz mam ochotę na taki kapuśniak:-), mniam:-)
Mała Ann na FaceBook napisał
O o o o o o o!!! Kapusniaczek :) Dzięki za natchnienie i przepis!! :)
Merka napisał
Hello o tak chętnie spróbujemy!
Torka napisał
R-E-W-E-L-A-C-J-A
Liliana napisał
Fajny przepis, ale ja cos dodalam, Pani Olgo :) Gdy bylam dziewczynka, śp. Babunia zabrala mnie do Wilna, do swojej rodziny i tam do kapusniaku dodawali srednia kasza jeczmienna dobrego gatunku, gotowana osobno, dokladnie odcedzona oraz mala lyzeczke dobrej, gestej smietany. Moje zdziwienie bylo wielkie, gdy ciocia nalala mi takie zestawienie na talerz, ale… kapusniak ma fajny smak, taki inny, nietypowy, lagodny. Mysle, ze warto sprobowac :)
Mika Storożak napisał
Lubię ale ponoć to rowodniony bigos ; ) po za tym lubię tzw parzybrode czyli kapusniak ze świeżej kapusty plus pomidory i warzywka